Kuru Börülcenin Faydaları ve Zararları – Kuru Börülce Neye İyi Gelir?

Kuru börülcenin faydaları ve zararları nelerdir, kuru börülce neye iyi gelir gibi soruları cevapladığımız yazımızda özetle kuru börülceyi ve yararlarını tanıyacağız.

Kuru Börülcenin Faydaları ve Zararları

Görünüm olarak fasulyeye benze de aslında fasulyegiller ailesi arasında kabul edilmemektedir. Köken olarak incelendiğinde ise Asya Güney Amerika ve Afrika kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Türk mutfağında kendisine yüksek yer bulmakta ve insanlarımız tarafından beğenilerek tüketilmektedir.

İnsanın sağlıklı beslenmesi söz konusu olduğunda kuru börülcenin faydaları ve zararları bir bütünlük arz etmemekte; zarar kavramı sadece fazla tüketim odaklı olarak gün yüzüne çıkmaktadır. İçerik açısından protein miktarı çok yüksek orandadır.

Bu da besleyiciliğini destekleyen temel faktörlerin başında gelmektedir. Yağ oranı çok düşük olup ihtiva ettiği lif açısından da zengin konumdadır.

Kuru Börülce Nerelerde Kullanılmaktadır.

Ürünün çok besleyici olması ve ülkemizin tüm bölgelerinde rahatlıkla yetiştirilmesinden dolayı sofralarımızda; önemli bir yer edinmektedir. Genel manada kullanım açısından yemeklerde, mezelerde, piyazlarda, turşu-ve konservesi yapılarak yaz kış tüketilmektedir.

Kuru Börülcenin Faydaları ve Besleyicilik Açısından Zenginliği

Börülce içerik olarak çok besleyici olduğundan 100 gram börülce içerisinde 115,7 kalori barındırmaktadır. Buna ilaveten yağ oranı oldukça düşük olup; potasyum, sodyum, karbonhidrat oldukça yüksek miktarda A ve C vitamini, çinko ve magnezyum demir ve kalsiyum barındırmaktadır.

Uhdesinin bu kadar geniş ve çok çeşitli olması nedeni ile özellikle bu sebze besleyicilik noktasında kolesterol, şeker, yüksek tansiyon, nev’inden hastalıklara karşı panzehir etkisi göstermekte bu hastalıkların vücuda yayılmasında mukavemet göstermektedir. Bu sebze tıbbi olarak irdelendiğinde kuru börülcenin faydaları ve zararları kıyaslandığında reel anlamda faydası zararından çok çok daha fazladır. Bu kadar içeriğinde insan sağlığı açısından değerli vitamin ve mineraller barındırması yaşamsal ve damak tadı açısından oldukça değerlidir.

Kuru Börülce Zararları Nelerdir?

Bu kadar faydaların bahsetmişken zararlarından da kısaca bahsedecek olursak sadece börülce değil bütün ürünlerde normalin dışında aşırı tüketim haliyle yaradan çok zarara neden olur. Tıbbi olarak ürünü ara vermeden tüketildiği zaten içeriğindeki zengin mineralleri alıp beslendiğinden dolayı sonra alınanlar posa hükmüne gelmekte ve vücuda zarar vermektedir. En büyük zarar lanse edebileceğimiz nokta ise aşırı tüketim kaynaklı olarak beta-karoten sebebi ile pigmentlere ve haliyle cildin tahrişine neden olur ve bu da akciğer kanseri oluşumuna neden olur. Yapılması gereken bu ürünün sürekli olmamak kaydıyla en az ii ya da üç gün ara ile tüketilmesi sağlık açısından daha elzemdir.

Nohut Suyu Faydaları (Hazırlanışı, Ne Kadar İçilmeli, Cinsellik Etkileri)

Wikide Börülce: https://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%B6r%C3%BClce