Nar Kabızlık Yapar mı? Narın Suyu ve Çekirdeği Kabızlığa İyi Gelir mi?

Nar kabızlık yapar mı, narın kabızlığa faydaları yada zararları nelerdir, nar suyu içmek kabızlık yaparmı yada nar yemek ishale neden olur mu gibi birbirinden farklı sorular sorulmaktadır. Kabızlık, her yaştan insanı ve çocuğu etkileyen bir durumdur. Araştırmalar her 100 yetişkinden yaklaşık 16'sında bu kabızlık sorunu olduğunu göstermektedir.

Nar Kabızlık Yapar mı?

Nar kabızlık yaparmı sorusunun cevabı sanıldığının aksine kabızlığa neden olduğu değil kabızlığın giderilmesine yardımcı olabileceğidir. Nar gibi yüksek lifli yiyeceklerin alımını arttırmak kabızlığa yardımcı olabilir.

Birçok faktör kabızlığa neden olabilirken, yeme alışkanlıklarınızdaki bir değişiklik en etkili tedavilerden biridir. Nar gibi yüksek lifli yiyeceklerin alımını arttırmak kabızlık sorununa büyük ölçüde yardımcı olabilir. Mide krampını veya aşırı gazı önlemek için lif tüketiminizi arttırırken bol miktarda sıvı içtiğinizden emin olun, en az altı ila sekiz bardak temiz, kafein içermeyen içecekler tüketin. Tekrarlayan kabızlık ile ilgili sorunlarınız varsa mutlaka doktorunuzla konuşun.

Nar Çekirdeği Kabızlık Yaparmı?

Nar çekirdeği kabızlık yapar mı sorusunun yanıtı da yukarıdaki gibidir. Çünkü nar çekirdeği de bol miktarda lif sağlar, eğer kabızsanız, muhtemelen yeterli miktarda lif tüketmiyorsunuzdur. Normal şartlarda düzenli bağırsak hareketleri için erkeklerin günde 38 gram ve kadınların günde 25 gram lif alımına ihtiyaçları vardır.

Nar Yemek Kabızlığa İyi Gelir mi?

Lifler çözünür ve çözünmez olarak iki sınıfa ayrılır. Çözünür lif sindirim sisteminizdeki suyu emer ve dışkı geçişini yavaşlatır, ancak çözünmeyen lif bağırsak aktivitesini arttırır. Çözünmeyen lif bakımından zengin gıdaların yüksek miktarda alınması, kabızlık riskinin azaltılmasına yardım eder. 2014 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, ortalama narın toplam diyet lifinin yaklaşık yüzde 80'i çözünmeyen liflerden oluşmaktadır.

Nar Suyu İçmek Kabızlığa İyi Gelir mi?

Nar suyu içmek tohumlarını yemek kadar kabızlığa iyi gelebilir. Ancak aşırı miktarda nar suyu içmek olumsuz etkilere neden olabileceğinden tavsiye edilmez. Günde bir iki bardak nar suyu sizin için yeterli olacaktır. Ayrıca 1 bardak nar suyu şunları içerir:

  • 150 kalori
  • 0 gram protein
  • 0 gram yağ
  • 37 gram karbonhidrat
  • 0 gram lif
  • 34 gram şeker

Kronik Rahatsızlıklarda Nar Kabızlık Yapar mı?

Bazı insanlar için, nar gibi daha yüksek lifli yiyecekler yemek kabızlığı hafifletmez. Eylül 2012'de yayınlanan ve kronik kabızlığı olan 63 kişinin ele alındığı bir çalışmada, nar gibi lif açısından zengin gıdaların verildiği grupta kabızlıkta iyileşme yerine daha da kötüye gitme durumunun söz konusu olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle nar gibi kaynaklardan bol miktarda çözünmeyen lif alıyorsanız, ancak buna rağmen hala sık sık kabızlık sorunu yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. Dilerseniz Kahve Hazmı Kolaylaştırır Mı? Kahvenin Sindirime Faydaları ve Zararları ve Nar Şekeri Yükseltirmi? Nar Yemek Diyabete Faydalı mı Zararlı mı? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak