Menengiç kahvesinin faydaları ve zararları nelerdir, Yapılışı Nasıldır?

Menengiç kahvesinin faydaları ve zararları konusuna geçmeden önce kısaca menengiç kahvesini nedir sorusuna kısa bir yanıtla başlayalım.

Menengiç, ülkemizde çedene, bıttım, çıtlık ve çitlembik gibi çeşitli isimlerle bilinmektedir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde yetişmektedir. 10 metreye kadar boyu gelişen Menengiç bitkisi ülkemizde kahve olarak tüketilmektedir. Menengiçin sağlığa birçok faydası olmakla birlikte yalnızca kahve olarak değil çeşitli şekillerde de satılmaktadır.

Menengiç Kahvesinin Faydaları

Menengiç kahvesinin ülkemizde birçok tiryakisi bulunmaktadır. Hem lezzet hem de sağlık açısından birçok faydası bulunan Menengiç bitkisinin birçok faydası bulunmaktadır. Menengiç kahvesi faydaları;

  • Akciğer iltihaplarına iyi gelmektedir.
  • Nefes darlığı, öksürük, balgam oluşumu ve bronşit için önleyici bir çözümdür.
  • Ses tellerine iyi gelmekte ve ağız kokusu ile ayak terlemesini yok etmektedir.
  • Böbrek kesesi taşlarına iyi gelmekte ve kan şekerini dengelemektedir.
  • Mide ağrılarını dindirmektedir.
  • Yağlı bir içecek olması sebebiyle yüksek E vitamini ile doymamış yağ asidi düzeyinden dolayı kandaki kolesterolü düşürerek kalp ve damar sertleşmesini önlemektedir.

Menengiç Kahvesinin Zararları

Arama motorlarında menengiç kahvesi zararları aratıldığında daha çok yararları ile karşılaşılmaktadır. Bol miktarda B ve E vitamini içeren Menengiç bitkisinin belirlenmiş ve kanıtlanmış zararı bulunmamakla birlikte her bitkinin aşırı kullanılmasının ve bilinçsizce tüketilmesinin yarardan çok zararlı olabileceği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Menengiç kahvesi yapılmadan önce toplanan Menengiç meyveleri yıkanarak bol güneş alan yerlerde kurutulmaktadır. Kurutulan meyveler rengi değişene kadar kavrularak macun kıvamına gelene kadar ezilmektedir. Menengiç kahvesi nasıl yapılır diye soranlar için yapımı aslında Türk kahvesinden pek de farklı değildir. Cezveye kişi başı bir tatlı kaşığı Menengiç kahvesi koyulmalıdır. Sonrasında üzerine yine kişi başı bir fincan su ya da süt eklenmelidir. Sütle yapmak isteyenler Menengiç kahvesini kişi başı 1 tatlı kaşığından daha fazla kullanabilir. Cezve ocağa konulduktan sonra ısınana kadar karıştırılmalı ardından karıştırma işlemi kesilmelidir. Köpük fincanlara bölünerek servis edilmelidir.

Menengiç kahvesinin faydaları hakkındaki yazımıza benzer bir konu olan dibek kahvesinin faydaları ve zararları konulu yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Wikide kahve: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kahve