Co to są zioła lecznicze, które mogą być uprawiane w doniczkach? Lawenda w garnku, rozmaryn…

Zioła lecznicze, które mogą być uprawiane w doniczkach wyróżniają się zarówno jako źródło rozrywki i uzdrowienia w naszym kraju, jak w większości świata. Ogrodnictwo jest również relaksujące hobby, które można nadal cieszyć się przez cały rok, w zależności od lokalizacji. Dla tych, którzy nie mają możliwości ogrodu na zewnątrz, zebraliśmy dla Ciebie zioła lecznicze i korzyści, które mogą być uprawiane w domu.

Co to są zioła lecznicze, które mogą być uprawiane w doniczkach?

Zioła lecznicze i botaniczne są rośliny uprawiane w celu wspierania określonych dolegliwości i objawów. Poniżej będzie można znaleźć rośliny lecznicze, które mogą łatwo rosnąć w doniczkach z ich korzyści w postaci głów:

Czy lawenda rośnie w doniczkach?

Lawenda jest rośliną, która może być używana do wielu rzeczy, ale jest głównie preferowane do niepokoju i stresu. Ma nie tylko właściwości poprawiające nastrój, ale także rozgrzewający serce aromat i piękny wygląd w kolorze ciemnofioletowym. Tradycyjnie lawenda jest stosowana w leczeniu poluzowania i infekcji, oparzeń i ukąszeń. Jednak, dostępne dowody wykazały, że olejek lawendowy ma nastrój stabilizacji, kojące i neuroprotekcyjne właściwości.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uprawiać lawendę w doniczkach:

 • Wiosna jest idealna do sadzenia lawendy. Jednak lawenda może być sadzona w sezonie jesiennym.
 • Niezwykle wilgotne i wilgotne środowisko nie lubi lawendy. Woda raz do dwóch razy w tygodniu po rośliny zaczynają wznosić się nad glebą.
 • Jeśli zdecydujesz się rozwijać lawendę w pomieszczeniach, trzymaj ją blisko z oknami, które otrzymują dobrą ilość światła.
 • Po lawendy kwitnie około 50% pąków kwiatowych, nadszedł czas, aby wyciąć łodygi.

Teraz, gdy masz świeżą lawendę, możesz użyć świeżych lub suszonych pąków dla twoich potrzeb medycznych związanych ze stresem lub nastrojem:

 • Aby uzyskać relaksujące aromatyczne wrażenia, możesz dodać swoje świeże pąki do ciepłej kąpieli lub owinąć łodygi lawendy i umieścić świeże pęczki w domu.
 • Można również powiesić kiście świeżej lawendy do góry nogami i wysuszyć je do herbaty.
 • Suszone (nawet świeże) woreczki lawendowe mogą być używane w domu i w sypialni.
 • Aby lepiej spać, możesz umieścić domową lawendową torbę na poduszce lub łóżku.
 • Możesz również użyć suszonych pąków lawendy, aby zaparzyć luźną herbatę, która uspokaja ciało.

Doniczkowe zioła lecznicze: Mięta

Mięta to orzeźwiająca roślina, która może być używana do oczyszczania organizmu, ożywienia go i odstraszenia owadów. Mięta jest również stosowany w celu zmniejszenia problemów żołądkowych i gazu, uspokoić umysł i przynieść spać. Roślina mięty pieprzowej jest łatwa w uprawie, a jej aromat jest trwałą, rozmytą rośliną, która cię obudzi. Ta jasnozielona roślina jest pyszna i może być stosowana w deserach, sałatkach i daniach warzywnych.

Aby skutecznie uprawiać miętę w garnku w domu, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

 • Mięta nie rośnie łatwo z nasion, więc najlepiej jest kupić rośliny miętowe na początek.
 • Jeśli sadzenia mięty o każdej porze roku, należy chronić roślinę w zimnym klimacie.
 • Mięta rośnie najlepiej w glebie, która ma dobry drenaż i jest trochę mamusią.
 • Mięta rośnie i rozprzestrzenia się w czasie, więc uważaj, aby nie wziąć zbyt wiele sadzonek mięty, jeśli nie planujesz używać dużo mięty w pierwszej kolejności.
 • Kiedy liście mięty rosną, wyryj kilka i użyj ich, dokładnie je czyszcząc.

Oto kilka zastosowań mięty:

 • Po intensywnej pracy można użyć liści mięty do ożywczej kąpieli.
 • Jeśli posiekać liście mięty i wymieszać je z orzechami czarownic, można uzyskać krem rozciągający skórę.
 • Jeśli doświadczasz dyskomfortu trawiennego, zagotuj liście mięty w wodzie i zrób herbatę.
 • Według badań mięta może złagodzić dolegliwości żołądkowe, dzięki czemu można pić miętową herbatę po posiłku dla wsparcia pokarmowego.
 • Jeszcze lepiej, jeśli jest teraz herbata miętowa, przechowywać go w lodówce i używać go do usunięcia oparzenia słoneczne.

Czy Rozmaryn rośnie w doniczkach?

Rozmaryn jest bezpieczną opcją dla nowych plantatorów. Jednocześnie ma niepowtarzalny smak i zapach, który jest prawie słodki i słony. Rozmaryn jest jedną z najpopularniejszych roślin kulinarnych na świecie, ale jest również medycznie stosowany ze względu na właściwości przeciwbakteryjne, przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jednak rozmaryn jest najczęściej chwalony za pozytywny wpływ na mózg. Wykazano, że rozmaryn poprawia pamięć, zmniejsza lęk i poprawia sen po podaniu doustnym. Nawet wdychanym, rozmaryn wykazano również, aby zwiększyć pamięć.

Rozmaryn rośnie łatwo, jeśli zastosujesz się do tych wskazówek:

 • Aby zapobiec nasyceniu wody i promować wzrost, możesz kiełkować nasiona rozmarynu na glebach, które nie gromadzą wody.
 • Rozmaryn rośnie lepiej w miejscach osłupsych słońcem.
 • Rozmaryn może rosnąć i rozprzestrzeniać się na szerokim obszarze, dzięki czemu można wybrać duży garnek.
 • Podlewać rozmaryn lekko i równomiernie i często przycinać.
 • Jeśli chcesz uprawiać rozmaryn w zimie, trzymaj roślinę w zamkniętym obszarze w pobliżu dobrego źródła światła.
 • Kiedy jesteś gotowy do zbioru, wyciąć łodygi i użyć ich natychmiast lub pozostawić do wyschnięcia.

Użyj rozmarynu w następujący sposób:

Dodaj gałązki rozmarynu do rondla i doprowadzić do wrzenia na pyszną herbatę. Spożywanie 1 szklanki herbaty rozmarynu na początku swojej sławy będzie cię przy życiu i pasuje. Możesz również skorzystać z korzyści, wdychając zapach rozmarynu, umieszczając świeże wiązki wokół domu.

Doniczkowe zioła lecznicze Ostatnie słowo

Jeśli jesteś gotowy do uprawy ziół leczniczych w doniczkach, zacznij od kilku małych garnków bez pośpiechu. Wiosną i latem będzie łatwiej i bez wysiłku hodować rośliny w doniczce, zwłaszcza gdy temperatura powietrza wzrasta, a słońce pozostaje na dłużej. Nie zapomnij zabrać tych leczniczych ziół, które możesz wyhodować na balkonie przed szkłem wiosną i latem, do ciepłego, zalanego słońcem miejsca w domu, gdy pogoda zacznie się ochłodzić. Jeśli chcesz, możesz również przeczytać nasz artykuł Co to są odstraszające komary oleje roślinne i mieszanki, Jak je przygotować.

Jakie rośliny lecznicze rosną w doniczkach?

Niektóre z ziół leczniczych, które mogą być uprawiane w doniczkach
są: – Lawen
da, – Bazyli
a,- Mięt
a,- Rozmaryn…

Źródła