Pancar faydaları ve vitaminleri nelerdir?

Pancar faydaları ve vitamin değerleri hakkındaki yazımız size lezzetli pancar hakkındaki bilinmeyenleri sunuyor.

Pancar faydaları: kalp sağlığını iyileştirmek ve kanseri önlemek

Kalbi kansere karşı korur; kırmızı pancar antioksidan bakımından yüksektir. Kırmızı pancardaki antioksidanlar, kırmızı pancardaki mor betain maddesinden dolayı kalbi koruyarak kanserle savaşır. Kişinin vücudundan zararlı maddelerin atılmasına destek olur. Antioksidan içeriği sayesinde serbest radikallere karşı savaşır. Bu nedenle kalp korunur ve kanserle mücadelede çok önemlidir.

Kırmızı pancarın zihinsel ve duygusal sağlık için de oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Bu sebze aynı zamanda çok miktarda lif içerir. Bu nedenle bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca kan basıncını düşürme özelliğinden dolayı kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Pancar, iltihaplanmayı azaltabilen ve hücreleri hasardan koruyabilen birçok faydalı bitki bileşiği içerir. Pancarın diğer bazı sağlık yararları şunları içerir:

Kırmızı pancarın kan damarlarını genişletme ve dolayısıyla kan basıncını düzenleme özelliği vardır ki buna kalp ve damar sağlığını koruma özelliği de dahildir. Öte yandan, bu şifalı sebze aynı zamanda iyi kolesterolü yükseltmeye yardımcı olur ve kalp hastalıklarına karşı etkili olduğu bilinir.

Makale önerisi: Ayva faydaları ve vitaminleri nelerdir?

Pancar, birçok mutfakta yaygın olarak bulunan bir kök sebzedir

Pancar, pancar bitkisinin köküdür. Pancar, enfes tadı ve rengiyle kışın en faydalı sebzelerden biridir. Pancar turşu ve salata olarak sofralarda yer alır ve yediden yetmişe herkesin yemesi gerekir. Pancar bağışıklığı artırmada etkilidir ve sağlık için çok önemlidir. Pancar bir takım rahatsızlıklara iyi gelse de içerdiği sodyum ve şeker nedeniyle dikkatli tüketilmelidir.

Pancar, Chenopodiaceae amaranth ailesinin bir parçasıdır. Bu bitki ailesi ayrıca çeşitli pazı ve diğer kök sebzeleri içerir. Günümüzde birçok kişi acı pancar yapraklarından daha fazla tatlı pancar kökü tüketmektedir. Ancak geçmiş yıllara bakıldığında bunun tam tersi bir durum söz konusu.

Bu iki kök sebze, görünüşte benzer olmakla birlikte tamamen farklı bitki türlerine aittir. Pancar, ıspanak ve pancarla aynı aileye aitken turp, brokoli ve lahana gibi turpgil sebzelerle akrabadır. Pancar daha tatlı bir tada ve daha yumuşak bir dokuya sahipken, turp keskin bir acılık ve çıtırlığa sahiptir. Turp genellikle salatalarla, garnitür olarak ve sos olarak yenir. Pancar, ana yemeklerden tatlılara kadar pek çok yemekte kullanılabilir.

Makale önerisi: Boza yararları ve vitaminleri nelerdir?

Pancar çiğ, pişmiş veya meyve suyu veya smoothie'lere karıştırılarak yenebilir

Pancar çiğ, pişmiş veya kavrulmuş olarak yenebilir. Ham haliyle sert, kıtır kıtır ve hafif tatlıdır. Pancar suyu yapmak için kullanılabilir veya detoks içeceklerine, salatalara eklenebilir. Pancarı çiğ yemek, besin maddelerinin korunmasına yardımcı olur.

Pancar birçok farklı tarife lezzet katabilir. Salatalara renk ve lezzet katan pancar suyu, her gün düzenli tüketildiğinde kayda değer bir takviye sağlar. Bu anlamda pancarın suyunu sıkmak için öncelikle kabuklarını iyice temizlemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Daha sonra mükemmel pancar kırmızısı suyunu elde etmek için bir meyve sıkacağından geçirebilirsiniz. Dilerseniz havuç, elma vb. ekleyebilirsiniz. Ayrıca meyve ve sebze sularını karıştırabilirsiniz.

Pancar cipsi, lezzetli bir pancar atıştırması yapmak için hazırlanabilir. Böylece sağlıklı, düşük kalorili ve pratik bir atıştırmalık elde etmiş olursunuz. Pancar dilimleri için öncelikle soyulmuş pancarları dilimleyip derin bir kapta zeytinyağı ve sarımsakla tatlandırmalısınız.

Makale önerisi: Nektarin yararları ve vitaminleri nelerdir?

Dilerseniz şeftali tüketmenin insan sağlığına etkileri hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.