Patates Suyunun Cilde Faydaları Zararları: Sivilce, Kırışıklık ve Beyazlatma

Patates suyunun cilde faydaları İbrahim Saraçoğlu gibi bitkiler üzerine uzmanlaşmış birçok kişi tarafından sıkça ifade edilmektedir. Gerek çiğ gerekse haşlanmış patates suyu ile oluşturulabilen kürler ve maskeler, kırışıklık giderici etki, sivilce ve akne temizliği için yüze uygulamalarda kullanılabilmektedir. Ancak patates suyunun cilde nasıl uygulanacağı, ciltte ne kadar kalacağı ve ne sıklıkla yüze sürüleceği gibi birçok konuda Kadınlar Kulübü ve Ekşi Sözlükte kullanıcı yorumları ve önerileri bulunmaktadır. Biz de bu yazımızda konu hakkındaki makaleler ve patates suyu kullananların deneyimlerini derleyip sizler için özetledik.

Çiğ ve Haşlanmış Patates Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilde, özellikle yüze uygulanan patates suyunun faydalarından en üst düzeyde yararlanabilmek adına genellikle çiğ patatesin suyu tercih edilmektedir. Çünkü birçok gıda pişirildikçe sağlık yararlarından bazılarını kaybedebilir. Bazı durumlarda tam tersi içerisindeki faydalı besinler de ortaya çıkabilir elbette. Ancak evde yemek veya salata yapmak için haşlamak zorunda olduğunuz patates suyunu da atmayarak burada verdiğimiz patates suyu maskesi ve kürlerine ait tariflerde çiğ patates suyu yerine kullanabilirsiniz.

Patates Suyunun Cilde ve Genel Sağlığa Faydaları

Patates suyu sadece cildimiz için değil genel sağlığımız için de birçok fayda barındırır. Bunlardan bazıları bilimsel araştırmalarla ortaya konurken ve bazıları da halk arasında dolaşan bir bilgi halindedir. Dilerseniz patates suyunun cilde ve genel sağlığımıza ne gibi faydaları var maddeler halinde listeleyelim:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Artriti giderir
 • Ülserleri iyileştirir
 • Karaciğer ve safra kesesini temizler
 • Kolesterolü düşürür
 • Migren tedavisinde faydalıdır
 • Kabızlığı tedavi eder
 • Yara iyileşmesini hızlandırır
 • Kanser riskini azaltır
 • Siyatik ağrılarını rahatlatabilir
 • Gut hastalığını hafifletebilir
 • Kalp ve damar hastalıklarını önleyebilir
 • Kilo vermeye yardımcı olur
 • Cildinizi nemlendirir
 • Cildinizi temiz ve lekesiz yapar
 • Yaşlanma karşıtı etkileri olabilir
 • Egzamayı giderebilir
 • Saçları daha sağlıklı hale getirir

Bu yararların çoğu genel vücut sağlığı için olsa da genel sağlığımızın cildimiz üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.

Patates Suyunun Cilde Faydaları

Konumuz olan patates suyunun cilde yararlarına daha detaylı değinmek gerekir. Yukarıda da maddeler içerisinde yer alan faydaları başlıklar altında açıklayalım:

Patates Suyunun Cildi Nemlendirmeye Yararları

Patates suyu, cildi nemlendirmek adına yararlı etkileri olan C vitamininden bolca içerir. Daha derin nemlendirme için patates suyunu yoğurtla karıştırın ve cilde uygulayın. 15 dakika sonra iyice durulayın ve daha sıkı, nemli ve parlak bir cilt görünümü elde ettiğinizi göreceksiniz.

Patates Suyunun Ciltteki Lekeleri Temizlemedeki Faydaları

Patates suyunun cilt lekelerinin temizlenmesi amacıyla yüze uygulanması uzun yıldadır çeşitli kültürlerde yer almaktadır. Bildiğiniz çiğ veya haşlanmış patates suyunu bir tonik gibi kullanarak cildinizi temizleyebilirsiniz.

Patates Suyu Cildin Yaşlanmasını Geciktirir mi?

Patates suyu ciltteki yaşlanma etkileri azaltıp yüzdeki kırışıklıkları gidermeye yardımcı olabilir. Patates suyunu lor peyniri ile karıştırın ve kırışıklıkların başlangıcını geciktirmek ve azaltmak için düzenli olarak yüze uygulayın. Ayrıca yüzünüze genç bir parlaklık katmak ve kırışıklıkların oranını ve derinliğini azaltmak için her gün bir pamuk yardımıyla yüzünüze patates suyu sürebilirsiniz.

Egzamalı Cilde Patates Suyunun Faydaları

Egzama, cildin kızarması, kaşınması, dökülüp kabarması gibi belirtilerle birlikte cilt kuruluğu ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Egzama tedavisinde en iyi bitkisel ilaçlardan biri patates suyudur. Her gün bir bardak patates suyu içebilir veya etkilenen bölgelere pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Ancak, patates suyunun egzamaya faydalarını destekleyen hiçbir bilimsel araştırma yoktur.

Çiğ Patates Suyu Nasıl Hazırlanır?

Çiğ patates suyu hazırlamak oldukça kolaydır. Şu adımları uygulamanız yeterlidir:

 • Patatesleri iyice yıkayın, filizleri ve yeşil lekeleri temizleyin.
 • Patatesleri soyun ve rendeleyin.
 • Rendelenmiş patatesleri keten bir beze koyun ve suyunu sıkın.
 • Ayrıca patatesleri doğrayabilir, parçaları bir meyve sıkacağı içine koyabilir ve meyve suyunu süzebilirsiniz.
 • Artık elde ettiğiniz patates suyunu cildinize uygulayabilir yada içebilirsiniz.

Çiğ Patates Suyu Dolapta Ne Kadar Dayanır?

Çok miktarda patates suyu yaptıysanız bunu dolapta saklama zorunluluğu duyabilirsiniz. Peki, ama patates suyu dolapta kaç gün dayanır? Elde ettiğiniz patates suyunu hemen bir kavanoza veya cam şişeye koyup buzdolabına kaldırılsanız en fazla 3-4 gün boyunca dayanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak önemli olan her seferinde tek kullanımlık su çıkarıp bunu da 20 dakika içerisinde uygulamanızdır. Aksi takdirde zaman geçtikçe patates suyunun içinde yararlı besinler etkileri kaybetmeye başlayacaktır. Dilerseniz bu uygulamalara başlamadan önce patates suyunun cilde ve vücuda ne gibi zararları olabilir başlığına da bir göz atalım.

Patates Suyunun Cilde ve Genel Sağlığa Zararları Nelerdir?

Evet, patates suyu kullanmaya başlamadan önce dikkate almanız gereken birkaç nokta daha var var:

Patates suyunun cilde zararları konusunda fazla veri yoktur ancak herhangi bir alerjik etki görürseniz kullanmaktan vazgeçin. Ayrıca patates suyu içmenin mide sorunları, ishal ve kusma gibi zararlı yan etkileri de olabilir. Diğer yandan aşırı patates suyu tüketimi şeker seviyesini yükselteceğinde diyabet hatalarının patates suyu tüketmesi zararlı sonuçlar doğurabilir. Tüm bu yan etkiler göz önünde bulundurulduğunda özelikle hamilelikte ve emzirme döneminde patates suyu kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Dilerseniz şimdi de akıllara gelen bazı soruları kısaca cevaplayalım:

Patates Suyu Maskesi Haftada Kaç Kez Yapılır Kaç Dakika Bekletilir?

Patates suyu maskesi haftada ne kadar uygulanır sorusu tamamen size kalmıştır. Zira patates suyunu cilde her gün 20 dakika kadar bekletmek suretiyle uygulayabilirsiniz. Ancak yaptığınız maskede sadece patates suyu kullanmak yerine karbonat, zerdeçal, yoğurt gibi maddeler de kullanıyorsanız her gün bunları uygulamak cildiniz için zararlı sonuçlar doğurabilir.

Patates suyu dolapta soğutulabilir mi?

Evet, hemen tüketilmezse buzdolabında saklanmalıdır.

Patates suyu gece boyunca yüzde bırakılabilir mi?

Evet, yüzünüzde gece boyunca bir patates suyu maskesi bırakabilirsiniz.

Yüzdeki tüyleri dökmek için patates suyu uygulayabilir miyiz?

Patates suyu epilasyonda yardımcı olmaz. Sadece cilt sağlığını geliştirmek için uygulanabilir.

Çiğ patates suyunu nereden alabilirim?

Çiğ patates suyu en iyi evde yapılır. Ancak satın almak istiyorsanız, Amazon gibi bazı çevrimiçi web sitelerine bakabilirsiniz.

Cilt Lekeleri, Akne, Kırışıklık İçin Ve Özellikle Göz Altı Morluklarına Patates Suyu İyi Gelir Mi?

Evet, düzenli olarak patates suyunun yüze uygulanması akne ve cilt lekelerini temizlemeye yardımcı olur. Patates suyunun cildi gerginleştirici ve bu sayede kırışıklı azaltıcı bir etkisi bulunmaktadır. Patates suyunun göz altı morluklarına iyi gelip gelmeyeceği tam olarak bilinmese de göz üzerine patates dilimi koymanın yararlı olabileceği düşünülmektedir.

Cildi beyazlatan patates suyu maskesi gerçekten faydalı mıdır?

Evet, kullanıcı yorumları ve uzmanlar patates suyunun cildi beyazlatan etkisinin gerçekten yararlı olduğunu ifade etmektedir. Çünkü patates suyu, güçlü ağartma özelliklerine sahip olduğu için bronzlaşmayı gidermek için son derece faydalıdır.

Yüzdeki sivilcelere patates suyunu sürmek iyi gelir mi?

Yüzdeki sivilcelere patates suyu sürmenin faydalı olup olmayacağı konusunda net bir görüş olmasa da temizleyici etkileri sayesinde sivilcelenme oranını düşürebileceği düşünülebilir.

Her gün patates suyu içebilir miyim?

Evet, patates suyu her gün alınabilir, ancak günde 1-2 bardaktan fazla olamaz.

Patates Suyu Kullananların Yorumları

Kadınlar Kulübü, Ekşi Sözlük gibi platformlarda cilde ve özellikle yüze haşlanmış patates suyu kullananlar ve çiğ patates suyu kullananların yorumları nelerdir, İbrahim Saraçoğlu ve Suna Dumankaya gibi uzmanlar patates suyu kullanmanın ciltte ve genel sağlıktaki faydaları hakkında ne demiştir gibi merak edilenleri aşağıda bulabileceksiniz.

Patates Suyunun Cilde Faydaları Kadınlar Kulübü Kullanıcı Yorumları

Kadınlar kulübü platformunda patates suyunun cilt üzerindeki faydaları hakkındaki yorumlar özellikle sivilcelere iyi geldiği yönündedir. Patates suyunun püre halinde gece uygulanıp sabaha kadar bekletilmesi ve kuru ciltlerde kullanılmaması özellikle tavsiye edilmektedir. Ayrıca yüzde patates suyu kullanmanın cildi gerginleştirip temizlediği ve ağartıcı bir etki gösterdiği de ifade edilmektedir. Çiğ ve haşlanmış patates suyu konusunda çok bir ayrım yapılmasa da haşlanmış patates suyunda haşlanmış pirinç suyunun da kullanılmasının daha yararlı olduğu bazı kullanıcı yorumlarında yer almaktadır.

Patates Suyunun Cilde Faydaları Hakkında İbrahim Saraçoğlu ve Suna Dumankaya Yorumları

Patates suyunun cilde yararları hakkında İbrahim Saraçoğlu özellikle cilt temizleyici ve beyazlatıcı özelliğine vurgu yapmıştır. Ciltteki leke, akne ve sivilcelerin temizlenmesinde ve yaraların iyileşmesinde faydalı olduğunu ifade eden Saraçoğlu patatesin soyulup püre haline getirilerek yüze uygulanması gerektiğini ifade etmiştir.

Suna Dumankaya da kuru ve yıpranmaya yatkın ciltler için bir patates suyu maskesi tarifi vermiştir. Özellikle göz altı morluklarına ve cilt lekelerine iyi geldiği Dumankaya tarafından ifade edilen bu basit tarif şu şekildedir:

 • 1 adet patatesi yıkayıp güzelce soyun.
 • Daha sonra rendeden geçirip suyunu sıkın. Yada varsa küçük parçalar halinde meyve sıkacağında geçirip suyunu çıkarın.
 • He akşam yatmadan önce bir peçete yada pamuk yardımıyla uygulama yapmak istediğiniz bölgeye sürün.

Dilerseniz Patates Suyu (Çiğ-Haşlanmış) Zayıflatır mı? Saç ve Miyom’a Faydalı mı? başlıklı makaleden de yararlanabilirsiniz. Kaynak: Milliyet, Kadınlar Kulübü ve Diğer Kaynak