Rezene Çayının Faydaları ve Zararları – Rezene çayı içmek süt yapar mı?

Rezene çayının faydaları ve zararları konulu bu yazımızda, rezene çayı içmenin süt yapıcı etkisi var mıdır, içerisindeki vitaminler nelerdir, nasıl ve ne kadar içilmelidir, aşırı tüketimi ne gibi olumsuz sonuçlar doğurur gibi detayları açıklamaya özen gösterdik.

Rezene Çayının Faydaları ve Zararları

Rezene çayı; maydanozgiller familyasının bir üyesi olan bitkidir. Ülkemizde de yemeklerde sıkça kullanılmaktadır. Rengi esmerdir ve kokusu gayet hoştur. Rezene tohumu; yemeklerde tat verici olarak kullanılabildiği gibi şifalı bitki çayı olarak da kullanılabilmektedir.

Rezene Çayının Faydaları

Rezene çayının faydaları say say bitmemektedir. Rezene çayı göz hastalıklarından astıma kadar birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Uzmanlar da bu bitkinin sık sık kullanılmasını söylemektedir. Aşağıda bazı faydaları verilmiştir.

Öncelikle rezene çayı kalsiyum,demir ve magnezyum mineralleri içermektedir. Ayrıca içerdiği birçok vitamin ile de bazı hastalıklarda sıkça başvurulan tedavi yöntemlerinden biri olmaktadır.

Astım Hastalığından Rezene Çayının Yararları

Astımın bir numaralı düşmanlarından birisidir. Türkiye’de 6 milyon, Dünya’da ise 235 milyon astım hastası olduğu düşünüldüğü zaman; bu şifa deposunun değeri iyice artmaktadır. Rezene çayı ile astım göstergelerinin ortadan kalktığı bilinmektedir.

Sadece astım ile kalmamakta, öksürük gibi bazı hastalıkların belirtisi olan rahatsızlıkların da giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Rezene Çayı Göz Sağlığına Faydalı mıdır?

Göz hastalıklarına da birebirdir. İçinde birçok vitamin vardır. Bunlardan biri de yetersiz alınması durumunda göz hastalıklarına neden olan A vitaminidir. Rezene çayı tüketen kişilerde göz hastalıkların daha az görüldüğü saptanmıştır.

Faydaları sadece göz hastalıklarıyla da kısıtlı değildir. A vitamini eksikliğinde meydana gelen ülseri de tedavi etmektedir. Sıcaktan bunalan bir kişi için iyi bir fikir olabilir. Kişinin serinlemesine yardımcı olur.

Rezene Çayının Süt Artırmadaki Faydaları

Anne sütüne faydaları da vardır. Anne sütünü çoğaltır. Yeni doğanların yemek yeme isteğini arttırır. Emziren annelerin sıkça kullanılması önerilmektedir.

Rezene çayının yararları denildiğinde akla gelenlerden birisi de de kilo vermeye yardımcı olması ve karnı rahatlatmasıdır. Kişinin midedeki rahatsızlığını,şişkinliğini gidererek sindirim sistemine büyük katkılar yapar. Ayrıca açlık hissini ortadan kaldırmaktadır.

Bunlardan dolayı Rezene çayı hazımsızlık problemleri yaşayan kişilere tavsiye edildiği gibi kilo vermek isteyen hastaların da başvurduğu çarelerden biridir.

İçinde bulunan vitaminlerden biri de C vitaminidir. İçerdiği C vitamini sayesinde cildin güzelleşmesine, tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır.

Rezene Çayının Zararları

Rezene çayının zararları da bulunmaktadır. Yetişkinlerin kullanması yararlı olsa da küçüklerin kullanmasının zararlı olduğu bilinmektedir. Ayrıca her ne kadar emzirme için gerekli faydayı sağlasa da hamilelikle kullanımı önerilmemektedir.Rezene çayının olumsuz etkileri olarak fazlaca tüketilmesinde midede sorunlara yol açması gösterilebilir. Nitekim her şeyin azı yarar, çoğu zarardır. Rezene çayının günlük azar azar alınması gerekmektedir.

Çay Demir Eksikliği Yapar mı? Kafeinli içecekler demir eksikliği yapar mı? konulu makalemiz de ilginizi çekebilir.