Mor Lahana Faydaları ve Zararları – B12 Zengini Kırımızı Lahana

Mor lahana faydaları ve zararları hakkındaki bugünkü yazımızda, b12 zengini kırmızı lahana hakkında çeşitli bilgileri sizler için derleyip, başlıklar halinde özetledik.

Mor Lahana Faydaları ve Zararları

Mor Lahana özellikle kış mevsiminde daha çok tüketilen bir sebze çeşididir. Mor lahana tüketmek sağlık açısından oldukça faydalı olup aşırı tüketiminin de bazı zararları bulunmaktadır. Mor lahana hem ülkemizde hem de Avrupa’da oldukça fazla tüketilen bir sebze çeşididir. Bu kadar çok tüketilen bir sebze olunca mor lahana faydaları ve zararları oldukça fazla araştırılmaktadır.

Özellikle kış aylarında tüketilen lahananın hastalıklara karşı dirençli bir bağışıklık sistemi oluşturduğu bilinmektedir. Mor lahanada yeterli miktarda C vitamini vardır. Ve vücudun C vitamini ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır. Mor lahananın faydaları varken bazı zararları da bulunmaktadır.

Mor Lahana Faydaları Nelerdir?

  • Vücudun bağışıklık sistemini düzenler.
  • Yoğun miktarda vitamin içerir ve böylece vitamin ihtiyacınızı karşılar.
  • Sinir sistemi sağlığına olumlu yönde etkisi vardır.
  • Vücutta ki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
  • Bitkinliği ve halsizliği önler.
  • Karaciğer ve kalp dostu olan mor lahana bolca tüketilmelidir.
  • Vücutta oluşan fazla iyotun atılmasına yardımcı olur.
  • Kansızlık problemi yaşayan kişilerde bu problemin giderilmesinde etken taşır.
  • Özellikle alzheimer hastası olan ve bu belirtileri taşıyan kişilerde mor lahana tüketimi hastalığın geçmesinde yardımcı olacaktır.
  • Kilo vermek isteyen ve diyet yapan kişiler için mor lahana yağ yakımını hızlandırır.

Kırmızı Lahanın b12 Üzerindeki Etkileri

Kırmızı lahananın b12 vitamini seviyesini artırdığı düşünülmektedir. Bunun için bildiğimiz mor lahana turşusundan 2 ila 3 ay boyunca her gün, günde 3 yemek kaşığı olacak şekilde tüketmek gerektiği tavsiye edilmektedir.

Mor lahana turşusu hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler: 1 yemek kaşığı kadar kaya tuzu, bir çay bardağı ölçüsünde sirke ve orta boyutlarda kırmızı lahana gerekli. Mor lahanayı salata yapar gibi ince ince kıyın ve bir kavanoza yerleştirin, bunun üzerine bir yemek kaşığı kaya tuzu dökün, suyunu bırakana kadar bekletin, bu da yaklaşık iki saattir. Ardından elma sirkesini ekleyin ve kavanozdaki mor lahanalar su seviyesinin altında kalıncaya kadar kaynatılıp ılıtılmış su ekleyin. Kavanozunuz fazla büyük olmasın ki su miktarını artırmak zorunda kalmayın.

Mor Lahana Zararları Nelerdir?

Mor lahananın aşırı tüketilmesine bağlı olarak göze çarpan bazı zararları da bulunmaktadır. Bu zararlarından korunmak için mor lahanayı dozunda tüketmek gerekir.

Hamilelik döneminde mor lahana kapsül şeklinde ya da lahana suyunu içecek şekilde tüketilmemelidir. Bu anne karnında ki bebeğin emzirme döneminde bağırsaklarında iltihaplanmaya yol açabilmektedir.

Sürekli ilaç tüketen kişiler için mor lahana faydaları ve zararları mutlaka iyi bilinmelidir. Çünkü bazı ilaçların etkisini mor lahana azaltabilmektedir.

Dilerseniz b12 yönünde zengin olan bir diğer besin, turp hakkındaki Hamilelikte Turp Yemek Zararlımı? Gebelikte Turp Yemenin Faydaları Ne? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Wikide lahana: https://tr.wikipedia.org/wiki/Lahana