Makyajla Uyumanın Zararları ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Makyajla uyumanın zararları sizi bu alışkanlıktan vazgeçirecek niteliktedir. Makyaj temizliği konusunda dikkat edilmesi gereken konuları ve makyajla yatmanın risklerini sizler için derledik.

Makyajla Uyumanın Zararları

Makyaj, kadınlara güzellik katması ve gerçek güzelliklerini ön plana çıkarması için yapılır. Makyaj: kadınların özgüvenleri artarken, daha çekici ve seksi görünmelerini sağlar. Bu nedenle kadınlar her fırsatta makyaj yaparlar, makyajlı hallerini çok sevdikleri için sürekli makyaj tazelerler. Özel toplantılarda, düğünlerde, arkadaş buluşmalarında yapılan makyaj temizlendiğinde cilde, cilt gözeneklerine ve besleyici özellikte olan cilt altı maddesine zarar verir. Bu nedenle makyaj ile işiniz bittiğinde makyajınızı silmeli, cilt temizliği yapmalısınız. Çoğu zaman üşengeçlikten veya dolayı makyajımızı temizlemeden yatarız. Makyajınızı temizlemeden yattığınızda cildiniz açısından şu sıkıntılar ile karşı karşıya kalırsınız.

Ayrıca okuyunuz: Mutlu Olmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Makyajla Uyuduğunuzda Olan 8 Durum

1 ) Cilt, fizyolojik olarak vücudunuzun minimalist olarak çalıştığı zaman aralığında kendini yeniler. Makyaj ile uyuduğunuzda makyajlı olan bölgelerde gözenekler boyalar ve kimyasallar ile dolu olduğu için cilt kendini yenileyemez ve yenileyemediği gibi cilt gözeneklerinin dolması ve beslenememesi nedeni ile cilt kuruluğu, cilt gözeneklerinin iltihaplanması ve cilt yaşlılığı ortaya çıkar.

2 ) Cildinizde yer alan fondöten, temizlenmediğinde cildin hava almasını önleyeceği için cilt iltihaplanmasına ve aşırı sivilce oluşuma neden olur. Hava alamayan cilt, beslenemeyeceği içinde cilt yüzeyinde akneler ve siyah noktaların oluşması kaçınılmazdır.

3 ) Makyaj bazı kullanıyorsanız mutlaka temizlemeniz gereklidir. Makyaj bazı temilenmediğinde cilt gözenekelerinde bakterilerin yaşayacağı ideal yaşam alanları oluşur. Gözle görünmeyen bakteriler cilt yüzeyinde kaşıntı, kızarıklık, cilt solgunluğu gibi belirtiler ile oraya çıkarır. Bu nedenle eve geldiğinizde vakit kaybetmeden temizlik yapmanız gereklidir.

Yatmadan Önce Mutlaka Temizleyin

4 ) Dudağınızda yer alan ruju temizlemediğinizde dudak cildiniz çok hızlı bir şekilde kurur ve çatlamaya başlar. Dudak ciltleri nem oranı yüksek olan ciltler olduğu için nemli olmak zorundadır. Bu nedenle dudağınızda kuruyan ruj dudak ciltlerinde çatlamalara ve yaralar oluşmasına neden olacaktır. Dudak rujları kaliteli olarak tercih edilmemişse dudaklarınızın sağlığı çok hızlı bozulur. Ruj seçiminde de çok titiz davranmazsanız gün içinde veya yatarken kuruyan ryjlar dudaklarınızın çatlamasına ve yaralar oluşmasna neden olur.

5 ) Maskaralar, kirpik köklerini tıkayan ve kirpiklerin beslenmesini önleyen makyaj elemanlarıdır. Kirpiklerin çok seksi görünmesini istiyorsanız ve kirpiklerinize maskara sürüyorsanız eve geldiğiniz anda maskarayı temizlemeniz gerekir. Kirpik kolay kolay yeniden çıkmadığı için kirpik sağlığına azami özen göstermeniz gerekir. Maskaralı kirpiklerinizi temizlemeden uyuduğunuzda gece kirpiklerinizin kırıldığına şahit olabilir ve kötü görünen kirpiklere sahip olabilirsiniz.

6 ) Burun çevresine süreceğiniz fondöten ve allıklar bu bölgenin çok yağlı olmasına bağlı olarak cildin tıkanmasına neden olur. Burun ve çevresinin uzun süreli olarak boya ve allıklar ile dolu kalması cilt altında yer alan yağların daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmasına neden olur. Burun çevresinde yer alan makyaj çok dikkatli bir şekilde temizlenmeli, ve yağ oranı yüksek olan burun ve çevresine titiz davranmalısınız.

Daha Sağlıklı Bir Cilt İçin Makyajsız Uyuyun

7 ) Makyaj temizlemek için satılan temizlik ürünlerini satin alırken de çok dikkatli olmalısınız. Kalitesiz makyaj temizleyicileri cilt gözeneklerine, cit yüzeyinize zarar verecek ve cansız bir cilde sahip olmanıza neden olacaktır. Bu nedenle kaliteli cilt temizleyiciler tercih etmeli veya cilt temizleyicileri kendi evinizde yapmalısınız. Doğal cilt temizleyiciler kullandığınızda cilt sağlığınızı korumak daha kolay olacaktır.

8 ) Makyajınızı temizlemediğinizde, cilt kökleri beslenemediği için cilt yüzeyiniz daha mat ve daha cansız hale gelecektir. Makyajla uyuduğunuzda ve sabah uyandığınızda cildinizin kızarmış olduğunu, göz altı torbalarınızın arttığını, şiş gözlerle uyandığınızı, cildinizin yaşlandığınız ve kuru bir cilde sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Bu nedenle makyajla eve geldiğiniz andan itibaren ilk işiniz makyajınızı doğru bir şekilde temizlemek olmalıdır.

Sitemizde yer alan başlıca bakım yazılarımız:

Cilt Tipine Göre Bakım Nasıl Yapılır? Yağlı, Kuru, Karma

Siyah noktalardan kurtulmanın yolları nelerdir?

Wikide makyaj: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kozmetik