Kızarmış ekmeğin zararları ve Yanık ekmek yemenin sakıncaları nelerdir?

Kızarmış ekmeğin zararları pek bilinmemektedir. Sadece ekmek değil birçok şey aşırı pişirildiğinde veya kızartıldığında kanser yapıcı etkiye sahip olabilir. Bu yazımızda kızarmış ekmeğin hangi durumlarda zararlı yan etkilere neden olabileceğini ve sebeplerini özetlemeye çalıştık.

Kızarmış Ekmeğin Zararları Nelerdir?

Hafifçe kavrulmuş veya kısım kısım yanmış ekmeğin lezzeti kimilerine hoş gelir. Bazen de iyice kızarmış bir ekmeğin üzerine tereyağı, bal ve kaymak gibi kahvaltılıkları sürmek lezzeti katlar. Ancak ekmek veya patates gibi bazı karbonhidrat açısından zengin gıdalar yüksek sıcaklıklara ısıtıldığında, kansere neden olduğundan şüphelenilen bir akrilamid bileşiği oluşturur. Aynı zamanda, aşırı pişirme işlemi sırasında var olan vitaminler ekmekten buharlaşır. Öte yandan, kızarmış ekmeğin GI değeri düşüktür, bu da kan şekerini daha eşit bir şekilde arttırdığı anlamına gelir. Kızarmış ekmek bu açıdan taze ekmek daha iyidir.

Fırında veya Tost Makinesinde Ekmek Kızartmanın Sakıncaları Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ekmek kızartmak bir çok açıdan hem lezzet hem de kullanım açısından oldukça işlevseldir. Bazen çorbaların içine katmak, bazen de köftelere eklemek adına ekmekler kızartılmaktadır. Ancak hali hazırda bir pişirme işlemine tabi tutulmuş ekmeğin hafifçe yanacak derecede tekrar kızartılması kansere neden olabilecek zararlı bileşiklerin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Peki ama ekmeği kızartmak ne derecede risklidir? Dilerseniz bu sorunun cevabını madde madde başlıklar altında ele alalım:

Taze kepekli ekmek (hiç kızartılmadığında)

  • İçerisinde ilk pişirmenin etkisiyle oluşan makul derecede sadece biraz akrilamid bulunur.
  • Hiç kızartılmamış kepekli ekmek kan şekerini hızla yükseltebilecek etkiye sahiptir.

Hafif kızarmış normal ekmeğin zararları

  • Kızartma türleri içerisinde en az akrilamid seviyesine hafif kızarmış ekmek sahiptir.
  • Hiç kızartılmamış ekmeğe nazaran daha az kan şekeri yükseltici etki gösterir.

Kahverengine dönene kadar kavrulmuş ekmeğin zararları

  • Kan şekerindeki artış oranı biraz daha azalmıştır.
  • Orta derecede kavrulmuş bu tür ekmeklerde tehlikeli sayılabilecek derece kanserojen etki gösteren akrilamid miktarı ortaya çıkmaktadır.

Parça parça siyahlıkların bulunduğu kızarmış ekmeğin zararları

Aşırı derecede akrilamid oranına sahip olan bölge bölge yanıkların olduğu kızarmış ekmek her ne kadar kan şekeri yükseltme konusunda masum olsa da çok yüksek risk düzeyine sahip akrilamid içeriğine sahiptir. Bu yüzden üzerinden yanıklar oluşan kızarmış ekmek kesinlikle tüketilmemelidir. Bu uyarılar sadece ekmek için değildir tüm aşırı pişirilmiş gıdalar aynı riski taşımaktadırlar. Dilerseniz kızarmış ürünlerden olan cipsin gebelikte hangi zararlı etkilere neden olabileceğinden bahsettiğimiz Hamilelikte Cips Yemenin Zararları Nelerdir? -Gebelikte Cips Yemek başlıklı makaleyi de okuyabilirsiniz.

Kızarmış Ekmek Yemek Sakıncalı mıdır?

Kızarmış ekmek yemek içerisinde oluşan akrilamid seviyesine bağlı olarak zararlıdır. Bir ekmek ne kadar çok kızarır veya yanarsa o kadar çok akrilamid meydana gelir. Akrilamid en önemli kanser yapıcı bileşiklerin başında gelmektedir.

Yanmış Ekmek Yemek Zararlı mıdır?

Yanmış ekmek yemek yapılabilecek en riskli hareketlerden biridir. Yanmış ekmeğin içinde kanser yapıcı madde olan akrilamid seviyesi en yüksek orandadır. Bu yüzden yanmış ekmek tüketmek oldukça zararlıdır.
Kızarmış ekmeğin zararları nelerdir? Yanık ekmek yemek zararlı mıdır? Fırında veya tost makinesinde kavrulan ekmek kansere neden olur mu?

Kaynak