Oruç Tutmanın İnsanlara Faydaları Nelerdir?

Oruç Tutmanın İnsanlara Faydaları Nelerdir? İnsanlara Ne Gibi Faydaları Vardır? Sorusununa bilimsel açıklamalarla cevap vermeye çalıştık. Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamakla ilgili fikirler söz konusu olduğunda, iyi beslenme ve yeterli egzersiz genellikle temel direklerdir. Bu kesinlikle doğru olsa da, gıda ve sağlıklı yaşamla olan ilişkimiz hakkında düşünebileceğimiz daha çok şey var.

Oruç , belirli bir süre boyunca yiyecek, içecek veya her ikisinden de gönüllü olarak uzak durma veya azaltmadır. Orucun faydaları bilimsel makale ve yayınlarla da bir çok bilim camiasında paylaşılmaktadır. Bu alanında araştırmalar arttıkça, oruç tutmak, kiloyu yönetmenin ve hastalıkları önlemenin meşru bir yoludur. Aynı zamanda orucun doğru ve sağlıklı bir şekilde yapılması önemlidir.

Ayrıca okuyunuz: Günde Tek Öğün Yiyerek Zayıflama Mümkün mü?

Bilimsel Oruç Tutmanın İnsanlara Faydaları Nelerdir?

En dikkate değer veriler hayvanlarla yapılan çalışmalarda kaydedilmiştir. Artık çok sayıda kanıt oruç tutmanın faydalarını ortaya koyuyor. Buna rağmen, bu bulgular insanlar için umut vericidir. Esasen, oruç tutmak vücudumuzdaki toksinleri temizler. Ayrıca oruç hücreleri, yiyeceklerden sürekli bir yakıt akışı olduğunda genellikle uyarılmayan süreçlere zorlar.

Oruç tuttuğumuzda, vücut glikoza normal erişimini kaybeder. Bu sayede hücreleri enerji üretmek için başka araçlara ve malzemelere başvurmaya zorlar. Sonuç olarak, vücut kendi şekerini üretmenin doğal bir süreci olan glukoneogenezi başlatır. Karaciğer, laktat, amino asitler ve yağlar gibi karbonhidrat olmayan maddeleri glikoz enerjisine dönüştürerek yardımcı olur. Vücudumuz oruç tutarken enerjiyi koruduğu için bazal metabolizma hızımız (dinlenme sırasında vücudumuzun yaktığı enerji miktarı) daha verimli hale gelir. Böylece kalp atış hızımızı ve kan basıncımızı düşürür.

Hızlı döngüde daha sonra meydana gelen başka bir süreç olan ketoz, vücut birincil güç kaynağı olarak depolanmış yağları yaktığında gerçekleşir. Bu, kilo vermek ve kan şekeri seviyelerini dengelemek için ideal moddur.

Oruç, vücudu hafif strese sokar, bu da hücrelerimizin başa çıkma yeteneklerini artırarak uyum sağlamasını sağlar. Başka bir deyişle, güçlü hale gelirler. Bu süreç, egzersiz sırasında kaslarımızı ve kardiyovasküler sistemimizi strese soktuğumuzda olana benzer. Egzersizde olduğu gibi, vücudumuz bu süreçlerde ancak dinlenmek ve iyileşmek için yeterli zaman olduğunda güçlenebilir. Bu nedenle kısa süreli oruç tutulması tavsiye edilir.

Ayrıca okuyunuz: Günlük Tutmanın Faydaları Nelerdir

Oruç Çeşitleri Nelerdir?

Laboratuar çalışmalarında, bu üç tür kalori kısıtlaması veya oruç tutma, uzun ömür üzerinde olumlu etkiler göstermiştir:

Zaman Kısıtlı Beslenme

Bu, kalori alımını sirkadiyen ritmimizle uyumlu belirli bir zaman dilimiyle sınırlama sürecidir. Yani oruç tutarken her gün sadece 8 ila 12 saatlik bir süre boyunca yemek yememek sirkadiyen ritmimize uyum sağlamanın bir örneğidir. Vücut sistemleri birbiriyle senkronize olduğunda daha iyi çalışır; Vücudumuz genellikle uyurken gece yarısı atıştırmak, doğal onarım sistemimizi uyumsuz hale getirir. Ayrıca vücudumuza tamir için daha fazla zaman vermek sağlığımız için faydalıdır.

Ayrıca okuyunuz: Kartof pəhrizçiləri, slimmerlər... Bu pəhriz zərərlidirmi? 

Aralıklı Kalori Kısıtlaması

Bir günde tüketilen kalori miktarını azaltma uygulaması. Araştırma, kalorilerin yarıya az ve karbonhidratların haftada iki gün üst üste olacak şekilde iki günlük bir diyete dayanıyor. Bu yaklaşım, vücudu kısa ve yoğun bir terapiye sokar. Aralıklı kalori kısıtlama yaklaşımı da bize sürekli tüketmemiz gerekmediğini hatırlatıyor. Tükettiğimizde akıllıca seçim yapabilir ve normal faaliyetlere devam edebilir ve daha az yakıtla egzersiz yapabiliriz.

Ayrıca okuyunuz: Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi

Oruç Taklit Diyetlerle Periyodik Oruç

Bu, kalori alımını üç ila beş gün sınırlamak anlamına gelir, bu da hücrelerin glikojen depolarını tüketmesine ve ketozise başlamasına neden olur. Uzun süre yemek yemeden tutulan diyet oruçları sağlık değildir. Besinleri tüketmeden oruç tutmayı taklit etmek için belirli bir beş günlük kalori sınırlı diyet yeterlidir. Bu yöntemin vücudun ketoza girmesine ve gerçek bir arınmaya başlamasına izin verdiği tahmin ediliyor.

Ketojenik diyet nedir? Ketojenik Beslenme Faydaları ve zararları Nelerdir?

Oruç Tutmanın İnsanlara Faydaları

Oruç tutmak zorlayıcı ve bazen rahatsız edici olsa da, zihinsel ve fiziksel faydaları şunlardır:

  • Bilişsel performansı artırır
  • Obezite ve ilişkili kronik hastalıklardan korur
  • Enflamasyonu azaltır
  • Genel zindeliği iyileştirir
  • Kilo kaybını destekler
  • Metabolik hastalık riskini azaltır
  • Kanser hastalarına fayda sağlar

Fareler ve kanserle yapılan yakın tarihli bir çalışma, kemoterapi sırasında oruç tutmanın bağışıklık sistemini harekete geçirdiğini ve kanser hücrelerini açığa çıkardığını gösterdi. Eski, toksik hücrelerin vücuttan atılması ve yeni, sağlıklı hücrelerle değiştirilmesi tam cevap olabilir. Geleneksel olarak, kanser hastalarına kemoterapi tedavileri sırasında besinleri ve kalori alımını artırmaları söylenmiştir, ancak bu yaklaşım şu anda gözden geçirilmektedir.

Ayrıca okuyunuz: Narın Faydaları ve Zararları Nelerdir?