X

Midye Dolma Faydaları Zararları (Hamilelikte ve Cinsel Yönden Etkileri)

Midye dolma faydaları iştah açıcı lezzeti kadar dikkat çekicidir. Cinsel güce etkisinden tutun da göz sağlığına kadar bir çok faydası vardır. Ancak tüketiminde bir takım riskler olan midye dolma hamilelikte de tüketilebilir. Kadınlara ve erkeklere zararlı etkileri var mıdır gibi soruları da akıllara getirmektedir. İşte bu soruların cevaplarını makalemizin devamında bulabileceksiniz.

Midye Dolma Faydaları Liste Halinde

  • Mideye dolma faydaları başlıca şu şekildedir:
  • Vitamin ve mineral deposudur.
  • Protein kaynağı olan bir besindir. Hücrelerin yenilenmesinde büyük rol oynar.
  • Magnezyum ihtiyacını karşılar ve selenyum ihtiva eder. Bu özellikleri nedeniyle cinsel güç ve istekte artış sağlar. Cinsel hormonları destekler.
  • B-12 ve C vitamini yönünden de zengindir. Beyin ve siniri sistemi sağlığı açısından oldukça yararlıdır. C vitamini ile de bağışık sisteminin güçlü kalmasına yardımcı olur.
  • İçerisinde barındırığı A vitamini sayesinde daha sağlık ve güçlü gözlere sahip olmanıza yardımcı olur.

Midyenin Kadınlara ve Erkeklere Zararları Nelerdir?

Midyenin kadınlara zararları ya da midyenin erkeklere zararları gibi cinse özel zararları olduğu söylenemez. Aşırı tüketilmesi yada taze olup olmaması zararlı etkiler ortaya çıkarır. Ayrıca saklanma koşulları ve avlanma alanları da midyenin zararlı olmasında etkilidir. Pis bölgelerde avlanan midyeler çok fazla zararlı madde içerir. İyi pişirilmemiş midyelerde parazit ve mikrop bulaşma riski yüksektir.

Midyenin Faydaları Cinsel Açıdan

Midyenin faydaları cinsel gücü artırıcı afrodizyak etkisiyle de kendini gösterir. Fazla miktarda ve çok sık tüketilmediği taktirde cinsel isteği artırdığı söylenmektedir. İçerisinde bulunan selenyum ve magnezyumun etkisiyle cinsel hormonları tetikler bu sayede iktidarsızlık sorunu yaşayan erkeklerde yada cinsel isteği azalan kadınlarda tüketimi fayda sağlayabilir.

Diyette Midye Dolma Yenir mi?

Diyette mideye dolma yenir mi sorusuna cevap verebilecek cevap miktarına göre değişmektedir. Bir adet mideye dolmada yaklaşık olarak 27 kalori olduğu göz önünde bulundurulduğunda kararında tüketildiğinde diyette olumsuz bir durum yaratmayacaktır ancak miktar arttıkça alınan kalori de artacağından diyette midye dolma yenir mi sorusuna olumlu cevap vermek mümkün olmayacaktır.

Hamilelikte Mideye Dolma Yenir mi?

Görüleceği üzere midye dolma içerisinde bir çok yarar barındırmaktadır. Ancak vücudumuz içerisine giren ağır metallerin atılmasının çok zor olması mide dolma tüketimini riskli kılmaktadır. Bu nedenle hamilelikte ve emzirme döneminde midye dolma ve benzeri ağır metaller içerebilen besinlerin tüketilmesinde mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Soğanın Faydaları Nelerdir-Zayıflatır mı-Pişmiş Kuru Soğan Kürü Yapılışı

Hünnap Sirkesi Faydaları, Neye Yarar, Nasıl İçilir, Zayıflamada Yararlı mı?

Wikide midye dolma: https://tr.wikipedia.org/wiki/Midye_dolma