Pırasa faydaları ve zararları - Karaciğere, Cilde, Kalbe, Kemiklere

Pırasa faydaları ve zararları konusunda pek çok bilgi mevcuttur. Bizde bu bilgileri derleyerek, pırasanın karaciğere faydaları, pırasanın cilde yararları, pırasa yemenin kalbe etkileri gibi bir çok yararı ve zararı özetledik.

Pırasa Faydaları ve Zararları

Zambakgillerden olan pırasanın kökü ve gövdesi toprağın altında yetişmektedir. Aynı zamanda pırasa bir kış sebzesi olarak faydaları oldukça fazladır. Çoğu insanın sevmemesine karşın insan sağlığı için oldukça yararlı etkileri olması nedeniyle tüketilmesinde büyük faydalar bulunmaktadır.

Özellikle diyet yapan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Pırasanın içerisinde K vitamini yoğun olarak bulunmaktadır. K vitaminin faydaları ise genel olarak kemik sağlığı ile birlikte kan akışının düzenlenmesinde büyük etkileri bulunmaktadır. Kullanıma bağlı olarak pırasa faydaları ve zararları bulunan özel bir sebzedir.

Pırasanın Faydaları Hakkında

Damar sağlığı açısından pırasanın pek çok faydalı etkileri görülmektedir. Damarların dayanıklılığını arttırırken hipertansiyon riskini ise azaltmaktadır. K vitaminin pırasa içerisinde yoğun bir şekilde bulunması sağlıklı damar sistemi oluşumu açısından yararlıdır. Kan dolaşımını hızlandırır ve vücutta bulunan dokuları korur.

Saçların sağlığı açısından ise içerisinde bulunan manganez, C vitamini, folat ve demir gibi vitamin ve mineraller yönünden yoğun olması tüketimi halinde saç sağlığında önemli etkilerini gösterir. Saç dökülmesini önler, saç köklerini besler, güçlendirir ve saçların yeniden çıkmasına yardımı olur. Saç dökülmesine neden olan anemi problemini ise ortadan kaldırabilmektedir.

Pırasa Faydaları ve Zararları: Kalp ve Kemik Sağlığı Açısından

Pırasa faydaları ve zararları incelendiğinde yoğunluklu olarak faydalarının çok daha fazla olduğu görülmektedir. Özellikle kemik sağlığını koruyan pırasanın kemikler açısından hayati bir önemi bulunmaktadır. Örneğin bir fincan pırasa tüketildiği takdirde insan vücudunun ihtiyacı olan K vitaminin hemen hemen 3/1 karşılanmış olmaktadır.

Kalp sağlığı açısından da büyük önemi bulunan pırasa kalp için yararlı olan vitamin ve mineralleri taşımaktadır. Pırasa tüketildiği takdirde koroner arter hastalığı ve ateroskleroz gibi oluşabilecek kardiyavasküler hastalık risklerini de azaltmaktadır.

Pırasanın Antioksidan Olarak Yararları

Polifenoller gibi antioksidanlar yönünden pırasa çok önemli bir kaynaktır. Serbest radikallerin önlenmesini sağlayarak yaşlanmanın hızını yavaşlatır. Bu nedenle uzun süre gençliğin kalıcılığı açısından tüketilmesinde ciddi ölçüde faydaları bulunmaktadır.

Pırasanın Karaciğere Faydaları

Pırasanın karaciğere faydaları hem doğrudan hem de dolaylı yollardan gerçekleşmektedir. Karaciğerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olan pırasa kalp ve damar yollarındaki rahatsızlıklara da iyi gelerek hem diğer organların hem de karaciğerin daha iyi çalışmasına da etki eder. Kandaki kolesterol seviyesini dengeler, karaciğerin yükünü hafifletir.

Pırasanın Cilde Faydaları

Pırasanın cilde faydaları da iki türlü gerçekleşir. Bunlardan birinci parsayı yediğimizde cildin ihtiyacı olan besinleri sağlayarak cilde faydalı olması, ikincisi ise pırasa suyu ile cildin temizlenmesi sayesinde cildi temizleyip, canlandırması yoluyla yararlı olmasıdır. Pırasanın suyunu yüzünüzü temizlemek için kullanırsanız siyah nokta ve sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Siyah nokta ve sivilce sorununuz var ise Siyah Nokta ve Sivilce İçin Evde Doğal Maske ve Bakım Tarifleri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Pırasanın Zararları

Pırasa faydaları ve zararları yönünden incelendiğinde elbette faydaları çok yüksek bir oranda öne çıkmaktadır. Zararları yönünden ele alındığında çok fazla tüketilmesi durumunda lifli bir sebze olması nedeniyle bağırsak sistemini gereğinden fazla çalıştırabilir. Gaz yapabilen bir sebze olması nedeniyle sindirim problemleri yaşana bilinmektedir.

Wikide pırasa: https://tr.wikipedia.org/wiki/P%C4%B1rasa