X

Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kuzu göbeği mantarı faydaları ve zararları konusunu ele aldığımız bu makalede kuzu göbeği mantarının içerisinde bulunan vitaminlerden, hangi hastalıklara iyi geldiğine ve zararlarına kadar bir çok konuyu özetledik.

Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları ve Zararları

Kuzu göbeği, bahar mevsiminde oluşan ve vücut sağlığına oldukça faydalı bir mantar türüdür. Bu tür genelde; Ege, Akdeniz ve Karadeniz ikliminde yetişmektedir. Mayıs ile haziran aylarında toplanan kuzu göbeği içeriğindeki yüksek besin değerleri ile tanınmaktadır. Bu sebeple de kuzu göbeği mantarı faydaları sık sık araştırılan bir konu olmaktadır.

Kuzu Göbeği Mantarının İçerdiği Besinler

Mantarlar genellikle tehlikeli besinlerdendir. Yöresel olarak bazı mantar türleri bilindik olup, bolca tüketiliyor olsa da birçok insan zehirlenme ihtimali nedeniyle mantar yemekten uzak durmaktadır. Ancak kuzu göbeği gibi mantar türleri birbirinden zengin faydaya sahiptir.  Kuzu göbeği mantarının bilinen en yüksek besin içeriğini protein oluşturmaktadır. Buna göre kuzu göbeğinin yalnızca bir tanesinde, bir kilogram et ile aynı oranda protein bulunmaktadır. Farklı vitamin ve mineral türleri de bu mantar türünün içerisinde yer almaktadır. Kuzu göbeği; B1, B2 ve C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, sodyum ve çinko minerallerini içermektedir.

Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları

Kuzu Göbeği mantarı düzenli olarak tüketildiğinde vücuttaki yabancı mikroorganizmaları uzaklaştırmaktadır. Bu sebeple de bu mantar türü çok sayıda hastalığa karşı kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini düzenleyen kuzu göbeği faydaları çok sayıda örnek ile artırılabilmektedir. Kansızlık durumlarında ve eklem ağrılarında takviye olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu mantar türü karaciğer ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Kan şekerinin düzenlemesi, vücut enzimlerinin yenilenmesi kuzu göbeği mantarı tüketimi sayesinde sağlanmaktadır. Vitamin eksikliğinde ortaya çıkan katarakt gibi hastalıklar da bu mantar sayesinde daha iyi bir seviyeye indirilebilmektedir. Mantar türü ile ilgili yalnızca faydalar değil, kuzu göbeği mantarı zararları da oldukça merak edilmektedir.

Kuzu Göbeği Mantarı Zararları

Kuzu göbeği mantarı doğru koşullarda saklanıp, pişirildiğinde vücuda bir zarar vermemektedir. Buna göre mantarın kendi mevsiminde ve pişirilerek tüketilmesi gerekmektedir. Yalnızca mantar alerjisi olanlar için kuzu göbeği zararları konuşulabilmektedir. Her mantar türünde olduğu gibi kuzu göbeğinde de alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Mantar alerjisi bulunanlar için bu besinin tüketilmemesi önerilmektedir.

Aç Karnına Sarımsak Yutmak Faydaları ve Zararları konulu yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

Wikide kuzu göbeği: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kuzug%C3%B6be%C4%9Fi