X

Mürdüm Eriği Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Mürdüm eriği faydaları ve zararları konulu yazımızda mürdüm eriğinin bilinen faydaları ve zararları nelerdir, bu erik ne zaman olgunlaşır ve toplanır içerisinde ne gibi besinler vardır gibi sorulara cevap aradık.

Mürdüm eriği faydaları ve zararları

Ağustos ayının sonların da eylül ayı boyunca bol miktar da bulabileceğiniz mürdüm eriğinin birçok faydası bulunuyor. Mürdüm eriği faydaları ve zararları hakkında bilinmesi gereken birçok şey var. C vitamini açısından oldukça zengin olan mürdüm eriği metabolizmanın da hızlı çalışmasına yardım ediyor. Mürdüm eriği C vitamini deposu olması sebebiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Faydaları saymakla bitmeyen hemen hemen herkesin çok severek tükettiği mürdüm eriğinin kan yapıcı özelliği de bulunuyor. Yapılan araştırmalar sonucun da mürdüm eriği zararları ile ilgili herhangi bir etkiye rastlanmamıştır. Tamamen faydalı olan bu erik türünün yalnızca fazla tüketilmesi halinde mide rahatsızlığına sebebiyet verebileceği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Mürdüm Eriğinin Faydaları

•Metabolizmayı hızlandırıcı özelliği ile kilo verme hızını arttırmaktadır. Özellikle diyetisyenler mürdüm eriğini spordan sonra tüketilmesini önermektedir. Yüksek lif oranına sahip olduğu için açlık hissini kontrol altına almaya yardımcı olmaktadır.

•Yalnızca taze olarak değil kuru olarak da satın alabileceğiniz mürdüm eriği kabızlık tedavisinde de kullanılmaktadır. Böbrek ve karaciğer hastalıklarına iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

•Mürdüm eriğinin içerisin de yüksek miktar da antioksidan bulunmaktadır. Vücutta bulunan antioksidan eksiliği strese sebep olmaktadır bu sebeple mürdüm eriği antioksidan barındırdığından dolaylı olarak strese de iyi gelmektedir. Ayrıca antioksidan cilt sağlığı için de önemli bir maddedir.

•Cildin sarkmasını ve kırışmasını engellemek amacıyla birçok kozmetik ürün içerisin de kullanılmaktadır.

•Yüksek tansiyonu kontrol altına almada oldukça etkili olan mürdüm eriğinin kurusundan çok tazesinin tüketilmesinin yararlı olduğu biliniyor.

•İçersin de yoğun miktarda şeker bulunmadığı için şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği nadir meyvelerden biridir. Bunun yanı sıra mürdüm eriği faydaları arasında kan şekerini dengede tutabildiği de vardır.

Görüldüğü üzere mürdüm eriği bir birinden önemli yararlara sahiptir bu ve benzeri besinlerin faydaları hakkında daha fazla bilgi almak adına aşağıdaki başlıklarımızı da inceleyebilirsiniz.

Wikide mürdüm eriği: https://tr.wikipedia.org/wiki/Erik