Meditasyon Yapmak Zayıflatırmı? Meditasyonla Kilo Verilir mi?

Meditasyon yapmak zayıflatırmı? Meditasyonla kilo vermek mümkün mü gibi sorular sağlığına önem veren ve fazla kilolarından dertli olanların sorduğu önemli sorular arasında yer almaktadır.Kilo yönetimi son on yılda oldukça önemli hale gelmiştir. Kişinin kilosu üzerinde kontrol sahibi olmanın önemi, kalp rahatsızlıkları ve diyabet gibi yaşam tarzı hastalıklarındaki endişe verici artış nedeniyle artmıştır. İnsanların kilo vermesine yardımcı olmayı amaçlayan çeşitli programlar ve fitness merkezleri vardır. Bununla birlikte, kişinin kilosunu optimum seviyede yönetmek, hayatımızın birçok alanında bir değişiklik gerektiren bir çabadır. Sağlıklı gıda seçimleri, daha aktif bir yaşam tarzı ve bir çeşit egzersiz, uygun kilo yönetimi için küçük dozlarda gereklidir.

Meditasyon Yapmak Zayıflatırmı?

Meditasyon, davranışlarımızda istediğimiz değişikliklere uymak için bilinçaltı zihni bilinçli zihinle hizalayabilen güçlü bir araçtır. Yiyecek arzunuzu kontrol etmek ve daha aktif olmak istemekten, kişinin hayatındaki stresi azaltmaya kadar her şey olabilir. Meditasyon yapmak için günde 20 dakika bulmak, zihninizi daha zinde bir vücuda ulaşmak için eğitmenize yardımcı olabilir. İşte meditasyon yaparak kilo vermenin etkileri:

Meditasyon Farkındalığınızı Artırır

Meditasyon zihinsel keskinliği geliştirmeye yardımcı olur ve kendimiz hakkındaki farkındalığımızı arttırır. Zihnin yavaşlamasını ve daha fazla önem arz eden ve dikkat gerektiren şeylere odaklanmasını sağlar.

Açlık İsteğini Yönetmenizi Sağlar

Hedeflerinize ulaşmak için zihninize odaklanmak meditasyon yoluyla yapılabilir. Meditasyon nedeniyle oluşan güçlü konsantrasyon sayesinde iradenizi yükseltebilirsiniz. Zihin aynı zamanda bilinçaltı ve bilincin aynı anda hareket etmesi için daha ince bir benlik veya daha aktif bir yaşam tarzının resmedilmesine de odaklanabilir. Kök düzeyinde arzuyu değiştirerek, belirli yiyecekleri ortadan kaldırmak ve hatta daha sağlıklı seçeneklerle değiştirmek için zihni eğitebilirsiniz.

Stresi Azaltmak için Meditasyon Çalışmaları

Stres, tüm rahatsızlıkların önde gelen nedenidir. Kilo alımının da en büyük nedenlerinden biridir. Vücudun başa çıkma mekanizması, istenmeyen durumlara ve sonuçlara karşı varsayılan bir savunma olarak kilo almasını sağlar. Meditasyon teknikleriyle stresi azaltmak zihni sakinleştirebilir ve zihinsel dengeyi geliştirebilir.

Bazal Metabolizma Hızını Azaltır

Bazal Metabolizma hızımız veya BMR, vücut fonksiyonlarını korumak için kalorilerde harcanan enerji miktarıdır. Bu, kilo kaybı üzerinde derin bir etkiye sahiptir, çünkü daha yüksek bir BMR daha hızlı kalori yakma anlamına gelir. Meditasyon sayesinde vücudun metabolizma hızı artırılabilir. Bu, kilo verme programınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır.

Sonuç Olarak Meditasyon Yapmak Zayıflatırmı?

Sonuç olarak meditasyon yapmak zayıflatırmı sorusunun cevabı evettir. Ancak burada dikkat edilmesi geren konu meditasyon sırasından kendisiniz daha sağlıklı ve az kalorili gıdalar yemeye odaklamak, kilo vermek için motive etmek amaçlı bir çalışma yapmaktır. Aksi taktirde meditasyon yapmak tek başına kilo vermenize yardımcı olmaz. Dilerseniz Detoks Yapmak Zararlı mıdır Faydalı mıdır? Detoksun yan etkileri nelerdir?başlıklı yazıyı da okuyabilirsiniz.

Kaynak