X

Portakal Kabuğunun Faydaları İbrahim Saraçoğlu-Zayıflatırmı Kurt Dökermi

Portakal kabuğunun faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından bir çok açıdan dile getirilmiştir. Biz de bugün gerek İbrahim Saraçoğlu yorumları gerekse diğer bilgilerden yola çıkarak kurutulmuş portakal kabuğunun yararlarından bahsettik.

Portakal Kabuğunun Faydaları İbrahim Saraçoğlu Yorumuyla

Portakal, lezzeti ve kokusuyla birçok kimsenin vazgeçilmez bulduğu bir meyvedir. Uzmanlar portakalın yalnızca meyve kısmının değil, kabuklarının da kullanılması gerektiğini savunuyor. Çünkü genellikle çöpe atılan portakal kabukları, aslında bir hazine kadar kıymetlidir. Üstelik iç bölümünden çok daha fazla vitamin ve mineral içeriyor. Bu yönden portakal kabuğunun faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da üzerinde durulmaktadır.

Kurutulmuş Portakal Kabuğu Cilt Problemleri İçin Birebir

Soyulan portakal kabuklarının, bir miktar zeytinyağında bekletilmesiyle portakal kabuğu yağı elde edebilirsiniz. Bu yağ, ciltte oluşan kusurlar için en pahalı kremlerin dahi sunamadığı bir etki sağlamaktadır. Özellikle selülit oluşumunun giderilmesinde mükemmel sonuçlar sunar.

Portakal kabuğu yağı, ciltte oluşan sivilce ve aknelere de çözüm oluşturmaktadır. Hatta cilt lekeleri, göz altı morlukları bu yağ ile iyileştirilebilir. Portakal kabuklarının kurutulup, toz hale getirilmesiyle hazırlayacağınız cilt maskeleri de aynı sonuçları sunmaktadır.

Portakal Kabuğu Kurusu Sayesinde Güçlü Antioksidanlar İle Sağlıklı Kalın

Antioksidan içeren portakal kabuğunun faydaları İbrahim Saraçoğlu tavsiyelerinde özellikle yer alıyor. Buna göre vücudun zararlı maddelerden arınması için portakal kabuğu çayı içebilirsiniz. Hoş bir kokuya sahip olan bu çay, sizi aynı zamanda nezle ve gribe karşı da koruyacaktır. Portakal kabuğu çayını, kurutulmuş kabuklardan elde edebilirsiniz. Ancak yeni soyulan bir kabuğu, ıhlamur gibi kışın içilen bitki çaylarına ekleyerek de aynı sonuç sağlanabilir.

Doğal Diş Beyazlatma İçin Portakal Kabuğunun Faydaları

Dişlerin beyazlatılması da portakal kabuğunun faydaları İbrahim Saraçoğlu tavsiyeleri arasında mevcut. Diş beyazlatmak için kullanılan çeşitli kimyasallar, sağlığı olumsuz etkiler. Bunun yerine portakal kabuğunun beyaz olan iç kısmıyla dişleri ovmak, iyi bir sonuca ulaşmayı sağlayacaktır. Bunun yerine kurutulup toz hale getirilen portakal kabuğu ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Dişleriniz tamamen beyaz bir hale gelene kadar her gün bu işlemi tekrarlayın. Sonuç, sizi şaşırtacak derecede etkili olacaktır.

Portakal Kabuğu İle Zayıflayanlar

Portakal kabuğu ile zayıflayanlar genellikle portakalın kabuğundan yapılan çayı tüketmektedirler. Portakal kabuğu çayı ile zayıflamak istiyorsanız dengeli beslenmeye de özen göstermelisiniz zira vücudun ihtiyacı olan besinleri almadığınızda çeşitli sağlık problemleri yaşayabilirsiniz. Portakal kabuğu çayını sabah ve akşam birer su bardağı olacak şekilde tüketmek en ideali olabilir. Dilerseniz portakal kabuğu çayı nasıl hazırlanır tarifini verelim:

Kurutulmuş portakal kabuklarından 1 yemek kaşığı kadar alıyoruz ve bir tencereye 4 su bardağı kadar su ekleyip kabukları içerisine atıp 5-6 dakika kadar kaynatıyoruz ardından 3-4 dakika kadar da altını kapatıp dinlenmesini bekliyoruz. Dinlenen suyu süzdükten sonra içmeye hazır hale geliyor. Dilerseniz bu suya bir iki tane karanfil ya da biraz tarçın da ekleyebilirsiniz.

Portakal Kabuğu Tozu Süt Karışımı

Portakal kabuğu süt karışımı sayesinde bağırsaklarda bulunan parazitlerden kurtulmak da mümkün. Bunun için yaklaşık iki yemek kaşığı miktarındaki portakal kabuğu kurusunu bir bardak süte ekleyin, portakal kabuklarının toz halde olması içim açısından kolaylık sağlayacağından toz şeklinde olması tavsiye edilir. Bu karışı sabahleyin hiçbir şey yemeden için ve akşama kadar su dışında bir gıda tüketmeyin. Uygulamayı bir kez yapmanız yeterli olabilir ancak bir hafta sonra bir kez daha yapmanızda fayda vardır. Ancak bu tekniği sık sık uygulamanın çeşitli zararları olabileceğinde tavsiye edilmez. Böylece kurutulmuş portakal kabuğu kurt dökermi gibi soruları da merak edenler için cevabını vermiş olduk.

Patlıcanın ve patlıcan sapının faydalarından bahsettiğimiz Patlıcan Sapının Faydaları Nelerdir? Patlıcanın Sapı Neye İyi Gelir? başlıklı makalemize de göz atabilirsiniz.

Wikide portakal: https://tr.wikipedia.org/wiki/Portakal