Patates diyeti yapanlar, zayıflayanlar... Bu diyet zararlı mı? Ekşi yorumları...

Patates diyeti son günlerde oldukça ilgi görmektedir. Biz de sizler için bu konu hakkında araştırmalar yaptık. Patates diyeti yapanlar ve bu diyet sayesinde zayıflayanların yorumlarını inceledik. Sağlık yönünden faydalı mı zararlı mı, nasıl hazırlanır ve ne süreyle uygulanır gibi kafa karıştıran sorulara cevaplar aradık. Ekşi sözlükte bu diyet hakkında neler söylenmiş sizler için özetledik. Dilerseniz yazımıza geçelim.

Patates perhizi nasıl hazırlanır ve ne kadar süre uygulanmalıdır?

Patates diyeti nasıl hazırlanır diye sorulduğunda karşılığında karmaşık bir cevap geleceğini düşünmeyin, oldukça basit, ancak 3 gün sonunda diyeti bırakmalısınız ve bu diyeti yaparken yaklaşık olarak 2 litre suyu gün sonunda içmiş olmalısınız. Kesinlikle diyet süresini uzatmayınız. 3 gün sonunda normal düzende beslenmeye devam edin. Dilerseniz ara ara bu diyeti uygulayabilirsiniz ancak herhangi bir sağlık sorununuz varsa diyeti uygulamaktan kaçınmanız gerekebilir bu nedenle doktorunuza danışmanız şarttır.

Patates Diyetinde 1. Gün

Sabah: Yoğurttan 4 yemek kaşığı, haşlanmış patatesten 1 tane yemelisiniz
Öğle: Yoğurttan 4 yemek kaşığı, haşlanmış patatesten 1 tane yemelisiniz
Akşam: Yoğurttan 8 yemek kaşığı yemelisiniz

Patates Diyetinde 2. Gün

Sabah: Yoğurttan 4 yemek kaşığı yemelisiniz
Öğle: Yoğurttan 3 yemek kaşığı, haşlanmış patatesten 1 tane yemelisiniz
Akşam: Yoğurttan 8 yemek kaşığı, haşlanmış patatesten 1 tane yemelisiniz

Patates Diyetinde 3. Gün

Sabah: Haşlanmış patatesten 1 tane yemelisiniz
Öğle: Yoğurttan 3 yemek kaşığı, haşlanmış patatesten 1 tane yemelisiniz
Akşam: Yoğurttan 4 yemek kaşığı yemelisiniz

Patates diyeti zararlı mı?

Patates diyeti zararlı mı faydalı mı gibi soruların cevabı genellikle diyeti uygulama sıklığınıza ve sağlık durumunuza bağlıdır. Ancak genel olarak patates perhizinin zararları şu şekilde kısaca maddeler halinde listelenebilir:

  • Halsizliğe neden olabilir.
  • Çabuk yorulabilirsiniz.
  • Baş dönmesine yol açabilir.
  • Uzun süre uygulanması durumunda yetersiz beslenme nedeniyle çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına etki edebilir.
  • Şeker hastalarının olumsuz etkilenmesine neden olabileceğinden, şeker hastalığı yaşayanların bu diyeti uygulamamasında fayda vardır.

Patates diyeti yapanlar ve zayıflayanlar ne yorum yapıyor?

Patates diyeti yapanların forumlardan derlenmiş yorumları alıntılar biçiminde şu şekildedir:

sırf bu konu hakkında yazabilmek için üye oldum arkadaşlar:) patates diyetini yılbaşından 1 hafta önce yaptım. 1 haftada 3.5 kilo verdim. sıkı rejimleri yapamayan bir insanım. tansiyonum düşer, gözüm kararır normalinde ama bu diyette ne bir acıkma var ne de tansiyon düşüklüğü. hepinizin kolayca yapabileceğine inanıyorum.
yalnız benim büyük bir hatam oldu; yılbaşı günü bir baktım aldığım kıyafetler bol geliyor, yemeye başladım ve şu an aldıklarımı geri aldım yaklaşık 12 günde....
bugün itibariyle tekrar başlıyorum. bunun yanında spor da yapacağım. 3.5 dan daha fazlasını vereceğime eminim. spor yapınca nerdeyse normal vereceğinden 2 kat fazlasını verebiliyorsun...
gelişmeleri yazarım... ama başlamak isteyip karar veremeyenler için söylüyorum; sonuçsuz kalmayacağınız bir diyet... hepinizi öpüyoruum...

https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/patates-diyeti-yapanlar-lutfen-yazinn.330094/post-10972198

ben bunu nette okudum hatta buraya yazmayı düşünüyordum bi ara bende yaptım gayet tok tutuyo iyi bi diyet ben 5 kilo verdim yine yapıcam hollywood diyeti var ona başladım ama ilk iki gün tansiyonum 6ve 4 oldu o yüzden onu bıraktım buna devam

https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/patates-diyeti-yapanlar-lutfen-yazinn.330094/post-11473583

Patates diyeti yapanlar kadınlar kulübü

Bu tip diyetler çok zararlı arkadaşlar. Belki kilo verirsiniz ama bir sürü besinin eksikliği nedeniyle vücutta türlü türlü komplikasyon olur. Saçlarınızdan, sindirim sisteminize çok zararlı. Vücudun hergün alması gereken belli vitamin, protein, mineral, yağ ve karbonhidrat değerleri var. Diyetle kalori miktarını düşürüp bu değerleri almayı sürdürmezseniz hasta olursunuz. Belki ilk anda çıkmaz ama yılları içinde böyle diyetleri yapa yapa vücudunuza çok zarar verirsiniz. Mesela bir hafta sadece patates yemek demek vücuda bir gram bile protein almamak demek. Bir hafta tek patatesle yaşanır mı?
ıkincisi bu diyetlerle veridğiniz kiloyu korumanız imkansız. En fazla diyet süresinin iki katı zamanda aynen alırsınız. Yazık değil mii?
Karma besin diyetleri daha sağlıklı. Bir diyetisyene danışın, artık develet hastanelerinde de var.
Sağlık dilerim herkese.

https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/patates-diyeti-yapanlar-lutfen-yazinn.330094/post-11536666

çok mutluyum şuan net 4 kilo vermişim kaydirigubbakcemile2 diyeti yaparken 30 dak hızlı yürüdüm bo sıcak su içtim patates günlerinde hiç açlık hissetmedim ama meyva günlerinde biraz zorlandım yapan herkeste bu kadar ii sonuş alır
bişey olmazsa bir ay sonra tekrar yapmak istiyorum. kaydirigubbakcemile3

https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/patates-diyeti-yapanlar-lutfen-yazinn.330094/post-11593291

arkadaşlar ben de 72 den 68 düşmüşüm bir ay bu kiloyu koruyup yapıcam çünkü sağlığın için zararlı olur dediler ben tam 7 günü bekleyip tartıldım ben zaten hep kilolu oldugum için daimi kilolarım eğer yakın zaman da alınan bir kilo artışı olanlar daha kolay verir gibi geliyo bana bakalım diger yapan arkadaşlar sabır diliyorum çünkü ben zorlandım kolay gelsin.

https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/patates-diyeti-yapanlar-lutfen-yazinn.330094/post-11618522

Patates diyeti Ekşi sözlük yorumları

Ekşi sözlükte patates diyeti hakkında yapılan yorumlar ise şöyle:

yıllar önce kilo vermeye karar verip internetten her gün balık, kırmızı et, ton balığı içermeyen diyet araştırırken rastladığım diyet türü. diyet haşlanmış patatesten oluşmakta. zaten uzun süre denemeyin uyarısıyla verilmiş, ama bence bir insan evladı bunu hiç denememeli. şöyle ki;

sabah: 2 haşlanmış patates
öğle: 3 haşlanmış patates
akşam: 2 haşlanmış patates

evet başka hiçbir şey yok.

https://eksisozluk.com/patates-diyeti--2528539

şeker hastalarının kesinlikle uzak durması gereken diyettir. aslında şeker dengesizliğinin ne kadar yaygın olduğunu düşünürsek hepimizin uzak durması gereken diyettir. patatesle diyet yapmaya çalışırken hastanelik olmuş birini tanıyorum. o kadar var.

https://eksisozluk.com/patates-diyeti--2528539

burada özellikle nutrition kısmını okumanızı taviye ederim. yeteri kadar patates yediğinizde sadece a ve d vitamini takviyesi ile sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilirsiniz. çoğu insanın tahmin ettiğinin aksine patates boş bir kalori bombası değildir hatta %80'a yakın su oranı ve yüksek mineral ve vitamin içeriği ile çok faydalı bir yiyecektir. göreceli olarak düşük ama kaliteli olan protein içeriği ise yeterli miktarda yenildiği zaman size rahatlıkla yetecektir.


https://eksisozluk.com/patates-diyeti--2528539

uzun diyet süreçlerinde kitlenme yaşayan danışanlara kilidi açmak için diyetisyenler tarafından tavsiye edilir. tüm hayatınız boyunca değil bir hafta yaparsınız, sonra çeşitli beslenmeye geri dönersiniz. ve evet gerçekten işe yarar. denedim gördüm.


https://eksisozluk.com/patates-diyeti--2528539?p=2

Dilerseniz kilo vermek üzerine yazdığımız şu yazıları da okuyabilirsiniz: