Rezene Bebeklere Verilirmi? Rezene bebeğe uyku ve kilo yaparmı?

Rezene bebeklere verilirmi sorusu annelerin kafasını karıştırmaktadır. Zira bu soruya evet cevabı verildiğinde bu sefer de rezene bebeklerde uyku yaparmı yada kilo artışına sebep olur mu gibi sorular ortaya çıkmaktadır. Biz de bu yazımızda bebeklerde rezene kullanımının sakıncalı olup olmadığı ve rezene hakkındaki diğer soruları yanıtlamaya gayret ettik.

Rezene Bebeklere Verilirmi?

Günümüzde her şey için bitkisel bir çözüm mevcuttur. Doğal çözümler, özellikle de şehir hayatının içerisine tıkılıp kalanlara hitap etmektedir. Özellikle yeni anneler ve anne adayları, yavrularına en güzelini, en doğalını verebilmek için sağlıklı bitki arayışına girerler. Ancak siz de bu sebeple bu yazıyı bulduysanız aramanıza son verebilirsiniz. Çünkü çözümünüz rezenede.

Rezene, eskilerden beri bebeklerin çeşitli huzursuzluklarını dindirmek için kullanılan şifalı ve mucizevi bir bitki türüdür. Ancak bazı anneler, rezene bebeklere verilir mi ya da rezene bebeklere uyku yaparmi tarzı sorular sorar. Bazı yeni annelerin ise rezene bebeklere kilo aldırırmı gibi çekinceleri vardır. Tüm bu sorularınızın yanıtlarını birazdan bu makalede bulabilirsiniz.

Rezenenin Bebeklere Verilmesi Sakıncalı mıdır?

Rezene, esasen bebeklerin sindirim sistemindeki gazı attırması ile bilinen bir bitki çeşididir. Ancak bazen, yeni anne olan kişilerden rezene bebekler için uygun mudur şeklinde sorular gelebilir. Bu soruların cevabı ise evettir. Bahsedildiği üzere rezene bebeklerin gaz sancısı çekmesini engeller, yani bebeklere gaz sorunu yaşadıkları takdirde verilebilir. Bebeklere verilmesi de oldukça sağlıklıdır.

Rezene Bebeklere Uyku Yaparmı?

Yeni annelerin merak ettikleri bir diğer soru ise rezene bebeklerde uyku yaparmi şeklindedir. Gazını rezene sayesinde atmış olan bebeğinizin sinirleri rahatlayacaktır. Dolayısı ile rezene kullanımı sonrasında bebeğiniz mışıl mışıl uyur. Az bir miktar rezeneyi suda kaynatarak bebeğinize verebilirsiniz. Ancak bebeğinizin yaşı bir aydan küçükse bir aylık olmasını beklemenizde fayda vardır.

Rezene Bebeklere Kilo Aldırırmı?

Yeni annelerce sıkça sorulan bir diğer soru ise rezene bebeklere kilo aldırırmı şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bebeğiniz, yaşadığı gaz sorunları dolayısı ile tartıda asıl kilosundan daha ağır çıkabilir. Yani rezene, düşünülenin aksine bebeğinizin karnını şişirmez, indirir. Bunun yanı sıra, rezene annelerde sütü arttırmak için kullanılabilmektedir.

Rezenenin Bebeklerde Kilo Aldırma Etkisi

Kısacası bebeğinize kilo aldırmayacak olsa bile rezene size kilo aldırabilir. Bu yüzden kendi tükettiğiniz rezene miktarına dikkat etmek isteyebilirsiniz. Ancak, süt verimliliği veya bolluğu açısından bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldıysanız, rezene tüketmenizde fayda vardır. Çünkü rezene anne sütünün üretimini, bolluğunu ve verimliliğini arttırır. Ancak doğum sonrası kilo vermeye çalışan annelerin rezene kullanımlarında bilinçli davranması gerekmektedir.

Rezene hakkında daha fazla bilgiye Rezene Çayının Faydaları ve Zararları – Rezene çayı içmek süt yapar mı? başlıklı yazımızdan da ulaşabilirsiniz.

Wikide rezene hakkında bilgi.