Kolesterolü Düşürmeye Yarayan Bitkisel Gıdalar Nelerdir?

Kolesterolü düşürmeye yarayan gıdalar, kolesterol düşürücü ilaçlar kullanmadan evde daha sağlıklı kolesterol seviyelerine sahip olmanızı sağlayan besinlerdir. Bu yazımızda en çok kolesterol düşürücü etki gösteren bitki ve besinleri sizler için derledik.

Kolesterolü Düşürmeye Yarayan Gıdalar

Kolesterol istatistiklerinizi değiştirmek istediğinizde, kolesterolü düşüren gıdalar hayati bir rol oynayabilir. Sağlıklı bir hayata başlamak için, LDL (kötü) kolesterolü düşürdüğü veya HDL (iyi) kolesterolü arttırdığı bilinen gıdaları yemek listenize ekleyin. Yüksek lifli bitkisel gıdalar yemeye odaklanın. Ekstra lif fazla kolesterolü temizlemesine yardımcı olacaktır.

Yulaf Kolesterolü Düşürmeye Yardım Eder

Bir kase yulaf ezmesi 1 ila 2 gram çözünür lif içerir. Bu tür lifler kolesterole bağlanır ve vücudunuzun onu temizlemesine yardımcı olur.

Fasulye de Kolesterolü Düşürür

Yulaf ezmesi gibi, fasulye de çözünür lif bakımından zengindir; her ısırıkta istenmeyen kolesterolü temizlerler. Protein bakımından da zengindirler, bu nedenle yedikten bir saate kadar kolesterol alımını azaltırlar.

Kolesterole Karşı Kepekli tahıllar

Arpa ve kahverengi pirinç gibi tam tahıllarda vitamin ve mineraller yüksektir. LDL kolesterolünüzü düşük tutacak olan çözünür lif bakımından da zengindirler.

Kolesterol Düşmanı Fındık

Bir porsiyon fındık kalp sağlığını geliştirdiği kanıtlanmış sağlıklı yağlar açısından oldukça yüksek bir orana sahiptir. Ayrıca kolesterolün bağırsağınızdan emilmesini engelleyen bitki bileşikleri içerir.

Elma da Kolesterolü Düşürmeye Yardım Eder

Günde bir elma kardiyoloğu uzak tutar! Elmaları yemeden önce soymadığınızdan emin olun. Elma kabukları, bitki bazlı bir çözünür lif türü olan pektin içerir. Bu, aperatif LDL kolesterolünü ortadan kaldırmanıza yardımcı olurken lezzet isteklerinizi tatmin edeceği anlamına da gelir.

Kolesterol Seviyesini Düşürmeye Avokado Yardım Eder

Kremsi, lezzetli ve kalbi sağlıklı tutan bir meyvedir avakado. Avakado, vücudumuz için hayati besinler sağlar. Bu meyvedeki yağ asitleri kolesterolü de düşürür.

Kolesterol Düşürücü Meyve: Çilek

Çilek, kronik kalp damar hastalıklarını önlemenize yardım eder, parlayan bir cilde sahip olmanıza ve düşük kolesterol seviyelerine ulaşmanıza yardımcı olmak için antioksidanlarla doludur. Çilek sadece LDL (kötü) kolesterolü düşürmekle kalmaz, aynı zamanda HDL (iyi) kolesterolünüzü yükselten bir bitki bileşiği içerir.

Bitter çikolata ile Kolesterol Düşürme

Artık en sevdiğiniz tatlı tedavinin tadını çıkarabilirsiniz! Araştırmalar, bitter çikolata yemenin LDL kolesterolü düşürdüğünü, kan basıncını düşürdüğünü ve HDL kolesterolünü artırabildiğini ortaya çıkarmıştır. Çoğu çikolata şeker bakımından yüksek oranlara sahip olduğundan, şeker oranı az olan bitter çikolata aldığınızdan emin olun.

Kolesterole Karşı Sarımsak

Sarımsakla yemek yapmak sadece lezzet katmaz ayrıca kalbinizi de sağlıklı tutabilir. Sarımsak, kolesterolü düşürdüğü gösterilen bitki bileşiklerini içerir. Sarımsak takviyeleri ise en fazla yararı sağlar. Dilerseniz Elma Sirkesinin Faydaları Zararları : Saçlara, Cilde, Kolesterole, Şekere… başlıklı makaleyi de okuyabilirsiniz.

Kaynak