X

Patates Suyu (Çiğ-Haşlanmış) Zayıflatır mı? Saç ve Miyom’a Faydalı mı?

Patates suyu mucizevi bir içecek olarak birçok hastalık için ve kozmetik ürün olarak kullanılmaktadır. Peki, ama patates özünün faydaları ve zararları nelerdir. Çiğ patates ile haşlanmış patates suyu arasında fayda farkı var mıdır, saç bakımında ve miyom tedavisinde gerçekten etkili midir tüm bu soruların cevapları detaylarıyla yazımızın devamında.

Çiğ ve Haşlanmış Patates Suyu Arasındaki Fark Nedir?

Çiğ ve haşlanmış patates suyu arasında pek bir fark yoktur. Ancak suyu sıkılan çiğ patates, kaynatılana nazaran içindeki vitaminleri daha çok dışarı verir. Yani 5 6 tane patatesi kaynatarak alacağınız vitamini yarım ya da bir patatesin suyunu sıkarak da alabilirsiniz. Bunun dışında kaynama esnasında oluşacak tepkimeler vitaminlerin yapısını bozabileceğinden çiğ patates suyunun daha faydalı olabileceği de düşünülebilir.

Çiğ ya da Haşlanmış patates suyu zayıflatır mı?

Çiğ olsun kaynamış olsun patates suyunun kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Patates suyunun zayıflamanıza yardımcı olmasını istiyorsanız aç karnına tüketmelisiniz. Kaynatmadan önce ya da suyunu sıkmadan önce kabuklarını mutlaka soyunuz. Sabahları kahvaltıdan 1 ya da 2 saat önce küçük bir fincan veya çay bardağı miktarında içiniz. Zayıflamanın yanında birçok fayda sağlayan patates suyunun mucizevi etkilerini ve dikkatsiz kullanıldığında oluşturabileceği zararları yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Çiğ Patates Suyu Faydaları Ve Zararları

Yaptığımız araştırmalar neticesinde patates suyunun zararları konusunda herhangi bir kayda ulaşamadık. Patates bütün olarak suyu çıkarılmadan tüketildiğinde şeker hastalığı ve kilo atışı üzerine zararlı etkiler gösterebilmektedir. Ancak patates suyunun bu gibi olumsuz etkilere neden olduğuna dair bir bilgi mevcut değildir. Aksine zayıflamaya yardımcı olduğu da söylenmektedir.  Dilerseniz patates suyunun yararlarını listeleyelim:

 • İltihapla mücadele eder.
 • Eklemlerde görülen ağrıların hafifletilmesine yardımcı olur.
 • Midedeki yanma problemlerinin önüne geçer.
 • Hazımsızlık için de faydalıdır.
 • Bağırsaklardaki sıkıntıları hafifletir kabıza iyi gelir.
 • Karaciğer, safra kesesi ve böbreklerin temizlenmesine yardım eder.
 • Bedeni toksin maddelerden temizler.
 • Yüksek tansiyonun dengelenmesine katkıda bulunur.
 • Gut hastalığına ve bu hastalığın yarattığı yan etkilere iyi gelir.
 • Damar sertliği sorunlarına iyi gelir.
 • Kepek ve deri döküntülerine faydalıdır.
 • Zayıflamak amacıyla da kullanılır.

Feridun Kunak Çiğ Patates Suyu Hakkında Ne Diyor?

Feridun Kunak çiğ patates suyu hakkında özellikle mide sorunlarına iyi geldiği yönünde bilgilendirmelerde bulunmuştur. Feridun Kunak’ın tarifine göre aç karnına içilen patates özünün ülser gibi mide problemlerini hafiflettiği söylenmiştir. Bunun yanında Feridun beyin açıklamalarını destekler şekilde İngiltere’de bilimsel çalışmalar yapıldığı ve çiğ patates suyunun çalışma yapılan denekler üzerinde pozitif etkilerinin olduğu ortaya çıkmıştır.

Çiğ Patates Suyu Ne Kadar İçilmeli ve nasıl kullanılmalı

Çiğ patates suyu hazırlamak için üç adet patatesi küp küp doğrayın ve üzerine bir bardak su ilave edin daha sonra bu karışımı blenderden geçirin ve suyunu süzün. Çıkan suyun yarısını sabah aç karnına ve diğer yarısını akşam aç karnına için. Bu uygulama sayesinde hem kilo verebilir hem de vücudunuzdaki zararlı maddelerden kurtulabilirsiniz.

Haşlanmış Patates Suyu Faydaları Ve Zararları

Haşlanmış patates suyu da çok yararlı bir içecektir. Ancak haşlanmış patatesin suyunu içebilmeniz için haşlamadan önce patatesleri soyup güzelce yıkamalısınız. Dilerseniz haşlanmış patates sıvısının faydaları listeleyelim:

 • Ciltteki egzama, siyah nokta ve sivilce problemlerinin azalmasına yardımcı olur.
 • Ağızda ve dudak çevresinde oluşan yara ve uçuklara iyi gelir.
 • Düzenli kullanıldığı takdirde kanser hastalığına yakalanma riskini azaltır.
 • Kandaki kolesterol oranının azaltılmasına katkı sağlar.

Haşlanmış Patates Suyu Ne Kadar İçilmeli ve nasıl kullanılmalı

 Haşlanmış patates suyundan yeterli faydayı görebilmek için soyup yıkadığınız patatesleri suda iyice kaynatın. Kaynayan patatesleri suyunu süzmeden ezin ve ardından süzgeçten geçirin. Çıkan suyu birer fincanlık parçalar halinde sabah ve akşam birer kez olmak üzere aç karnına tüketin.

Çiğ ya da Haşlanmış Patates Suyunun Saça Faydaları ve Zararları

Çiğ ya da haşlanmış patates suyu saça da çok faydalıdır. Saçların daha kuvvetli olmasını ve canlı görünmesini sağlar. Saç kırıklarının oranında azalma sağlar. Sadece patatesin kendisi değil kabuklarının suyu da saçlara çok iyi gelir. Özellikle saç renginin daha koyu olması adına beyazlamaya başlayan saçlarda kullanılır.

Çiğ ya da haşlanmış patatesleri blenderden geçirip suyunu süzerek kullanmalısınız. Patates kabuklarını da aynı şekilde işleme tutmalısınız. Her duşta saçınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra patatesin süzülen sıvı kısmı ile yıkayınız ve 5-10 dakika bekledikten sonra durulayınız.

“Miyom Hastalığı Patates Suyu İçerek Yok Oldu” Haberleri Doğru mu?

Miyom rahatsızlığı patates suyu içerek yok oldu şeklinde çıkan haberlerde bir netlik yoktur. Miyom tedavisine yönelik birçok kür ve teknik internette paylaşılmaktadır. Ancak miyomların kansere dönüşme riski olması sebebiyle doktor kontrolünde tedaviler uygulanmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında tatlı patatesin miyom rahatsızlığına iyi gelebileceği yönünde birkaç makale yer alsa da uzman tavsiyesi ve onayına ihtiyaç duyulmaktadır.

Çiğ Patates Suyu Kullananlar Ne Diyor?

Çiğ patates suyu kullananlar ne demiş sizler için derledik. Sizler de görüş ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından bizlere gönderebilirsiniz. İşte patates özünü deneyenlerin yorumları:

 • Üç gündür kullandığını söyleyen bir kullanıcı ishale neden olduğunu ve içtikten sonra mide bulantısı yaptığını ifade etmiş.
 • Bel ve boyun fıtığı ağrıları için günde sabah akşam yarım çay bardağı çiğ patates suyu içtiğini söyleyen bir kullanıcı mucize gibi olduğunu 2 günde ağrılarının dindiğini dile getirmiş.
 • Bir kullanıcı spordan sonra oluşan kas ağrılarına iyi geldiğini söylemiş.
 • Bir kullanıcı da çiğ patates suyunun nişastası çökünce üst kısmından alınarak tüketilmesi gerektiğini bildirmiştir.

Sizler de yorum ve deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilir diğer kullanıcıların daha doğru bilgilendirilebilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Dilerseniz aşağıda yer alan diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Hurmanın yararları nelerdir?

Hamilelikte ve normal kullanımda rokanın faydaları nelerdir?

Su ne kadar tüketilirse faydalı olur? Suyun Faydaları nelerdir?

Wiki’de patates: https://tr.wikipedia.org/wiki/Patates