Nasır Yakısı Ne Kadar Durmalı? Nasır Bandı Nasıl ve Kaç Gün Uygulanır?

Nasır yakısı ne kadar durmalı ve nasır bandı nasıl uygulanır kullanıcı yorumları nelerdir? Gibi merak edilen nasır bandı hakkındaki soruları sizler için araştırdık. Bazı nasır yakıları içerisindeki salisilik asit, nasırın yavaş yavaş soyulmasına neden olur. Bu madde ciltteki nem oranını yükselterek ve ciltteki hücreleri bir arada tutan maddeleri çözerek soyulma sağlar.

Nasır Bandı Nasıl Uygulanır ve Nasır Yakısı Ne Kadar Durmalı

Nasır yakılarının ne kadar süre duracağı bandın türüne ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle ürün paketindeki tüm talimatları izleyin. Genel olarak bu yakılar sadece nasırlarda kullanım içindir. Tahrişi önlemek için, bu ilacın gözleriniz, burnunuz, ağzınız, kasık veya herhangi bir yara ile temas etmesine izin vermeyin. Bu tür bölgelerde bilinçsizce yakıyı kullanırsanız zararlı etkilerin oluşmaması için 15 dakika süresince soğuk suyla bölgeyi temizleyin. Kullandıktan sonra ellerinizi de yıkayın.

Yakı bandını uygulamadan önce yaklaşık 5 dakika ılık suda nasırlı bölgeyi yumuşatın ve sonra iyice kurulayın. Doktorunuz, ıslatıldıktan sonra ve ilacı uygulamadan önce sertleşmiş üst tabakayı temizlemek adına zımpara tahtası ve ponza taşı kullanmayı da tavsiye edebilir. Bu ölü deri kaldırma sadece ilacın daha iyi çalışmasına yardımcı olmak içindir.

Nasır Yakısı Ne Kadar Durmalı ve Kaç Gün Uygulanmalı

Nasır yakısı ne kadar durmalı ve kaç gün uygulanmalı soruları oldukça sık gündeme gelmektedir. Nasır yakısının nasır çevresindeki cilde değil, yalnızca nasırın bulunduğu bölgeye uyguladığınızdan emin olun. Bant üzerindeki koruyucu kaplamayı soyun ve yakıyı nasırlı alanın üzerine yerleştirin. Paket talimatlarına göre hareket edin. Bir nasır yakısı genellikle markaya bağlı olarak her 8 ila 48 saatte bir değiştirilir. Bu işlem 14 gün ile 12 haftaya kadar uygulanabilmektedir. Talimatların dışında çok miktarda kullanmayın. Aşırı kullanım daha hızlı iyileşme sağlamaz sadece yan etki şansı artabilir. En iyi şekilde yararlanmak için nasır bandını uygun şekilde ve düzenli olarak kullanın. Eğer nasır bandı kullanmanıza rağmen iyileşme olmazsa veya durum daha da kötüleşirse kullanımı kesin ve doktordan yardım alın.

Nasır Bandının Zararları ve Nasır Yakısı Yan Etkileri

Nasır bandının zararları aşırı ve bilinçsiz kullanımından yâda hassas bir bünyeye sahip olmanızdan ortaya çıkabilir. Nasır yakısı yan etkileri hafif yanma, ciltte kızarıklık ve soyulma şeklinde ortaya çıkabilir. Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: cilt kızarıklığı tedavi edilen bölgenin dışına yayılırsa, enfeksiyon belirtileri (örn., İrin, kanlı akıntı) ortaya çıkarsa, tedavi bölgesinde derin bir yara ve yanma oluşumu görülürse bandı kullanmayın ve doktora görünün. Nasır yakılarının alerjik etkileri çok nadir olmasına rağmen, listede yer alan etkiler de dahil olmak üzere önemli bir alerjik tepki görürseniz hemen bir sağlık kuruluşuna başvurun: kaşıntı, döküntü / şişme (dil / yüz/ boğazda), nefes darlığı ve şiddetli baş dönmesi gibi. Bu maddeler oluşabilecek yan etkilerin tam göstergesi değildir. Yukarıda yer almayan diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza yada eczacınıza bildirin.

Nasır Yakısı Ne Kadar Durmalı ve Alınacak Önlemler

Nasır bandı cilt sağlığı açısından ilacın içerisindeki talimatlardan daha uzun süre nasır üzerinde durmamalıdır. Kısacası nasır bandı ne az ne de çok nasır üzerinde durmalı. Eğer talimatlara uymanıza rağmen yukarıda belirtilen sorunları yaşarsanız yakı kullanımını bırakarak derhal doktora görünmelisiniz. Yakı almadan ve uygulamadan önce alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin zira nasır yakısı, alerjik sorunlara veya diğer hastalıklara neden olabilecek aktif olmayan maddeler barındırabilir. Diyabet, enfeksiyon, cilt yaraları veya kan dolaşımı sorunlarınız varsa nasır bandı kullanmadan önce doktorunuza danışın. Eğer MR cihazı kullanacaksanız görevliye yakı kullandığınız bildirin, çünkü bazı yakılar metal madde barındırabilir, MR sırasında bant üzerinde yer alan metal maddeler zarar görmenize neden olabilir.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız nasır yakısı kullanmadan önce doktorunuza bildirin. Yakılarda yer alabilen salisilik asit gibi maddeler kullanırken hamile olmamalısınız. Salisilik asit, doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Ayrıca emzirme döneminde nasır bandı kullanımı konusunda kimyasalların anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirme döneminde de nasır bandı kullanmadan evvel doktorunuza danışın.

Nasır Yakısı İlaçlarla Etkileşime Girer mi?

Nasır yakısı ve bandını doktorunuzun önerisini göre alıyorsanız, doktorunuz yada eczacınız olası ilaç etkileşimlerinin takibini sağlayabilir. İlaçlarda olduğu gibi nasır bandını da kullanmadan zararlı ilaç etkileşimlerinden korunmak adına önce doktorunuza ve eczacınıza kullandığınız diğer ilaçlar hakkında bilgi verin.

Nasır Bandı Hangi Koşullarda Saklanmalıdır?

Nasır bandı yâda yakısı oda sıcaklığında, ışık ve nemden uzakta bir alanda saklanmalıdır. Bu yakıların farklı firmalar tarafından üretilmesi nedeniyle farklı depolama koşulları olabilir. Markaya ait nasıl saklayacağınıza ilişkin talimatlar için ürün paketine bakın veya eczacınıza danışın. Tüm ilaçlarda olduğu gibi nasır bantlarını da çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutun. Yakıları tuvalete atmayın veya talimat verilmedikçe kanalizasyon giderine dökmeyin. Zira bu tür bant ve yakıların içerisindeki kimyasallar çevreyi kirletici ve canlılara zarar verici bir takım olumsuz etkiler ortaya çıkarabilir. Dilerseniz Ayak Parmak Nasırı Nasıl Geçer, Tedavisi Var mıdır? başlıklı makaleden de yararlanabilirsiniz.

Kaynak