Kızılcık Zararları Faydaları Yaban Mersini Özü Suyu Yararları Sakıncaları

Kızılcık zararları ve faydaları konusunda birçok söylenti mevcuttur. Biz de bu yazımızda halk arasında bilinen yarar ve zararlarının yanı sıra diğer adı yaban mersini olan kızılcığın bilimsel olarak ele alınmış etkilerinden bahsedeceğiz.

Kızılcık Zararları ve Faydaları Konusuna Giriş

Kızılcık, bataklıklar veya sulak alanlar gibi ıslak alanlarda yetişen her zaman yeşil bir çalılık türüdür. Kızılcık çalısı küçük, koyu yeşil yapraklara, pembe çiçeklere ve yumurta şeklindeki koyu kırmızı meyvelere sahiptir.

Kızılcık en sık idrar yolu enfeksiyonlarının ( İYE ) önlenmesi ve tedavisinde kullanılır.

Kızılcık Faydaları ve Sakıncaları İç İçe Olabilir

Kızılcık ayrıca, böbrek taşları, nörojenik mesane ( mesane hastalığı), idrara çıkma zorluğu olan kişilerde, idrarı kokudan arındırmak için, idrar sondalarının tıkanmasını önlemek ve midedeki cerrahi açıklıklar çevresindeki cildi iyileştirmek için kullanılır. İdrarı söktürücü olarak da kullanılır. Bazı insanlar idrar akışını artırmak, mikropları öldürmek ve ateşi düşürmek için de kızılcık kullanır.

Kızılcık Zararları Faydaları Nelerdir? Yaban Mersini Özü Suyu Yararları Sakıncaları Hangileridir? Kızılcık şurubu veya şerbeti hangi hastalıklara iyi gelir?

Bazı insanlar için kızılcık kullanımı, tip 2 diyabet, kronik yorgunluk sendromu ( CFS ), prostat büyümesi, yaygın soğuk algınlığı, grip, kalp hastalığı, hafıza sorunları, metabolik sendrom, ülserler, Helicobacter pylori (H. pylori) iskorbüt, enflamasyon, akciğer plörezi ve kanser sorunlarını da kapsamaktadır.

Kızılcık meyvesi gıdalarda, meyve sularında, kokteyllerde, jöle ve sos yapımında kullanılır.

Kızılcık Zararları ve Faydaları Yönünden Nasıl Etkili Olur?

İnsanlar, yaban mersininin idrarı asidik hale getirerek idrar yolu enfeksiyonlarında iyileşme sağladığını ve dolayısıyla bakterilerin büyümesini engellediğini düşünürlerdi. Ancak araştırmacılar bu açıklamaya artık inanmıyor. Şimdi kızılcıktaki bazı kimyasalların bakteri hücrelerine yapışarak üremelerini engellediğine inanıyorlar. Diğer yandan kızılcığın hali hazırda etkileşime girmiş olan bakteriler üzerinde etkili olmadığı da düşünülmektedir. Bu, kızılcık meyvesinin idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde neden etkili olduğunu, ancak tedavi etmede muhtemelen etkisiz olduğunu açıklayabilir. Yani enfeksiyon oluşmasını engelleyebilir ancak oluşmuş olan enfeksiyonu tedavi edemez.

Kızılcık, diğer birçok meyve ve sebzenin yanı sıra, aspirinde önemli bir bileşen olan salisilik asit içerir. Kızılcık suyunun içilmesi düzenli olarak vücuttaki salisilik asit miktarını arttırır. Salisilik asit, şişliği azaltabilir, kan pıhtılarını önleyebilir ve antitümör etkilere neden olabilir.

Kızılcık Faydaları Yönünden Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemede (İYE) Kızılcık: Bazı araştırmalar, kızılcık suyu içmenin veya bazı kızılcık özlerinin alınmasının tekrarlanan idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde kullanılabileceğini göstermektedir. Ancak kızılcık suyu ve kızılcık özleri, bütün aynı etkiyi göstermiyor. Bazı araştırmalar kızılcığın tek başına etkili olamayacağını ancak antibiyotik tedavilerinde destekleyici olabileceğini de göstermiştir. Yani araştırmalar antibiyotik tedavisinin kızılcıktan çok daha etkili olduğunu göstermiştir. Çelişkili sonuçlara rağmen, kızılcık ürünleri tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için bir seçenek olabilir. Ancak, en etkili dozun ne olduğu açık değildir. Kızılcık suyu veya kızılcık özünün kızılcık yemekten daha etkili olduğu düşünülmektedir.

Kızılcık Yemek Şeker Hastalığına Fayda Eder mi

Kızılcık yemek şeker hastalığına da iyi gelir gibi halk arasında bir görüş hakim olsa da araştırmalar, kızılcık takviyelerinin ağız yoluyla alınmasının, şeker hastalığı olan kişilerde kan şekerini düşürmediğini göstermektedir.

Kızılcık Prostata İyi Gelir mi: Ön araştırmalar, kurutulmuş yaban mersini yani kurutulmuş kızılcığı 6 ay boyunca günlük olarak almanın idrar semptomlarını iyileştirdiğini ve prostat ile ilişkili bazı biyo belirteçlerin seviyelerini azaltabileceğini göstermektedir.

Soğuk Algınlığı İçin Kızılcık: Araştırmalar, kızılcık suyunun 70 gün içilmesinin soğuk algınlığı veya grip riskini azaltmadığını, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını azaltabileceğini gösteriyor. Yani soğuk algınlığını önlemiyor ama burun akıntısı ateş gibi rahatsızlıklarını hafifletebiliyor.

Damar Tıkanıklığında Kızılcığın Etkisi (Koroner Arter Hastalığı)

İlk kanıtlar, 4 hafta boyunca her gün kızılcık suyunun içilmesinin, tıkalı damarları olan insanlarda kan akışını iyileştirmediğini göstermektedir.

Helicobacter Pylori (H Pylori) Enfeksiyonunun Neden Olduğu Mide Ülseri İçin Kızılcık Meyvesi: Kızılcık suyunun, midede mide ülserlerine neden olabilecek belli bir bakteri türü olan H. pyloriyi yok etme yeteneğine dair tutarsız kanıtlar vardır. Bazı araştırmalar, 90 güne kadar günlük kızılcık suyunun içilmesinin, yetişkinlerde ve çocuklarda H. pylorinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ancak diğer ön araştırmalar H. pylori enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan ilaçları kullanırken kızılcık suyunun içilmesinin, ilacı tek başına almakla karşılaştırıldığında iyileşme süresini iyileştirmediğini göstermektedir.

Gripte Kızılcık Suyu İçmek: Araştırmalar, kızılcık suyunun 70 gün içilmesinin soğuk algınlığı veya grip riskini azaltmadığını, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını azaltabileceğini gösteriyor.

Kızıl Böbrek Taşı Temizler mi?

Böbrek taşı riskini azaltmak için kızılcık kullanımına ilişkin tutarsız kanıtlar vardır. Bazı ön kanıtlar kızılcık suyunun içilmesinin böbrek taşlarının oluşma riskini azalttığını göstermektedir. Bununla birlikte, diğer ön kanıtlar kızılcık suyu içmenin veya kızılcık özü almanın böbrek taşı riskini artırabileceğini de göstermektedir.

Kızılcık Yemenin Hafızaya Etkisi: Ön araştırmalar, yabanmersini suyunun 6 hafta boyunca günde iki kez içilmesinin yaşlılarda belleği iyileştirmediğini göstermektedir.

Metabolik Sendrom: Erken araştırmalar, 8 hafta boyunca günde iki kez kızılcık suyu içmenin, kandaki bazı antioksidan ölçümlerine fayda sağlayabileceğini, ancak metabolik sendromlu kişilerde kan basıncını, kan şekeri veya kolesterol seviyelerini etkilemediği görülüyor.

İdrar Kokusu Gidermede Kızılcık Suyu

Ön araştırmalar, kızılcık suyunun içilmesinin, idrara çıkmayı kontrol etmekte zorlanan kişilerde idrar kokusunu azaltabileceğini göstermektedir.

Kızılcık Meyvesinin İyi Geldiği Düşünülen Diğer Hastalıklar

Kızılcık meyvesi yemenin, suyunu içmenin veya özünü tüketmenin iyi geldiği düşünülen bazı diğer hastalıklar da şunlardır:

  • Kanser
  • Kronik yorgunluk sendromu
  • Plörezi
  • Yara iyileşmesi

Ancak listelenen bu hastalıklar üzerine yeteri derecede çalışma yapılmadığından kızılcık zararları ve faydaları konusunda bu hastalıklarla alakalı net bilgiler bulunmamaktadır.

Kızılcık Zararları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri

Kızılcık zararları, yan etkileri ve çeşitli ilaçlarla girdiği etkileşimler kişiden kişiye ve duruma göre farklılık göstermektedir. Kızılcık ağızdan uygun şekilde alındığında çoğu insan için güvenlidir ve zararı yoktur denebilir. Uzun yıllardır kızılcık şurubu ve kızılcık özleri insanlarda güvenle kullanılmıştır. Bununla birlikte, çok fazla kızılcık suyu içmek, hafif mide rahatsızlığı ve ishal gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Uzun süre günde 1 litreden fazla içmek, böbrek taşı oluşma riskini de artırabilir.

Kızılcık Hakkında Uyarılar ve Önlemler

Hamilelik Ve Emzirme Döneminde Kızılcık: Hamileyseniz veya emziriyorsanız, tedavi edici nedenlerden dolayı yaban mersini almanın güvenliği hakkında yeterince güvenilir bilgi yoktur. Bu nedenle gebelikte ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kızılcık ürünleri kullanmayın.

Çocuklarda Kızılcık Tüketimi: Kızılcık suyu, ağızdan yiyecek veya içecek olarak ve kararında alındığında çocuklar için herhangi bir zararlı etki oluşturmamaktadır.

Kızılcık ve Aspirin Alerjisi

Kızılcık önemli miktarda salisilik asit içerir. Salisilik asit, aspirine benzer. Aspirine alerjiniz varsa, bol miktarda kızılcık suyu içmekten kaçının.

B12 Vitamini Emilimini Artırmak İçin Kızılcık

Gastrit ve Kızılcık Etkisi: Kızılcık suyu, atrofik gastritli insanlarda B12 emilimi azlığını daha iyi hale getirebilir.

Şeker hastalığında Kızılcık Kullanımı: Bazı kızılcık suyu ürünleri ekstra şekerle tatlandırılır. Şeker hastalığınız varsa, suni tatlandırıcılar ile tatlandırılmış kızılcık ürünlerinden uzak durun.

Düşük Mide Asidi (Hipoklorhidri). Kızılcık suyu, düşük mide asidi seviyesine sahip kişiler için vücudun B12 vitamini emilimini artırabilir.

Böbrek taşı: Kızılcık suyu ve kızılcık özleri, oksalat adı verilen çok miktarda kimyasal içerir. Aslında, bazı kızılcık özü tabletlerinin idrardaki oksalat seviyesini % 43 kadar arttırdığına dair bazı kanıtlar var. Böbrek taşları temel olarak kalsiyum ile birlikte oksalattan yapıldığından, sağlık hizmeti verenler kızılcık böbrek taşı riskini artırabilir diye endişelenmektedir. Riske girmemek adına, böbrek taşı geçmişiniz varsa, kızılcık özü ürünleri almaktan veya çok fazla kızılcık suyu içmekten kaçının.

Kızılcık Zararları ve Etkileşimleri Oluşabilecek İlaçlar

Kızılcık zararları tek başına az olsa da ilaçlarla etkileşime girdiğinde tehlikeli olabilir. Kan sulandırıcı ilaçlar ve karaciğer tarafından parçalanıp değiştirilen ilaçlar kullanıyorsanız kızılcık tüketmekten uzak durun. Düzenli şekilde herhangi bir ilaç kullanıyorsanız bile mutlaka doktorunuza danışın.

Kaynak: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-958/cranberry