X

Nohut Suyu Faydaları (Hazırlanışı, Ne Kadar İçilmeli, Cinsellik Etkileri)

Nohut suyu faydaları İbrahim Saraçoğlu gibi birçok araştırmacı tarafından dile getirilmiştir. Bu günkü yazımızda nohut suyu hazırlanışı nasıldır, nasıl tüketilmeli, nasıl kullanılır, ne kadar içilmeli, nohut suyu cinsellik üzerinde etkili mi, nohutu bir gece suda bekletip suyunu içmek faydalı mıdır gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

Nohut Suyu Faydaları İbrahim Saraçoğlu Yorumuyla

Doğal bir şifa kaynağı olan nohut, suyuyla da birçok soruna deva oluyor. Yapılan araştırmalar, düzenli olarak nohut suyu tüketen kimselerin bağışıklık sistemlerinin güçlü olduğu sonucunu ortaya koyuyor. Bu konu hakkında ünlü doktorlar da bazı bilgiler vermektedir. Buna göre nohut suyunun faydaları Saraçoğlu tarafından özellikle belirtiliyor.

Kansere Karşı Koruma Özelliği

Bir gece suda bekletilmek veya kaynatılmak suretiyle elde edilen nohut suyu, metabolizmayı yenileme özelliğine sahiptir. Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu, nohut suyunun kanseri engelleyen bir maddeleri içerdiğini belirtmektedir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren nohut suyu, nezle ve gripten korunmayı sağlıyor. Ayrıca kanser gibi hastalıklara karşı da bir kalkan gibi vücudu koruyor.

Vücudun Temizlenmesi ve Yenilenmesi

Hücrelerin yenilenmesini sağlayan nohut suyu aynı zamanda yaraları da kolayca iyileştirmektedir. Ayrıca nohut suyu faydaları Saraçoğlu tarafından bir başka yönüyle de ele alınmaktadır. Bu bilgiye göre nohut suyu, bağırsaklarda oluşan parazitleri yok etme özelliğine sahiptir. Bununla birlikte vücuttaki toksin maddelerin atılması da nohut suyu tüketerek sağlanabilir. Haftada bir veya iki kez aç karnına içilen nohut suyu ile vücudunuzu zinde tutabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Nohut Suyu Faydaları

Nohut suyu, sağlıklı bir cilt için de fayda sağlamaktadır. Cilt için nohut suyunun faydaları Saraçoğlu tavsiyelerine göre bir hayli etkilidir. Bunlardan biri nohut suyunu cilde direk biçimde uygulamaktır. Bu su ile cilt temizliği yapılabilir. Diğer yöntem ise, nohut suyunu düzenli olarak içmektir. Bu sayede cilt hücrelerinin yenilenmesi kolaylaşır. Nohut suyu, özellikle ciltte sivilce oluşunu gibi problemleri, kaynağına inerek tedavi etmek özelliğine sahiptir. Çünkü cilt sorunları, karaciğerde bazı şeylerin yolunda gitmediğini gösterebilir. Nohut suyu, karaciğer fonksiyonlarını dengeleyen bir işleve sahiptir. Karaciğerin yenilenmesi, temizlenmesi gibi faaliyetleri sağlamaktadır. Sağlıklı karaciğer, sağlıklı bir cilt ve vücut anlamına gelmektedir.

Nohut Suyu Hazırlanışı ve Nohut Suyu Faydaları

Nohut suyu hazırlanışı iki şekilde olmaktadır. Birincisi nohutun tozunu alacak kadar yıkadıktan sonra suyun içine koyup bir gece boyunca bekleterek suyunu almak yoluyla hazırlamak, ikinci nohut suyu hazırlanışı ise yemek yapmadan önce düdüklü tencerede ya da normal bir tencerede haşladıktan sonra suyunu süzerek almaktır.

Nohut Suyu Faydaları Hazırlanış Yöntemine Göre Değişir mi?

Bu iki yöntemde de nohut suyu aynı etkiyi gösterir. Ancak haşlama yoluyla nohut suyunu aldıktan sonra nohutları yemek yapmayacaksanız buzluğa koymanızda fayda var. Nohutu bir gece suda bekletip suyunu içmek tercihiniz ise suda beklettiğiniz nohutları daha sonra haşlayın dolaba kaldırın ya da o gün yemekte kullanın ki israf olmasın.

Nohut Suyu Nasıl Tüketilmeli

Nohut suyu nasıl tüketilmeli sorusuna da cevap olarak verilebilecek iki yöntem vardır. Bunlardan birincisi nohut suyunu içerek tüketmek ikincisi ise bir pamuk veya bez yardımıyla cilde sürerek kullanmak. Nohut suyunu yukarıda verilen tarifteki gibi elde edip sabah ve akşam birer su bardağı olacak şekilde içerek tüketebilirsiniz.

Ayrıca sivilce, akne, cilt lekeleri ve yararlar üzerine de nohut suyu ile temizleme işlemi yapabilirsiniz. Bu uygulamayı da geceleri yatmadan önce yüzünüz temizlemek adına yapmanızda fayda vardır.

Nohut Suyu Nerelerde Kullanilir

Nohut suyu nerelerde kullanilir sorusu da en çok merak edilenlerin başında gelmektedir. Nohut suyunun kullanım alanları oldukça fazladır. Özellikle cilt bakımında çok etkili bir yöntem olarak kullanılan nohut suyu içildiğine bir çok faydalı etkiye de sahiptir. Cilt üzerinde kullanılacaksa temizleme suyu yada diğer bir değişle tonik gibi kullanılabilir. Sivilce ve yaraların üzerine pansuman olarak kullanılabilir. Nohut suyu ile zayıflayanların yorumları göz önüne alındığında diyetlerde de tercih edilebilir.

Haşlanmış Nohut Suyu Nasıl Kullanılır

Haşlanmış nohut suyu nasıl kullanılır sorusuna yukarıda biraz değindik ancak haşlanmış nohut suyuna ayrıca değinmek gerekir. Aşırı sıcak şekilde tüketilmemesi gereken nohut suyu uzun süre de bekletilmemelidir. Ilık bir kıvama geldiğinde tüketebilirsiniz, fazla kalan kısmı ise tamamen soğuyana kadar bir kapta bekletin ardından ağzı kapalı bir kaba aktararak buz dolabına koyun, bu suyu da üç dört gün içerisinde tüketecek şekilde kullanın ki bozulmaya uğramasın.

Nohut Suyu Ne Kadar İçilmeli

Nohut suyu ne kadar içilmeli diye sorulduğunda iki soru akla gelmektedir. Gün içinde ne kadar tüketilmeli ve ne kadar süre boyunca nohut suyu kürü içilmelidir. İşte bu konuda çok dikkatli olunmalıdır, her ne kadar nohut ve nohut suyu faydalı bir besin olsa da her gıdada olduğu gibi aşırı ve dengesiz şekilde tüketilmesi nohut suyunun zararları konusunda sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Bu nedenle yukarıda da uygulanışına değindiğimiz gibi sabah ve akşam bir bardak olacak şekilde günde iki kez içmekte fayda vardır. Diğer yandan ne kadar süre kullanılacağı sorusuna verilebilecek yanıtta sağlık durumunuza ve beslenme şeklinize göre değişmektedir. Eğer dengeli bir şekilde besleniyorsanız ve herhangi bir şok diyet yapmıyorsanız düzenli bir şekilde bir ay boyunca da içebilirsiniz. Ancak bu tarz diyet programları uyguluyorsanız, yeterli beslenmiyorsanız ve çeşitli sağlık sorunlarınız varsa bu işlemi bir hafta uygulayıp bir hafta ara vermenizde yarar olacaktır.

Nohutu Bir Gece Suda Bekletip Suyunu İçmek Faydaları

Nohutu bir gece suda bekletip suyunu içmek birbirinden faydalı etkilere sahiptir. Nohut suyu faydaları konusunda bir kaç örneğe yukarıda değinmiştik ancak nohut suyunun yararları bu kadarla kalmıyor elbet. Başlıca nohut suyu faydaları:

 • Yaraların hızlı bir şekilde iyileşme göstermesine yardım eder.
 • Kaslarda ve eklemlerde oluşan ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.
 • Nohut suyu faydaları arasında sindirim yollarının düzenlenmesi de yer alır.
 • Ayrıca erkeklerde sperm kalitesinde ve sayısında artış sağlar.
 • Kadınlar için de özellikle meme kanserini önleme konusunda nohut ve nohutun suyu faydalı bir etki gösterir.
 • Sivilceler için ve siyah noktaların temizlenmesi için oldukça yararlıdır.
 • Zayıflamaya yardımcı olur.
 • Vücutta oluşan şişkinliğin ve ödemin giderilmesine yardım eder.
 • İç organların daha temiz ve sağlıklı bir yapıya kavuşması adına adeta bir detoks özelliği gösterir.

Nohut Suyu Cinsellik Üzerindeki Etkileri

Nohut suyu cinsellik üzerine de faydaları olan bir içecektir. Bilindiği gibi bir vücut ne kadar sağlıklıysa cinsellik yönünden de o kadar kuvvetli durumda olur. Nohut suyu içmek cinsellik için vücudu temizleyip güçlendirerek fayda sağlar hem de erkeklerde sprem yapımına katkıda bulunur. Bu saye de hem cinsel istekte artış olur hem de sprem kalitesi artar.

Nohut suyu içenlerin ve nohut suyu ile zayıflayanların yorumları

Nohut suyu içenlerin yorumları incelendiğinde genellikle zayıflamak için kullanıldığı ve içmenin biraz zor olduğu konusuna değinilmiştir. Zayıflama konusunda etkili olup olmadığı konusunda herhangi bir çıkarıma varamadığımız yorumlarda dikkat çekici olanlardan bazıları şunlardır:

 • Bir kullanıcı nohut suyu içtikten sonra bir kaç gün idrarından nohut suyunun kokusunun geldiğini belirtmiştir.
 • Bir çok yorumcu nohut suyu gaz yapar mı konusunda endişeye sahip olsa da bir kullanıcı nohut suyu kullandığında herhangi bir gaz sorunu ile karşılaşmadığını ancak nohut suyu tükettiğinde midesinin kalktığını söylemiştir.

Görüleceği üzere nohut suyu birbirinden faydalı etkiye sahip mucizevi bir içecektir. Eğer zayıflama konusunda nohut suyu kullanmayı düşünenlerdenseniz zayıflama yöntemleri hakkındaki makalelerimize de göz atabilirsiniz.

Wikide nohut: https://tr.wikipedia.org/wiki/Nohut_(t%C3%BCr)