Kola Jilet Atmanın Zararları Nelerdir? Kola Faça Atmak Zararlı mıdır?

Kola jilet atmanın zararları saymakla bitmez. Oldukça zararlı sonuçları olan ve sorunlu davranış tipinin bir göstergesi olan kolu jiletlemek veya bir diğer adıyla kol faça atmak genellikle ergenlik çağındaki gençlerde görülmektedir. Bu dönemdeki fiziksel ve algısal değişim ergen bireylerde kendine zarar veren davranışlar gelişmesine yol açabilmektedir. Ancak kesinlikle tek neden yaşanan bu değişim değildir. Özellikle arkadaş ortamı ergenlerde kendine zarar verme davranışının ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ergenlik dışında bu tür davranışlar ayrıca çeşitli psikolojik rahatsızlıkların da bir göstergesi olabilir. Peki kollara faça atmanın zararları nelerdir?

Kola Jilet Atmanın Zararları Nelerdir?

Kola jilet atmanın zararları kişileri ömürleri boyunca sakat bırakabilecek bazı durumları içerir. Kola faça atmak fiziksel sorunlara neden olabileceği gibi ileri yaşlarda sosyal ortamlardan dışlanmaya ve hatta birçok iş imkânından yararlanamamaya kadar sonuçlara yol açabilir. Tabiki koluna her faça atan bu zorlukları yaşamayacaktır. Ancak sağlığınızı riske atmamak için bu tür davranışlardan uzak durmalı, kontrolsüzce bunu yapmak içinizden geliyorsa yakınlarınıza durumdan bahsederek bir doktordan yardım almayı denemelisiniz.

Kola Faça Atmak Zararlı mıdır?

Kola faça atmak zararlı mıdır sorusu bile kendi içerisinde çelişmektedir. Ancak internette bu soruya paralel şekilde:

  • Koluna jilet atanlara ne denir
  • Kendini jiletleyen öğrenci
  • Kendine zarar veren ergene nasıl davranmalı
  • Koluna jilet çekenler
  • Kendini kesince rahatlamak
  • Kendine zarar veren birine nasıl davranmalı
  • Ergenlerde kendine zarar verme davranışı

Soruları sıklıkla aranmaktadır. Bu da arama yapanların genellikle ergen bireylerin kendileri, arkadaşları ve ebeveynleri olduğunu göstermektedir. Burada dikkat edilecek en önemli husus bu tür istenmeyen davranışlar sergileyen gençlere ve çocuklarımıza mutlaka yapıcı şekilde yaklaşmaktır. Özellikle ergenlikte sergilenen bu tür davranışlar çocuğun içsel dünyasındaki karmaşalardan kaynaklanabileceğinden onların üzerine gitmek durumun daha da görüşmemesine neden olabilir ve ergen bireyde telafisi olmayan çeşitli ruhsal ve fiziksel sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu yüzden çevrenizde veya ailenizde kola jilet ve faça atma gibi davranışlar sergileyen bireylere yardımcı olmalı mümkünse tıbbi yardım ve psikolojik terapi alması için aracılık etmelisiniz.

Kendine Zarar Veren Ergen Bireyler ve Çocuklar

Özellikle öğretmenler kendine zarar veren ergen öğrencilerle sıklıkla karşılaşılabilmektedir. Koluna jilet atan bir öğrenci tespit ederseniz durumu mutlaka ilgili amirlerinize bildirerek çocuğa yardım edilmesi için bir yöntem geliştirmeye çalışmalısınız. Eğer çocuğun ailesi ilgili ve anlayışlı bireylerden oluşuyorsa durumu mutlaka ailenin çözmesi için yardımcı olmalısınız. Aksi durumda gerekli terapi ve tedavi imkanlarının sağlanabilmesi için durumun ilgili makamlara bildirilmesi sağlanmalı ve çocuğun rehabilitasyonu gerçekleştirilmelidir. Ama kesinlikle kendine jilet atma gibi davranışlar sergileyen çocuklar dışlanmamalı ve yaptıkları bu yanlış davranış aşırı şekilde cezalandırılarak çocuğun bulunduğu sosyal ortamlarından uzaklaşıp, içine kapanmasına neden olunmamalıdır.

Faydalar ve zararlar hakkındaki daha fazla bilgiye https://faydayarar.com/ aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Kaynak