X

Nar Şekeri Yükseltirmi? Nar Yemek Diyabete Faydalı mı Zararlı mı?

Nar şekeri yükseltirmi sorusu diyabet sorunu olanların üzerinde önemle durdukları soruların arasında yer alır. Nar meyvesi şeker içermekle birlikte, kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olan bileşikler de içerebilir. Narın şekeri yükseltip yükseltmediği konusu üzerine bir takım bilimsel araştırmalar da yapılmıştır. Diyabetli insanlarda koroner kalp hastalığı, kalp krizi, felç ve diğer dolaşım sorunlarına yakalanma riski yüksektir. Ancak narın diyabet üzerindeki olumlu etkileri bu tür hastalıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Nar Şekeri Yükseltirmi?

Nar şekeri yükseltirmi konusu üzerine yapılan bilimsel bir çalışma tam aksi sonuçlar ortaya koymuştur. Araştırmacılar, 85 tip 2 diyabet hastasına kiloları başına 1,5 ml nar suyu olacak şekilde nar suyu verildi ve nar suyu tüketiminden bir saat ve üç saat sonra belirli diyabet faktörlerindeki değişiklikleri ölçtüler. Üç saatte, denekler ortalama olarak insülin direncini azalttı ve kan şekerini düşürdü; bu etkinin yaşla birlikte azaldığı görülüyor. Katılımcıların % 21’inde bu cevaplar bulunmasa da büyük oranda narın şeker düşürücü etki gösterdiği ortaya konulmuştur.

Nar Yemek Şekeri Düşürür mü?

Nar suyu içmek yerine nar yemek veya narın diğer ürünleri tüketmek şeker üzerine nasıl bir etki gösterir? Daha önceki çeşitli araştırmacılar da diyabetin hafifletilmesi için nar üzerinde çeşitli deneyler yaptılar, ancak bu çalışmalar sadece meyve suyu ile sınırlı değildi. Nar yağı, narçiçekleri ve nar kabukları üzerinde birçok araştırma yapılmıştır. Sonuç olarak nar, hipoglisemik potansiyele sahip olabilen bir dizi bileşik içerir. Bunlar arasında pikik asit, punikalajin, ellagik asit, gallik asit ve yine ilgilenilen diğer bileşikler bulunur.

Diyabette Narın Faydaları

Son on yılda, çeşitli çalışmalar Orta Doğu’ya özgü bir meyve olan nar ile tip 2 diyabet önleme ve tedavi arasında bağlantı kurmuştur. Nar fraksiyonlarının tip 2 diyabetik durumu etkilediği anahtar mekanizmalardan biri oksidatif stresi ve lipit peroksidasyonunu azaltmaktır. Ayrıca, meyve suyu şekeri fraksiyonunun, tip 2 diyabette kontrol koşullarına yararlı olabilecek benzersiz antioksidan polifenollere (tanenler ve antosiyaninler) sahip olduğu bulunmuştur. Özetle nar şekeri yükseltirmi sorusunun yanıtı hayırdır. Nar yemek diyabet hastalığındaki çeşitli riskleri azaltmaya yardım eder.  Dilerseniz Kivinin Faydaları: Kalbe, Şekere, Cilde, Hamilelikte… Kivi Zayıflatırmı? ve Hamilelikte Nar Yemek Düşük Yapar mı? Düşüğe Neden Olan Meyveler başlıklı yazıları da okuyabilirsiniz.

Kaynak 1, Kaynak 2