Patlamış Mısırın Faydaları: İçindeki Vitaminler, Zayıflama ve Şeker

Patlamış mısırın faydaları pek bilinmemektedir, hatta diğer benzeri atıştırmalıklar gibi kilo yapıcı ve sağlıksız olarak bilindiği de vardır. Bazen, iyi tadı olan herhangi bir şey vücudunuz için potansiyel olarak kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir. Çikolata barlarından dondurma ve patates cipsi gibi en sevdiğimiz ikramların çoğu sağlığımıza zarar verebilir. Ancak patlamış mısır, bu kuralın görkemli bir istisnasıdır. Bu eğlenceli yemek sizin için oldukça yararlı olabilir. İşte patlamış mısır yemenin beş potansiyel sağlık faydası:

Patlamış Mısırın Faydaları Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Birkaç kilo vermek ve fazlalık yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız patlamış mısır harika bir atıştırmalık olabilir. Kayıtlı bir diyetisyen beslenme uzmanı ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü Caroline West Passerrello “yağ miktarı ve kalori oranı yönünden düşük içeriğe sahiptir” diyor ve 3 fincan patlamış mısırın sadece 110 kalori ve 1 gram yağ içerdiğini söylüyor. Ancak yağda patlatılan mısırın bu özellikleri ortadan kalkar. Bu nedenle patlamış mısırı sade tüketmenizde fayda olacaktır. Ayrıca acil kilo vermeyi düşünenlerdenseniz Acil Kilo Verme Yöntemleri ve Hızlı Şekilde Zayıflatan Şok Diyet Önerileri başlıklık makalemiz de ilginizi çekebilir.

Patlamış Mısırın Yararları Kan Şekerinizi Kontrol Altında Tutabilir

Birçok aperatif, kan şekeri olarak da bilinen insülin seviyelerinizde keskin bir artışa neden olabilir. Bir gıdanın glisemik indeksi, gıdaları yedikten sonra kan şekerinizin hangi seviyelere çıkacağını gösterir. Patlamış mısırın glisemik indeks puanı 55’tir. Bu da patlamış mısırın şeker seviyesi açısından ne kadar faydalı bir atıştırmalık olduğunun göstergesidir. Ancak birçok atıştırmalık gıda patlamış mısırdan çok daha fazla glisemik indeks puanına sahiptir. Örneğin, Meyveli barlar: 99, fırında kraker: 83, vanilyalı gofret: 77 gibi oranlara sahiptir. Glisemik indeks oranı düşük gıdaların emilimi çok yavaş gerçekleştiğinden uzun süre tok kalmanızı da sağlayabilirler.

Tam Tahıl Ürünü Olması Patlamış Mısırın Faydaları İçin Kaynak Oluşturur

Patlamış mısırı işlenip içeriği boşaltılmadan kullanıldığı için tam tahıl kapsamına girer. Bu sayede mısırın içerisinde bulunan tüm yararlı besin öğelerinden faydalanılabilmektedir. Şaşırtıcı bir şekilde, bu küçük patlamış mısır çekirdeği zengin bir gizli beslenme içeriğine sahiptir. Örneğin, USDA’ya göre patlamış mısır günlük demir değerinizin yaklaşık yüzde 8’ini içerir.

Patlamış mısırda bulunan diğer mineraller ve vitaminler şunlardır:

 • Kalsiyum
 • Tiamin
 • Manganez
 • B6, A, E Ve K Vitaminleri
 • Magnezyum
 • Pantotenik Asit
 • Potasyum
 • B 2 Vitamini
 • Çinko
 • Fosfor
 • Niasin
 • Bakır
 • Folat

Patlamış Mısır Yemek Bir Çok Hastalığı Önleyebilir Ve Görme Yeteneğinizi Artırabilir

USDA’ya göre patlamış mısır yemek daha düşük kanser ve kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır. Bunun nedeni, gövdenin antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip polifenoller içermesidir. Patlamış mısır gövdeleri gözlerinizin sağlığını artırabilecek beta-karoten, lutein ve zeaksantin de içerir. Ancak 20/20 görüş kalitesine ulaşma umuduyla sonsuz miktarda patlamış mısır tüketmeyin. Herhangi bir gıdada olduğu gibi, patlamış mısırın da kararında bir şekilde yenmesi gerektiğini unutmayın.

Kaynak