Nescafenin Zararları Nelerdir? Neskafe 3ü 1 Arada İçmek Zararlı mıdır?

Nescafenin zararları ve yan etkileri merak edilen konular arasındadır. Özellikle 3ü bir arada kalorisi ve 3ü 1 arada yan etkileri sıklıkla araştırılmaktadır. Biz de bu yazımızda hazır kahvelerin zararlı etkilerinden bahsedeceğiz. Eldeki verilere göre orta derecede tüketilen kahvenin sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur, aşırı tüketildiğinde (300 g’dan fazla) kısa veya uzun vadede çeşitli zararlı yan etkiler ortaya çıkabilir.

Nescafenin Zararları

Nesacefenin zararları her şeyden önce, kahve uykusuzluk, mide ağrısı, kusma ve huzursuzluğa neden olabilir. Nescafe kalp hastalığını önlemek için yararlı olsa da, kendisi kalp atış hızlarının artmasına ve ritim düzesizliğine neden olabilir. Baş ağrısı, anksiyete ve ajitasyon belirtiler beraberinde ortaya çıkabilir. Bu yan etkiler kafeinsiz tip nescafe ile azaltılabilir. Filtrelenmemiş kahve içmek kandaki kolesterol ve trigliserit seviyesinin artmasına neden olabilir. Kafein büyük miktarlarda alındığında ishale ve glokoma (gözlerin içindeki basınç artışına) neden olabilir.

Nescafe ve 3ü 1 Aradanın Çocuklara ve Hamilelere Zararları

Çocukların nescafe 3ü 1 arada gibi kafeinli kahve içmeleri arzu edilmez, çünkü bu yan etkiler genellikle onlarla daha şiddetlidir. Hamile kadınlara gelince, yan etkileri bebeğe de (erken doğum, düşük doğum ağırlığı ..) etkili olabileceğinden, daha az miktarda kafein (günde sadece 2 bardak) alınması tercih edilir.

Nescafe 3ü Bir Arada Kalori

Nescafe 3ü bir arada kalori oranları marka ve pakete göre değişiklik göstermektedir:

  • Bir bardak 3’ü 1 arada: 78 kalori,
  • Bir bardak 2 ‘si 1 arada: 60 kaloridir,
  • Nescafe Classic: 70 kalori,
  • 1 Kaşık Nescafe Gold: 4 kalori,
  • 1 Küçük Paket Nescafe latte: 127 kalori.

Nescafenin Zararları

Nescafenin zararları ve yan etkilerinden korunmak için 3ü bir arada ve benzeri hazır kahvelerin tüketimi günde 2-3 bardağı geçmemelidir. Aksi takdirde, tükettiğiniz Nescafe miktarına bağlı olarak çok sayıda hastalık oluşturma riskiniz artar. Neskafenin zararları şu şekilde listelenebilir:

Aşırı Nescafe İçmek Kan Basıncını Artırır

Aşırı kafein tüketimi kalbin daha hızlı atmasına ve kalp ritmini bozmasına neden olur. Aşırı neskafe tüketimiyle artan kan basıncı değerleri birçok rahatsızlığı tetikler.

Yüksek Miktarda Neskafe Kısırlık Yapabilir

Neskafe kadınlar tarafından günde 2-3 fincandan fazla tüketildiğinde, doğurganlığa zarar verirken, hamile kadınlar tarafından yoğun olarak tüketilmesi düşük veya erken doğuma yol açabilir.

Gastrit ve Ülserler gibi Mide Sorunlarını Ağırlaştırır

Bu kahve mide asidinin daha yüksek sekresyonuna neden olur, bu özellik nedeniyle reflü, gastrit ve ülser semptomlarını kötüleştirir. Bu nedenle, reflü, gastrit ve ülseri olan hastalar Nescafe tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmalıdır.

Vücudumuzda Vitamin ve Mineral Eksikliğine Neden Olur

Aşırı kahve tüketimi, idrar yolu ile vücudumuzda demir ve kalsiyum gibi birçok vitamin ve mineralin atılmasına yol açar. Çok fazla kafein almak uykusuzluğa, sinirliliğe yol açarak da sağlığa zarar verir. Özellikle emziren anneler Nescafe tüketirken süt yoluyla bebeğe de kafein iletilmesine neden olurlar.

Özetle Neskafenin Zararları

Neskafenin zararları ve yan etkileri görüleceği üzere kullanım sıklığı ve miktarına bağlıdır. Hamilelikte, emzirme dönemi, kalp ve damar rahatsızlıkları, tansiyon ve diyabet gibi durumlarda nescafe ve 3ü 1 arada gibi hazır filtre kahveler tüketmekten kaçının yada çok ama çok az miktarlarda doktor onayı alarak tüketin. Özel durumlar dışında günde 2 ila 3 fincan neskafe tüketmenin herhangi olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Dilerseniz Menengiç kahvesinin faydaları ve zararları nelerdir, Yapılışı Nasıldır? ve Dibek Kahvesi Faydaları ve Zararları Nelerdir Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır başlıklı yazıları da inceleyebilirsiniz.

Kaynak 1, Kaynak 2