Reyhan otunun faydaları: Cilde, Şekere, Astıma, Öksürüğe, Zayıflamaya...

Reyhan otunun faydaları cilde, öksürüğe, şeker, astıma ve zayıflamaya varana kadar bir çok alanda kendini göstermektedir. Biz de bu makalede reyhan otunun kullanım alanları, kullanım şekilleri, iyi geldiği hastalıklar gibi konuları başlıklar halinde detaylarıyla ele aldık.

Reyhan Otu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Reyhan otu hoş bir aroması olan 20 ila 45 cm uzunluğunda bir yaşında bir çalıdır. Reyhan otunun kök rengi koyu yeşildir, yaprakları muntazamdır ve oval şeklindedir. Reyhan otu, geleneksel tıp, ecza ve yemek pişirmede çok sayıda kullanımı olan mükemmel ve çok yararlı bir şifalı bitkidir.

Reyhan otu Güney Asya ülkelerinde Tayland, Endonezya, Vietnam, Malezya, Tayvan, vb dahil olmak üzere ana maddeler arasındadır. Güçlü bir baharatlı tadı ve aroması vardır. Reyhan otu yaprakları cilt ve saç sağlığı için yararlı olan besinler ihtiva eder ve kanser, diyabet, kalp hastalığı, kabızlık ve ishal, baş ağrısı, depresyon ve stres gibi birçok hastalığın tedavisinde uzunca yıllar kullanıla gelmiştir.

Reyhan Otunun Faydaları

Reyhan otunun yararları birçok hastalık üzerinde kendini göstermektedir, bu bakımdan reyhan otunun kullanımı çeşitli farklılıklar içerir. Bazen kurutulmuş bazen de yaş reyhan kullanıldığı gibi, kimi zaman yemeklere katmak kimi zaman da çayını demlemek çeşitli faydalı özelliklerin ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Reyhan otunun kullanım biçimlerini ve faydalarını aşağıdaki başlıklar altında ayrıntılı bir biçimde görebileceksiniz.

Ayrıca okuyunuz: Dereotunun Yararları Zayıflamaya Yardım Eder mi?

Reyhan Otunun Enfeksiyona Faydaları

Reyhan otu yaprakları antibakteriyel özelliklere sahiptir ve bunları diyetinizde kullanmak, her türlü zararlı bakteriye karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Reyhan otu güçlü antienflamatuar özelliklere sahiptir. Ancak aspirin, ibuprofen ve siklooksijenaz gibi ilaçlarla birlikte reyhan otu tüketmek istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Reyhan Otu Baş Ağrısına İyi Gelir mi?

Reyhan otu, baş ağrısı ve migren için etkili bir tedavidir. Reyhan otu çayı baş ağrısının tedavisi olarak kullanılmaktadır. Bunun için yaprakları yıkayın ve bir bardak kaynar suya ekleyin ve demlenmesine izin verin. Bu çayı (biraz bal ile) günde iki kez içebilirsiniz.

Reyhan Otu Öksürüğü Geçirir mi?

Reyhan otu öksürük için etkili ve doğal bir ilaçtır. Bir fincan suya 5 karanfil ve 8 reyhan otu yaprağı ekleyin ve 8 ila 10 dakika boyunca ateşin üzerine kaynatın. Sonra biraz tuz ekleyin ve soğuduğunda için.

Bağışıklık Sistemine Reyhan Otunun Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sistemi vücudun sağlıklı kalmasında ve çeşitli bakteri ve virüslerin önlenmesinde önemli bir rol oynar. Taze reyhan otu yemek, bağışıklık fonksiyonunu arttırır ve vücudun antikor seviyelerini % 20'ye kadar artırır.

Stres ve Depresyon Tedavisi için Reyhan Otunun Yararı

Reyhan otu strese yardımcı olmak için muazzam bir etkiye sahiptir. Reyhan otu yaprağı tüketmek kişiyi sakinleştirir, stresi azaltır ve depresyonu önler. Anksiyete, stres veya depresyonu tedavi etmek için bir fincan reyhan otu çayı demlemek mükemmeldir. Ayrıca zihinsel sağlığı iyileştirmek için günde 12 adet reyhan otu yaprağı tüketebilirsiniz.

Reyhan Otu Gözlere Yararlı mıdır?

Yaklaşık 100 gram reyhan otu yaprağı, göz sağlığını korumak için yeterli A vitamini içerir. Reyhan otundaki A vitamini ve antioksidanlar, maküler dejenerasyon riskini azaltmada etkilidir. Gözlerindeki ağrıyı tedavi etmek için, uyumadan önce gözlerine iki damla taze reyhan otu suyu dökebilirsiniz. Kesin tedavi için bu prosedürü birkaç kez tekrarlayın.

Diş Sağlığında Reyhan Otunun Yararları

Oral problemlerle mücadele ediyorsanız, reyhan otu yiyin. Bu bitkinin ağız kokusunu gidermek ve dişleri beyazlatmak üzerinde büyük bir etkisi vardır. Ev yapımı reyhan otu diş macunu yapmak için reyhan otu yapraklarını kurutun, toz haline getirin ve günde iki kez dişlerinizi fırçalayın. Ek etki için biraz hardal yağı da ekleyebilirsiniz.

Reyhan Otu Böbrek Taşı Döker mi?

Reyhan otu çayı içmek böbrek fonksiyonlarını arttırır. Böbrek taşlarına, böbreklerde mineral ve tuz birikmesi neden olur. Böbrek taşları için doğal bir tedavi olarak, taze reyhan otu suyunu balla karıştırın ve 5 ila 6 ay boyunca düzenli olarak tüketin.

Reyhan Otunun Mideye Faydaları

Reyhan otu mide hastalıklarının tedavisinde de faydalıdır. Taze reyhan otu suyu, mide kasılmaları ve ağrıları için doğal ve etkili bir tedavidir. Reyhan otu ve zencefil suyunu karıştırın ve için. Reyhan otu çayı içmek de sindirim sistemini güçlendirir ve gastrointestinal, kabızlık, bulantı ve mide yanıklarını hafifletir.

Reyhan Otu Hafızaya Faydalı mıdır?

Reyhan otu birçok hastalıkta faydalı olduğu gibi zihinsel gücün artırılmasında da yararlıdır. Ancak burada en etkili yararın elde edilmesi için reyhan otu yağının tercih edilmesi gerekmektedir.

Kalp Hastalıklarına Reyhan Otunun Faydaları

Reyhan otu ferahlatıcı etkisiyle dinginlik ve huzur verdiği gibi aynı zamanda kalp damar sorunlarının tedavisinde de önemli rol oynar. Düzenli ve dengeli bir şekilde tüketildiğinde ve aşırıya kaçılmadığında reyhan otu kalp hastalığını önler, kalp damar sağlığını ve işlevini korumaya yardımcı olur.

Reyhan Bitkisi Şekere ve Zayıflamaya Yardım Eder mi?

Bu bitki ve suyu diyabet ve kan şekerini azaltmak için faydalıdır. Günlük olarak reyhan otu yemek diyabeti önler. Ayrıca kortizol seviyelerini azaltır. Kortizolün aynı zamanda bir stres hormonu olarak da bilinir ve yüksek kortizol seviyeleri depresyon, anksiyete ve abdominal obeziteye neden olur. Reyhan otunun düzenli kullanımı kortizol seviyesini azaltacağından zayıflamaya da yardımcı olacaktır.

Reyhan Otu Demir Kaynağı mıdır?

Reyhan otu iyi bir demir kaynağıdır. Bir bardak taze reyhan otu veya bir çorba kaşığı kurutulmuş reyhan otu vücudunuzun demir ihtiyacının % 10'unu sağlar. Demir eksikliğiniz varsa, diyetinize reyhan otu eklemelisiniz. Demir Eksikliği Kan Yapan Yiyecekler Saraçoğlu (Keçiboynuzu, Avokado) başlıklı makale de size yardımcı olabilir.

Astım Tedavisinde Reyhan Otunun Yararları

Çalışmalar, reyhan otunun astım tedavisinde çok etkili olduğunu, akciğer ve solunum problemlerini ortadan kaldırdığını göstermiştir.

Reyhan Otunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Yüzünüze ve vücudun diğer hassas bölgelerine herhangi bir merhem uygulamadan önce, cildinizin küçük bir bölümünde denediğinizden, cildinizin hassas ve alerjiniz olmadığından emin olmak için 20 dakika beklediğinizden emin olun. Aynı kural reyhan otu özü ve yağı için de geçerlidir.

Reyhan Otu Akne İçin Kullanılır mı?

Reyhan otunun anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri aknenin önlenmesi ve tedavisi için faydalıdır. Bir akne tedavisi maskesi için bir bardak kaynar suya 6 ila 8 taze reyhan otu yaprağı ekleyin ve 5 dakika bekleyin. Ardından cilde uygulayın ve birkaç dakika sonra yıkayın. Salisilik Asit Siyah Nokta, Akne, Sivilce, Cilt Lekeleri ve Renk Tonu Tedavisi başlıklı yazı da ilginizi çekebilir.

Kaşıntı ve Cilt Enfeksiyonu için Reyhan Otu ile Çözüm

Reyhan otunun içerisinde bulunan timol ve kafur gibi bileşikler kaşıntı ve cilt enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir, çünkü kafur soğutma etkisine sahiptir. Sadece taze reyhan otu yapraklarını ezin ve cilde uygulayın ve bir saat sonra ılık suyla durulayın. Bunu günde iki kez tekrarlayın.

Cildinizi Aydınlatın: Reyhan otunda bulunan doğal yağ ve antioksidanlar cildi soyar, temizler ve gözenekleri kapatır.

Reyhan Otu Egzamaya İyi Gelir mi?

Reyhan otu, genellikle cildin kızarıklığı ve kaşıntı ile ilişkili egzama tedavisinde faydalıdır. Bir hamur oluşturmak için bir avuç reyhan otu yaprağı ezin. Sonra bir çorba kaşığı zerdeçal ile karıştırın. Bu maskeyi cilde uygulayın ve 30 dakika sonra ılık suyla durulayın. Dilerseniz Isırgan Sabunun Saça Faydaları: Egzamaya, Kepeğe ve Saç Dökülmesine başlıklı makaleyi de okuyabilirsiniz.

Reyhan Otu Kırışıklıklara Faydalı mıdır?

Reyhan otu yaprakları yaşlanma karşıtı özelliklere sahip antioksidanlar ve flavonoidler içerir, kırışıklıkları önler, cildi yumuşatır ve sıkılaştırır. Birkaç reyhan otu yaprağı 1 litre su ile karıştırın ve 5 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra birkaç damla limon suyu ekleyin. Yatmadan önce veya günde iki kez bu toneri cildinize uygulayın.

Reyhan Otunun İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir?

Reyhan otunun geleneksel tıpta kullanımlarından bazıları ve iyi geldiği hastalıklar aşağıdakileri içerir:
- Egzama
- Kulak enfeksiyonları
- Grip
- İshal
- Mide yanıkları
- Ağrıyı hafifletmek
- Mide bulantısı

Reyhan Otunun İçindeki Vitaminler ve Mineraller Nelerdir?

Yarım bardak miktarında taze doğranmış reyhan otunun içerisindeki vitamin, mineral ve besin değerleri şunlardır:
- Kalorisi: 2
- K Vitamini: 88 mg
- A Vitamini: 56 mg
- C Vitamini: 4 mg
- Manganez: 0.24 mg

Reyhan Otunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Reyhan otunun cilde yararları maddeler halinde şu şekildedir:
- Aknelerin temizlenmesine yardım eder.
- Ciltteki iltihaba iyi gelir.
- Kaşıntıyı giderir.
- Cilde parlaklık ve canlılık katar.
- Egzamaya iyi gelir.
- Kırışıklık giderici etki gösterir.
- Cilde ferahlık verir.

Reyhan Otunun Faydaları Nelerdir?

Reyhan otunun yararları maddeler halinde şunlardır:
- Kalp damar sorunlarının düzeltilmesine yardım eder.
- Böbrek taşlarının temizlenmesine katkı sağlar.
- Cildi güzelleştirir.
- Şekeri dengeşer.
- Kortizol seviyesini dengeler.
- Zayıflamaya yardım eder.
- Baş ağrısına iyi gelir.
- Depresyon ve stres için yararlıdır.
- Öksürüğü keser.
- Bağışıklığı güçlendirir.
- Demir kaynağı sağlar.
- Gözleri güçlendirir.
- Astıma ve akciğer sorunlarına yararlıdır.
- Enfeksiyonlara karşı etkilidir.
- Mideyi rahatlatır, sindirim sistemini dengeler.
- Ağız sağlığını korur ve dişleri beyazlatır.

Kaynak