Krup Öksürük Bitkisel Tedavi ve Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Krup öksürük bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? krup bitkisel tedavi İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanlar tarafından nasıl değerlendirilmektedir, vicks, ventolin ve ventolin şurup fayda eder mi? Krup öksürüğü sesi nasıl ayırt edilir gibi konuların bilimsel, doğal yöntemler ışığında ve kadınlar kulübü gibi platformlardaki paylaşımlar da değerlendirilerek sizler için bir derleme yapılmıştır.

Krup Öksürük Nedir Ve Krup Öksürük Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Özellikle kış ve son baharda bebeklerde ve çocuklarda çok görülen viral bir hastalıktır. Krup genellikle zararsız, hafif bir soğuk algınlığı gibi başlar, ancak daha sonra hızla daha ciddi hale gelebilir ve hatta kulak enfeksiyonları ve zatürree de dahil olmak üzere daha fazla komplikasyona yol açabilir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda krup özellikle korkutucu olabilir, çünkü yaşadıkları sorunlar hakkında konuşamazlar.

Krup Öksürüğü Belirtileri Nelerdir?

İlk başta, krup öksürüğü olan bir çocuğun burunda akıntısı, tıkanıklığı olabilir ve yorgunluk gibi soğuk algınlığına benzer belirtiler görülebilir. Boğaz ağrısı ve / veya düşük dereceli bir ateşi de olabilir. Virüs yayıldıkça, ses tellerinde ve nefes borusunun astarında şişme, tahriş ve daralma başlayabilir. Bu, krupun havlayan köpek benzeri öksürük ve stridor (yüksek sesle, sık sık nefes alma) ile ilgili semptomlarına da yol açabilir. Semptomlar genellikle geceleri daha kötüdür. Krup genellikle üç ila yedi gün içinde seyrini sürdürür, semptomlar genellikle 48 saat içinde düzelir.

Kurup Öksürüğü Sesi Nasıldır?

Kurum öksürüğü sesi genellikle köpek havlamasına benzer ve bunun yanında nefes almada zorluk da ortaya çıkabilir. Bu yüzden krup hastalığından şüphelenilen kişilerin öksürük sesi iyi dinlenmeli ve nefes alışverişleri gözlenmelidir. Kruplu çocukların çoğunda sadece öksürük vardır, ancak bazılarında ses kısıklığı ve stridor adı verilen solunum zorluğu da gelişir. Çoğu krup öksürüğünü evde tedavi edebilirsiniz. Akciğerleri zatürreden korumak için mukus üretiminin çok önemli olduğunu unutmayın. Bu yüzden evdeki hava kuru ise yatak odasında soğuk buharlı bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

Maddeler Halinde Krup Öksürüğü Belirtileri

Krup öksürüğü hastalığında hafif, orta ve ileri derecede belirtiler maddeler halinde şu şekildedir:

  • Burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hafif öksürük
  • Larenjit (ses kısıklığı)
  • Ateş
  • Stridor (Sık soluk alma ve nefes darlığı)

Daha ciddi ve ileri derecede bulaşıcı krup semptomları şunları içerebilir:

  • Normalden daha hızlı nefes alma
  • Nefes almakta zorluk çekmek
  • Genişleyen burun delikleri
  • Çocuk nefes almak için mücadele ederken göğüste anormal hareketler ve karın kasları refleksleri
  • Olağandışı huzursuzluk veya ajitasyon
  • Cildin mavimsi bir renk alması, özellikle dudaklarda ve tırnaklarda

Kurup Öksürüğü Bulaşıcı mıdır?

Kurup öksürüğü de aynı grip gibi bulaşıcıdır. Genellikle çocuklarda görülmesine rağmen yetişkinlerde de krup hastalığına yakalanmak mümkündür, bu nedenle ebeveynler de hasta küçük bir çocuğa bakarken koruyucu önlem almak zorundadır. Krup öksürüğü olan hastalar, hastalık başladıktan üç gün sonra veya ateş bitene kadar bulaşıcı kabul edilmelidir. Küçük bir çocukta krupa neden olan viral bir enfeksiyon, daha büyük bir çocuk veya yetişkinde öksürüğe veya boğaz ağrısına neden olabilir. Bununla birlikte, krup sahibi bir çocuğun yaşadığı aynı yoğun nefes alma zorluğuna neden olması olası değildir. Nadir durumlarda, gençlerde ve yetişkinlerde tam gelişmiş krup belirtileri ortaya çıkabilir.

Krup Öksürük Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Krup öksürük bitkisel tedavi yöntemleri ve tıbbi ilaçlarla çeşitli şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu yazımızda kurp hastalığı hakkındaki tüm detaylara değineceğiz. Krup hastalığı bitkisel tedavi İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanlarca da dile getirilirmiştir. Krup tedavisinde vicks, hava cihazıyla verilen ventolin ve şurup şeklinde ventolin sıklıkla tercih edilmektedir. Bunlar ciğerlerdeki gözeneklerin genişlemesini sağlayarak nefes almayı kolaylaştırırlar. Kurup hastalığı bitkisel ve doğal tedavi yöntemleriyle de hafifletilebilir:

Krup Öksürüğünde Nem, Buhar ve Soğuk Hava Kullanımı

Çocuğunuzda öksürük spazmları gelişirse, 20 dakika boyunca buharlı bir banyoya sokarak onu buhara maruz bırakabilirsiniz. Bu işe yaramazsa, dışarıda sıcaklık yeterince soğuksa çocuğunuzu dışarı çıkararak soğuk havada nefes almasını bekleyin veya kapağı açık dondurucunun önünde durun ve yaklaşık 10 dakika boyunca soğuk havada nefes almasını sağlayın.

Krup Öksürüğünde Ilık Su ve Ilık İçeceklerin Kullanımı

Çocuğunuza ılık su veya elma suyu gibi ılık içecekler verin. 3 ay ila 1 yaş arası çocuklar için, öksürürken günde dört kez 1 ila 3 çay kaşığı (5 ila 15 ml) bir dozda ılık sıvılar verin. Çocuğunuz 1 yaşından büyükse, hava yolunu ve balgamı gevşetmek için gerektiğinde sınırsız miktarda ılık sıvı kullanabilirsiniz.

Krup Öksürüğü Olan Çocukları Yalnız Uyutmayın

Kurp hastalığında öksürüğün yanında gelişebilen nefes darlığı da olabileceğinden böyle durumlarda bebekleri ve çocukları yalnız yatırmayın. Özellikle nefes daralması adı verilen stridor geceleri aniden gelişebileceğinden, çocuğunuzla aynı odada uyumak birkaç gece boyunca yardımcı olabilir.

Krup Öksürük Bitkisel Tedavi ve Geleneksel Tedavi Yöntemleri

Antibiyotikler krup için yararlı değildir, çünkü tipik olarak bakteri yerine bir virüsden kaynaklanır. Geleneksel tedavi tipik olarak reçetesiz satılan öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarını içerir. Bazı durumlarda, bir çocuk doktoru, hava yolu daralmasını hafifletmek adına prednizon, deksametazon veya prednizolon gibi steroidler de reçete edebilir. Şiddetli krup vakaları için, çocuklar bazen solunum yollarındaki şişmeyi hızla azaltan epinefrin adı verilen bir ilaç içeren solunum tedavisine alınır. Steroidler ve epinefrin semptomları hızla azaltabilir, ancak zararlı yan etkileri yoktur. Bazı ciddi vakalarda, özellikle küçük çocukları içerenlerde, bazen hastaneye yatış gerekebilir. Çocuğunuzu hastaneye götürmeniz gerekip gerekmediğini nasıl anlarsınız? Solunum güçlükleri en büyük endişe ve komplikasyon riski oluşturur. Çocuğunuz nefes almakta ciddi zorluk yaşıyorsa, derhal tıbbi değerlendirme almalısınız. Ancak iyi haber şu ki, krup vakalarının çoğu hafif olma eğilimindedir ve evde tedavi ile tedavi edilebilir. Ortalama olarak, kruplu tüm çocukların yüzde 5’inden azı hastaneye yatırılmayı gerektirir.  Şimdi Krup öksürük bitkisel tedavi yöntemleri ve doğal yollardan bahsedelim.

Krup Öksürük Bitkisel Tedavi Yöntemleri Ve Doğal Yollar

Krup öksürük bitkisel tedavi yöntemleri ve doğal yollarla hastaların yüzde 95’inden çoğu evde iyileştirilebilir.  Yukarıda değindiğimiz çeşitli bitkisel ve doğal tedavi yöntemlerine başlıklar halinde detaylıca değinelim:

Krup Öksürük Doğal Tedavi Yöntemleri İçinde Buhar

Nemli havada nefes almak çoğu durumda solunum sorunları olanlara yardımcı olur. Hemen rahatlamak için banyonuza gidebilir, kapıyı kapatabilir ve daha sonra duşu en yüksek ısı ayarına getirebilirsiniz. Duşa girmeyin veya çocuğunuzun duşa girmesine izin vermeyin. Bunun yerine, duşun dışında oturun veya ayakta durun ve ılık buharda 10 dakika boyunca nefes alın. Ayrıca geceleri yatak odasında serin bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Bu, gece boyunca sürekli olarak sıcak bir sis akışı oluşturacak, bu da öksürüğü hafifletip nefes almayı rahatlatabilir. Spazmodik krup genellikle sadece serin bir sis buharlaştırıcı kullanımı ile muazzam bir şekilde iyileşir.

Krup Öksürük Doğal Tedavi Yöntemleri İçinde Soğuk Hava

Kulağa garip gelebilir, ancak siz veya çocuğunuz krupla ilgili solunum problemlerinden derhal kurtulmak istiyorsanız, mutfağa gitmek isteyebilirsiniz. Ardından, buzdolabına gidin ve bir veya iki dakika boyunca yüzünüzü veya çocuğunuzun yüzünü açık dondurucunun önünde tutun. Ayrıca pencereler açıkken yavaş bir araba yolculuğu da yapabilirsiniz. Hava aşırı soğuksa, özellikle sürüş seçeneğini seçiyorsanız, bir şapka eklediğinizden emin olun. Sisli gece havası krup hastası ​​bebeklerin acil servise giderken neden daha iyi olduğunun bir göstergesidir.

Krup Öksürük Doğal Tedavi Teknikleri İçinde Sıvı Tüketimi

Çok fazla sıvı içmek, hem bütünsel hem de geleneksel sağlık uygulayıcılarınca krup öksürüğü için her zaman tavsiye edilen bir tedavidir. Soğuk algınlığında olduğu gibi, bir krup hastasını iyi nemlendirmek çok önemlidir. Su sıvı desteği için en önemli içecektir. Bebeklerde ise anne sütü anahtardır, daha büyük çocuklar çorbalardan, et sularından, hindistancevizi suyundan ve sağlıklı ev yapımı meyve sularından ve hoşaflardan yararlanabilir. Ancak hayvansal süt, şeker ve işlenmiş gıdalar gibi mukus artırıcı gıdalardan kaçınmak da önemlidir.

Krup Öksürük Doğal Tedavinde Dinlenme

Kruptan kurtulmak için dinlenme şarttır. Bununla birlikte, krup öksürüğü olan herkes düz bir pozisyonda durmamalıdır. Bu yüzden yatak pozisyonu dikleştirilmelidir. Yatak kullanan daha büyük çocuklar için, doğal mukus drenajına yardımcı olmak ve nefes almayı rahatlatmak adına yatağın başını yükseltebilirsiniz. Bebekler için, eğim oluşturmak adına beşiğin altına kitap koyabilirsiniz.

Krup Öksürük Doğal Tedavinde Sakin Bir Atmosfer Yaratmak Önemlidir

Ebeveyn olarak çocuğunuzun krup olduğu zaman sakin kalması önemlidir, böylece hastanıza rahatlık sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun rahat nefes alması için de sakin olmanız ve onu sakin tutmanız önemlidir, çünkü stresli durumlar nefes almayı daha da zorlaştırabilir. Çocuğunuzun eğlenceli kitaplar ve oyunlarla güvende ve dikkatini dağıtmasına yardımcı olarak daha hızlı iyileşme sürecini teşvik edebilirsiniz.

Krup Öksürük Bitkisel Tedavi Yöntemleri İçinde Uçucu Yağlar

Doğal tıp çocuk doktorları genellikle çocuğunuzun göğsünü hindistancevizi yağı gibi uçucu yağlarla ovmanızı önerir. Krup öksürüğü için önerilen bazı uçucu yağlar arasında çay ağacı, kekik ve lavanta yağı bulunur. Ancak okaliptüs yağından 2 ve altı yaş çocuklarda kaçınılmalıdır. Dilerseniz Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir? Alerjik Öksürük İçin Faydalı Bitkiler Nelerdir?, Hamilelikte Okaliptüs Yağı Kullanmak Sakıncalı mıdır? Gebelikte Okaliptüs ve Argan Yağının Bebeklere Faydaları ve Bebeklerde Argan Yağı Kullanımı başlıklı yazıları da okuyabilirsiniz.

Kaynak 1, Kaynak 2