Maydanozun Faydaları ve Zararları: Maydanoz Suyu İçindeki Vitaminler

Maydanozun faydaları ve zararları konulu bu yazımızda, maydanozun ve maydanoz suyunun cilde yararları, içerisindeki vitaminler ve kullanımında oluşabilecek yan etkiler ele alındı.

Maydanozun Faydaları ve Zararları

Yemeğinize lezzet katan salatalar, yeşillikler. Antioksidanlar, bol miktarda lif, vitamin ve mineral rezervi bakımından zengin. Uzmanların önerdiği bir çok yeşil yapraklı sebze, maydanoz, böbrek, ağız sağlığı gibi birçok avantajı vardır.

Vitamin Deposu Maydanoz

100 gr maydanoz yaprağı 36 kalori kolesterol ve yağ içermez. Folik asit ihtiyacının % 38’ini, kalsiyum ve demirin% 14’ünü karşılamak için günlük 100 g maydanoz tüketimi gereklidir, % 77,5 oranında günlük dozu alabilirsiniz. Ayrıca A, C ve K vitaminlerinin günlük ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir rol oynar. Peki maydanozun faydaları nelerdir?

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Bir diüretik etkiye sahiptir. Bu nedenle maydanoz, böbrek taşları, safra kesesi ve idrar yolu enfeksiyonları faydalıdır.

Sağlıklı bir vücut sıvıyı korur, ancak sıvı birikiminin bir sonucu olarak vücut şişer. Ödemle ilgili sorunlarınız varsa maydanoz suyu içebilirsiniz. Birkaç çay kaşığı bile rahatlamana izin verir. Maydanoz saplarını 1 su bardağı kaynar suya ekleyin. Bu, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Maydanoz suyu detoksifikasyon programının bir parçasıdır. Ancak, kilo kaybı için aşırı miktarda maydanoz suyunun bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi, kilonuzu yanlış yönlendirebilir. Her zaman maydanozun faydaları ve zararları bilinerek hareket edilmelidir.

Maydanozun faydaları liste halinde

 • Yaprakları ve gövdesi antiseptiktir ve bir gaz giderici etkiye sahiptir.
 • Yapılan araştırmalara göre, şeker hastalarında kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ancak, araştırma devam etmektedir.
 • Maydanoz, beta-karoten ve C vitamini içeriğinden dolayı anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle, artrit ile mücadelede önemli bir yer tutar.
 • Diş ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucu bir ajan görevi görür. Ağız kokusunun giderilmesinde de etkilidir.
 • Maydanoz bağışıklık sistemi akla geliyor. A, C ve K vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirirken, A vitamini lenfositler ve beyaz kan hücreleri üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Klorofil içeren maydanozun antibakteriyel ve antifungal özellikleri vardır. Bunlar da kuru maydanozun faydaları arasında sayılabilir.
 • Ciddi bir hastalığın sebebi yoksa bulantı için iyidir.
 • Karaciğerin toksik maddelerden uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
 • Antioksidanları yüksek olan maydanoz aynı zamanda kalp hastalıklarına ve kansere karşı korur.

Bu faydaların yanında maydanoz suyunun faydaları nedir?

Maydanoz Suyunun Faydaları Nedir?

Karakteristik bir tadı olan maydanoz, kalp ve böbrek sağlığı için iyidir. Bu nedenle, tablolarımızda oldukça popülerdir. Sağlıklı bir sindirim sistemine ek olarak, maydanoz suyu da tüm vücudumuzun sağlığı için önemlidir. Tabii ki maydanozun da avantajları vardır.Maydanoz suyu idrar yolu enfeksiyonları ile akla gelen ilk şeydir. Hızlı iyileşme, idrar söktürücü sağlar.

Maydanozun ve Suyunun Yararları

 • Bu sağlıklı böbrek fonksiyonu sağlar. İşte maydanozun suyunun faydaları hem cilde hem de organlara destek verir.
 • Demir eksikliği olan kişilerde anemiyi hafifletmeye yardımcı olur.
 • Sindirim sistemini düzenler ve hazımsızlık problemini çözer.
 • İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kardiyovasküler sistemi korur.
 • Bu yeni ve sağlıklı hücrelerin oluşumunu sağlar. Bu, serbest radikallerin vücuttan uzaklaşmasına izin verir.
 • Ödem, şişkinlik ve gaz gidericidir. Bu da maydanozun faydaları zayıflatırmı sorularının yanıtı olabilir.
 • Gün boyunca ihtiyacınız olan A vitamini ihtiyacının yaklaşık% 80’ini karşılar. Bu nedenle göz sağlığını korur.
 • Cildin sağlıklı, genç, enerjik ve parlak görünmesini sağlamak için cildin genel sağlığı için maydanoz suyu kullanılması önerilir. Özellikle de maydanozu çiğ yemenin faydaları ile bu şekilde karşılaşabilirsiniz.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Diüretik miktarı fazladır.
 • Diüretik miktarı fazladır.

Menopoz sırasında yaşanan olumsuz etkileri azaltır. Peki maydanoz da hangi vitaminler var?

Maydanozda Hangi Vitaminler Var?

Yapraklar A, C ve K vitaminleri bakımından zengindir, demir, kalsiyum, magnezyum ve bir demet maydanoz günlük C vitamini ihtiyacınızın çoğunu karşılar. Maydanoz yaprakları uçucu yağlar, protein, klorofil ve glikozid içerir ve kökleri uçucu yağ içerir, şeker, mukus ve glikozit. Bu kadar faydanın ve vitamin deposunun yanı sıra maydanoz da ne var?

Maydanozda Ne Var?

Maydanoz suyunda bulunan büyük miktarda klorofil, kandaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını arttırır ve böbrekleri, karaciğeri ve idrar yollarını temizlemeye yardımcı olur. Sindirim enzimlerini uyararak sindirim rahatsızlıklarını hafifletmede etkilidir. İnce bağırsakta peristaltik hareketleri arttırır. Midede ve bağırsakta gaz birikmesini önler. Vücuttaki toksinleri uzaklaştırır ve kanı temizler. Anemi, mesane iltihabı, kum, romatizma, böbrek taşı, kan basıncı ve aterosklerozu etkilidir. Bu tür etkileri ile maydanozun faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da onaylanmaktadır.

Maydanozun Cilde Faydaları

Maydanoz, cildin restorasyonu ve tazeliği için çok faydalı bir bitkidir. Maydanozdaki C vitamini, ciltteki kırışıklıkları ve izleri onarmada ve azaltmada çok etkilidir. Derideki kollajen üretimini teşvik etmek ve böylece hücre yenilenmesini ve iyileşmesini desteklemek için maydanoz tüketimi çok faydalıdır.

Maydanoz suyunun cilde yararları çok önemlidir. Maydanoz suyu, cildimize bir maydanoz suyu maskesi uygulanarak sabahki gibi aynı şekilde iyileştirilebilir, böylece yıkamadan 15 dakika bekleyebiliriz. Maydanoz suyu, cilt bakımı ve iyileşmesi için gerekli olan beta karoten ve A vitamini içerir. Cilt elastikiyetini arttırır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Maydanoz suyunun cilde yararları

Gördüğümüz gibi maydanozun cilde faydaları göz ardı edilmemelidir. Maydanoz suyu göz altındaki morlukların giderilmesinde çok etkilidir. Göz çevresindeki alanı aydınlatmak ve göz çevresindeki şişliği azaltmak için kullanılabilir. Çok miktarda klorofil ve K vitamini içerir. Maydanoz suyuna 1 çorba kaşığı yoğurt ekleyin ve iyice karıştırın ve karışımı gözlerin çevresine uygulayın. Veya pamuk toplarını maydanoz suyuyla ıslatın ve haftada iki kez göz çevresine uygulayın. Elbette unutulmamalıdır ki aşırıya kaçılıp doz arttırılırsa maydanozun zararları ile karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca Adet Döneminde Maydanoz Suyu İçmek ve Vajinaya Maydanoz Koymak başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Wikide maydanoz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Maydanoz