Penisilin Alerji Yapar Mı? Antibiyotik Alerjisinin Testi, Belirtileri, Tedavisi..

Penisilin alerji yapar mı, penisilin alerjisi nedir, penisilin alerjisi tedavisi var mıdır, penisilin alerji testi nasıl yapılır ve penisilin alerjisi testi ne zaman yapılmalıdır, penisilin alerjisi cilt testleri, penisilin alerji belirtileri nelerdir, uzun vadeli penisilin alerjisi belirtileri nasıl izlenir, penisilinde alerjik reaksiyon olmayan yan etkiler, antibiyotik alerjisi olanlar ne yapmalı gibi soruların cevaplarını başlıklar altında sizler için derledik.

Penisilin Alerji Yapar Mı?

Penisilin alerji yapar mı sorusunun cevabı kişisel faktörlere bağlı olarak evettir. Penisilin, her bünyede alerjik etki göstermese de bazı duyarlı bireylerde tehlikeli reaksiyonlara varacak derece alerjiye neden olabilir. Ayrıca sadece penisilin değil, penisiline bezer kimyasal etkilere sahip olan antibiyotiklerde alerjik yan etkilere sebep oluşturabilir. Bağışıklık sistemi penisiline duyarlı olmadan evvel en az bir kere maruz kalmanız gerekebilir. Bağışıklık sisteminiz penisilini zararlı bir madde olarak yanlış tanımlarsa ilaca karşı bir antikor geliştirir. İlacı bir dahaki sefer kullanımda bile bu antikorlar onu işaretler ve maddeye doğrudan bağışıklık sistemi tarafından saldırı düzenlenir. Bu aktivite ile salınan kimyasallar alerjik reaksiyonla ilişkili belirti ve semptomlara neden olur.

Penisilin Alerjisi Nedir?

Penisilin alerjisi, bağışıklık yapısının antibiyotik bir ilaç olan penisiline aşırı derecede gösterdiği bir reaksiyonudur. Penisilin, çeşitli bakteriyel hastalıkların tedavisi için reçete edilmektedir. Penisilin alerjisinin en genel semptomları ve belirtileri arasında döküntü, kaşıntı ve kurdeşen yer alır. Şiddetli tepkiler, çoklu vücut organlarını etkileyen yaşamı tehdit eden bir durum olan anafilaksiyi de ortaya çıkarabilir.

Penisilin Alerji Yapar Mı ve Penisilin Alerjisi Tedavisi Var Mıdır?

Penisilin alerjisi tedavisi yada müdahaleleri iki genel uygulamaya ayrılabilir; bunlardan birincisi mevcuttaki alerji semptomlarının iyileştirilmesi yöntemi, ikincisi ise penisilin ilacına duyarsızlaştırma tedavisidir. İlk teknik olan penisiline alerjik reaksiyon belirtilerini tedavi etmek için aşağıdaki müdahaleler kullanılabilir:

 • İlacın kesilmesi. Doktorunuz bir penisilin alerjiniz veya muhtemelen alerjiniz olduğunu belirlerse ilacı bırakmanız tedavide ilk adımdır.
 • Antihistaminikler. Sağlık uzmanınız bir antihistamin verebilir yada alerjik etkiler sırasında aktif hale gelen bağışıklık sistemi kimyasallarını engelleyen difenhidramin (Benadryl) gibi antihistaminik ilaçlar yazabilir.
 • Kortikosteroidler. Daha ciddi reaksiyonlarla ilişkili sorunları iyileştirmek adına enjeksiyon yoluyla yada oral olarak alınabilen kortikosteroidler kullanılabilir.
 • Anafilaksi tedavisi. Anafilaksi, kan basıncını korumak ve nefes almayı desteklemek için acil bir epinefrin enjeksiyonunun yanı sıra hastane bakımını da gerektirir.

İkinci teknik olan penisilin ilacına duyarsızlaştırma yönteminde, başka uygun antibiyotik tedavisi seçeneği yoksa, doktorunuz bir enfeksiyonu tedavi etmek için bir penisilin almanıza izin verebilecek ilaç duyarsızlaştırma şeklinde ifade edilen bir yöntemin uygulanmasını önerebilir. Bu tedavi ile önce çok küçük bir penisilin doz alırsınız ve daha sonra birkaç saat veya birkaç gün boyunca 15 ila 30 dakikada bir giderek daha büyük dozlar alırsınız. Herhangi bir reaksiyon olmadan istenen doza ulaşabilirseniz, tedaviye devam edebilirsiniz. Tüm tedavi süresince ilaca toleransınızı korumak için ilacı doktorunuzun önerdiği gibi almanız önemlidir. Gelecekte yine penisiline ihtiyacınız ortaya çıkarsa duyarsızlaştırma tedavisini tekrarlamanız gerekecektir. Ayrıca duyarsızlaştırma her zaman başarılı değildir ve ciddi reaksiyon riski vardır.

Penisilin Alerji Testi Nasıl Yapılır ve Penisilin Alerjisi Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Penisilin alerji testi için öncelikle doğru tanı için kapsamlı bir muayene ve uygun tanı yöntemleri gereklidir. Yanlış teşhis edilen penisilin alerjisi, daha az uygun veya daha zararlı antibiyotiklerin kullanılmasına neden olabilir. İl olarak doktorunuz fizik muayene yapacak, belirtilerinizle ilgili sorular soracak ve ek testler isteyecektir. Bu testler genellikle ilk olarak cilt üzerinden gerçekleştirilir.

Penisilin Alerjisi Cilt testleri

Penisilin alerjisi cilt testlerinde küçük bir iğne ile cildinize az miktarda penisilin uygulanır. Bir teste pozitif reaksiyonun göstergesi; kırmızı, kaşıntılı, kabarık ve bir cilttir. Olumlu bir sonuç, penisilin alerjisi olasılığının yüksek olduğunu gösterir. Negatif bir test sonucu genellikle penisiline karşı alerji riski yüksek olmadığınız anlamına gelir. Ancak olumsuz bir sonucun yorumlanması daha zordur, çünkü bazı ilaç reaksiyonları cilt testleri ile tespit edilemez.

Penisilin Alerji Belirtileri Nelerdir?

Penisilin alerji belirtileri ve semptomları çoğunlukla ilaç vücuda girdiği andan itibaren bir saatte ortaya çıkar. Bazı durumlarda alerjik etkiler saat, gün veya haftalar içinde de ortaya çıkabilir. Penisilin alerjisi belirti ve semptomları şunları içerebilir:

 • Anafilaksi
 • Hırıltı
 • Cilt Döküntüsü
 • Kurdeşen
 • Burun Akması
 • Kaşıntı
 • Ateş
 • Kaşıntılı Sulu Gözler
 • Şişme
 • Nefes Darlığı

Anafilaksi, vücut sistemlerinin yaygın işlev bozukluğuna neden olan nadir, hayatı tehdit eden alerjik bir reaksiyondur. Anafilaksi belirtileri ve semptomları ise şunları içerir:

 • Hava yollarının ve boğazın daralması solunum zorluğuna neden olur
 • Bulantı veya karın krampları
 • Kusma veya ishal
 • Baş dönmesi
 • Zayıf veya hızlı nabız
 • Kan basıncında düşüş
 • Nöbetler
 • Bilinç kaybı

Uzun Vadeli Penisilin Alerjisi Belirtileri Nasıl İzlenir?

Uzun vadeli penisilin alerjisi belirtileri ilaca maruz kaldıktan günler veya haftalar sonra ortaya çıkar ve almayı bıraktıktan sonra bir süre devam edebilir. Bu koşullar şunları içerir:

 • Ateş, eklem ağrısı, döküntü, şişme ve bulantı
 • İlaca bağlı anemi, yorgunluk, düzensiz kalp atışı, nefes darlığı ve kırmızı kan hücrelerinde azalma
 • Döküntü, yüksek beyaz kan hücresi sayısı, genel şişme, şişmiş lenf düğümleri ve uykudaki hepatit enfeksiyonunun tekrarlaması ile sonuçlanan eozinofili ve sistemik semptomlarla (DRESS) ilaç reaksiyonu
 • Cildin şiddetli kabarmasını ve soyulması
 • Ateş, idrarda kan, genel şişme, konfüzyon ve diğer belirti ve semptomlara neden olabilen böbreklerde iltihaplanma (nefrit)

Alerjik reaksiyon olmayan yan etkiler

Penisilinin alerjik reaksiyon olmayan yan etkilerini de yaşayabilirsiniz. Penisilin tipine bağlı olarak, yaygın yan etkileri hafif bulantı veya ishal, baş ağrısı veya vajinal kaşıntıyı içerebilir.

Antibiyotik Alerjisi Olanlar Ne Yapmalı?

Antibiyotik alerjisi olanlar yada penisilin alerjisi belirtileri veya semptomları yaşayanlar mümkün olan en kısa sürede doktora görünmelidir. Alerjik reaksiyonun ne olduğunu, tipik bir yan etkinin ne olduğunu ve bir antibiyotik alırken neleri tolere edebileceğinizi tespit etmek açısından doktor kontrolü çok önemlidir. Penisilin yada antibiyotik aldıktan sonra ciddi bir reaksiyon veya şüpheli anafilaksi belirtileri yaşıyorsanız 112 numaralı telefonu arayıp acil sağlık yardımı talep edin. Dilerseniz Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir? Alerjik Öksürük İçin Faydalı Bitkiler Nelerdir? ve Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi – Evde Doğal Yöntemlerle Rinit Nasıl Geçer? başlıklı yazılara da bakabilirsiniz.

Kaynak 1, Kaynak 2