Muzun Çocuklara Faydası Nedir? Muz Bebeklere verilir mi Faydalı mıdır?

Muzun çocuklara faydası genellikle göz ardı edilmektedir. Özellikle bebeklere muz yedirilmesi konusunda hep bir çekince vardır. Ancak orta bir muz (yaklaşık 126 gram ağırlığında), sadece 110 kalori ve 19 gram şeker içerir: hareketli bebekler için bu doğal enerji ve şeker kaynağı oldukça faydalıdır.

Muzun Çocuklara Faydası Nereden Gelir?

Muzun çocuklara faydası özellikle sahip olduğu temel mineral ve vitaminlerden gelir. Özellikle kan basıncını düzenlemeye yardım eden muz, böbrek taşlarına karşı korumaya ve yaşlanma ile ortaya çıkabilecek kemik kaybını önlemeye yardımcı olan bir mineral olan potasyum açısından zengindirler . Birçok gıda potasyum içerir ve bu nedenle sağlıklı bir beslenme programı uygulanan çocuğun bu besin maddesinde yetersiz olması muhtemel değildir. Muz ayrıca çeşitli diğer minerallerin yanı sıra a, b6, b12 vitaminleri de dâhil olmak üzere bazı vitaminlere de sahiptir.

Muz Çocuklarda Kabız Yapar mı?

Bir muz yaklaşık olarak 3 gram lif içerir ki bu çocukların günlük lif alımına önemli bir katkıda bulunur. Kabızlıktan mustarip bir bebeğe veya çocuğa muz vermemek en iyisidir. . Bunun nedeni, muzun tanenleri ve amilaza dirençli nişasta içermesidir. Eğer çocuğunuzda kabızlık sorunu varsa muz vermek yerine daha yeşil meyveler yedirmeyi deneyin. Örneğin yeşil kivi ve yeşil erik bunun için en ideal meyvelerin başında gelmektedir.

Muzun Bebeklere Faydası Nelerdir?

Bebekler için muzla ilgili en güzel şeylerden biri, hareket halindeyken bile onları ev yapımı bebek mamasına dönüştürmenin ne kadar basit olduğudur. Muz içerisindeki vitamin ve mineraller açısında bebeklere de oldukça faydalıdır. Aynı şekilde kabızlık sorunu yaşayan bebekler için tavsiye edilmez ancak ishal gibi sorunlarda muz yedirmek oldukça faydalı olacaktır. Diğer yandan muz kabuğu kolayca soyulup ezilebileceğinden âdeta hazır doğal bir mama gibidir.

Muzun Çocuklara Faydası Dokunması İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Muz alırken, tamamen sarı renkte ve gövdede birbirinden kolayca ayrılan meyveleri seçin. Tabii ki, hala biraz yeşil olan muzu da satın alabilir ve bir kâsede (buzdolabının dışında) olgunlaşmalarına izin verebilirsiniz. Soyulmamış muzu buzdolabında değil, oda sıcaklığında saklayın. Birkaç grup muzu püre şeklinde saklamayı seçerseniz, gerektiği miktarda porsiyon boyutlarına bölün ve dondurucuda dondurun. Pürenin kahverengiye döndüğünü fark edebilirsiniz; endişelenmeyin bu doğaldır ve bebeğiniz için güvensiz olduğu anlamına gelmez. Yine de bu durum sizi rahatsız ediyorsa, dilimleri limon suyuna batırıp kararmasını engelleyebilirsiniz.

Muz Çocukların Önemli Besin Kaynaklarından Biri Olabilir

Çocuğunuz büyüdükçe, muzu diyetinin önemli bir parçası haline getirmeye devam edebilirsiniz. Yaklaşık 9 aylık olana kadar püre haline getirin veya ezin. Daha sonra bunları dilimlenmiş ve dörde bölünmüş parçalar şeklinde bebeğe verebilirsiniz. Bir yaşındayken ona yarım ya da tamamen soyulmuş bir muz verebilirsiniz.

Dilerseniz karanlıkta uyumaktan korkan çocuklar için Gece lambası zararlı mı? Işık açıkken uyumak ve kırmızı gece lambası başlıklı makalemizi de okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Kaynak