X

Patlıcan Sapının Faydaları Nelerdir? Patlıcanın Sapı Neye İyi Gelir?

Patlıcan sapının faydaları nelerdir konulu yazımızda patlıcanın tarihi, besin değerleri ve sapının yararları hakkında detaylı bir inceleme yaptık.

Patlıcan, M.Ö. 5’inci yüzyılda ilk kez Hindistan’da yetiştirilmeye başlanmıştır. İpek yolu ticareti aracılığıyla Afrika ve Doğu Avrupa’ya yayılan patlıcan, küçük bir ağaç kadar büyüyen çiçeklerden ortaya çıkmaktadır. İlk yetiştirildiği yıllarda bir süs bitkisi olarak kullanılan patlıcan, yıllar içinde yiyecek olarak da tüketilmiş ve çeşitlendirilmiştir. Ülkemiz birçok mevsimi yaşadığı ve pek çok toprak türüne sahip olduğu için patlıcan yetiştirmekte diğer ülkelere göre ön sıralarda yer almaktadır. Ayrıca patlıcan tüketiminde de diğer ülkelerden açık ara öndedir.

Patlıcanın Besin Değerleri Nedir?

Patlıcanın 100 gramı yalnızca 24 kaloridir. Ayrıca 100 gram patlıcanda 1,1 gram protein, 2 gram yağ, ve 5,5 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Vitamin içeriği bakımından 100 gram patlıcanda; 30 IU A vitamini, 0,4 mg B1 vitamini, 0,5 mg B2 vitamini ve 5 mg C vitamini bulunmaktadır. Ayrıca patlıcanın içeriğinde çok az miktarda nitokin de bulunur.

Son dönemde patlıcanın gövdesinin olduğu kadar sapının da faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Sapı topraktan gelen tüm vitamin ve mineralleri barındırdığı için saplar kaynatılıp tüketildiğinde başta hemoroid olmak üzere saçlara, cilde, bağışıklık sistemine ve daha birçok sisteme birçok fayda sağlamaktadır. Peki patlıcan sapının faydaları nelerdir?

Patlıcan Sapının Faydaları Nelerdir?

Kış aylarının en faydalı besinlerinden biri olan patlıcan kadar patlıcan sapının faydaları da saymakla bitmez. Bunlar arasında en çok bilinenler aşağıdaki gibidir:

1- Patlıcan sapı içerdiği A ve B2 vitaminleri ile göz sağlığında oldukça etkilidir. Bu vitaminleri yüksek miktarda barındıran patlıcan sapı, 5 gün boyunca düzenli olarak tüketildiğinde göz sinirlerinde deforme olmuş hücrelerin kısa sürede kendini yenilenmesini desteklemektedir. Bunun yanı sıra çevresel faktörlerden dolayı zayıflayan korneanın kuvvetlenmesine yardımcı olarak görme kaybını azaltmaktadır.

2- Patlıcan sapı güçlü bir lif kaynağı olduğu için sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlar. İçeriğinde bulunan yağ oranı oldukça az olduğundan patlıcan sapı kaynatılıp tüketildiğinde zayıflamaya da yardımcı olur. Bu etkisini doyurucu his vermesi ile de sağlamaktadır. Kahvaltıdan önce patlıcan suyu tüketen bireylerde kabızlık gibi yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Ayrıca bağırsaklardaki zararlı bakterileri de vücuttan atmaktadır. Tüm sindiriminin yenilemede etkili olan patlıcan sapı, mide asidini dengelemede etkili olan besinlerden biridir. Bu özelliği sayesinde ülser, gastrit ve reflü gibi rahatsızlıkların yaşanmasını önlemektedir.

Patlıcanın Sapı Kansızlığa İyi Gelir mi?

3- Patlıcan sapının faydaları arasında kansızlığa iyi gelmesi sayılabilir. Patlıcan sapı, ıspanaktan sonra demir bakımından en zengin besindir. Demir maddesi vücutta azaldığında kansızlık gibi rahatsızlıklara neden olmakta ve bu durum yorgunluk, stres ve depresyon gibi ruhsal rahatsızlıkları tetiklemektedir. Böylece patlıcan sapı, kansızlığı önlemenin yanı sıra kemiklerin genişlemesini de sağlar. Uzmanlar, patlıcan sapının suyunun, özellikle ergenlik ve regl dönemlerinde tüketilmesini önermektedir.

4- Antioksidan bakımından zengin olan patlıcan sapı, vücuttaki tüm toksinleri idrar yolu ile atmaya yardımcı olur. Özellikle karaciğerde biriken yağlı toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra cilt hücrelerinin de kendini yenilemelerinde etkili olan patlıcan sapı, cildin daha parlak ve genç görünmesini destekler.

5- Patlıcan sapı insülin seviyelerini dengeleyerek kan şekerinin anlık yükselmesini engellemekte ve şeker hastalığının yaşanma riskini azaltmaktadır.

6- Günümüzde yaygın olarak görülen ve yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen hemoroid yani basur hastalığına da iyi gelmektedir. Bu, Patlıcan sapının faydaları arasında belki de en çok bilinen özelliğidir. Hemoroid kürü için; 4 adet patlıcan sapı ve 4 su bardağı su tencerede iyice kaynatıldıktan sonra kapağını açmadan ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır. Soğuyan su süzgeçten geçirip içildiğinde hemoroid ağrısı çeken bireylere iyi gelmektedir.

Dilerseniz sitemizdeki şu makalelere de göz atabilirsiniz:

Wikide patlıcan: https://tr.wikipedia.org/wiki/Patl%C4%B1can