Kivinin Faydaları: Kalbe, Şekere, Cilde, Hamilelikte… Kivi Zayıflatırmı?

Kivinin faydaları özellikle C vitamini içeriği ile bilinmesine rağmen, kivi potasyum bakımından da zengindir ve kas kramplarını önlemek için mükemmel bir besindir. Kivi, birçok meyve salatası ve tatlıda harika bir incelik ve iyi bir bileşendir. Bu meyvelerin kaynağı olan bitkiye Actinidia Deliciosa denir ve geçen yüzyılın başlarına kadar dünya genelinde yaygın olarak tüketilmemekteydi. Kivinin tadı biraz ekşidir ve çilek veya bektaşi üzümü ile benzerlik gösterir.

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivinin faydaları maddeler halinde kısaca listelenecek olursa şöyledir:

  • C vitamini kaynağıdır
  • Güçlü bir antioksidandır
  • Bağırsak fonksiyonunu düzenler
  • Cildi güzelleştirir
  • Hamileler için oldukça yararlıdır
  • Spor sırasındaki performansı arttırır
  • Kalp hastalığı riskini azaltır
  • Ruhsal sorunlara iyi gelir
  • Gözlere faydalıdır
  • Zayıflamaya yardımcı olur

Kivinin Faydaları Yüksek C Vitamini Kaynağı Olmasından Gelir

Kivi, portakal veya limondan daha fazla C Vitamini içerir. Bildiğiniz gibi, C Vitamini direnci arttırmaya ve insanların hastalanmasını önlemeye yardımcı oluyor. Bu, özellikle kışın, soğuk algınlığı ve grip sorunlarının yaygın olduğu durumlarda yararlıdır. İlk olarak, C vitamini virüslere ve bakterilere karşı savaşır ve vücuda girmelerini önler. Aynı zamanda diş, kemik, doku ve kan damarlarının sağlığını korur.

Kivi Güçlü Bir Antioksidandır

Kivi meyvesi antioksidanlar bakımından zengindir, bu nedenle serbest radikalleri bloke eder ve böylece vücudun erken yaşlanmasını önler. Cilt; güneş, iklim ve kirlilik nedeniyle günlük risk altındadır. Kivi ciltteki hücreleri yenileyebilir ve cildin daha uzun süre genç kalmasına yardımcı olur. Yani erken kırışıklıklara veda etmek istiyorsanız, daha fazla kivi yemeye başlayın! Ek olarak, UV ışınlarından cildin zarar görmesini önleyen güneş koruyucu olarak da kullanılabilir. Gözlerde ise maküler dejenerasyon, katarakt veya yüksek tansiyon gelişme riskini azaltır.

Kivi Cilt Lekelerine İyi Gelirmi-Kivi Maskesi Tarifi Uygulanışı Cilde Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bağırsak Fonksiyonunu Düzenlemek Kivinin Faydaları Arasındadır

Bu etki kivinin yüksek lif içeriğinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden kabızlık veya şişkinlik sorunu olan insanlar için harika bir besindir. Kiviyi aç karnına yemek sindirimi rahatlatmak adına en iyi yöntemlerden biridir. Genel olarak konuşursak, kivi meyvesi, mide şişkinliği ya da zayıf sindirim ile ilgili problemleriniz olduğunda kullanabileceğiniz en iyi bitkisel ilaçtır. Eğer hassas bağırsak sendromu varsa, tatlı kivileri seçin, ekşi olanlardan uzak durun.

Kivi Yiyerek Kilo Verme Hızını Artırabilirsiniz

Zayıflama diyetinde iseniz, çok az kalorili olduğundan kesinlikle kivi kullanmalısınız. Her 100 gram kivi için vücut 69 kalori alır. Ayrıca meyvenin güzel tadı da tatlı bir şeyler yeme dürtüsünü azaltır ve kivi tokluk sağladığı için gereksiz kaçamakları önler.

Hamilelikte Kivinin Faydaları

Kivi hamile kadınlar için de uygundur. Hamilelik sırasında, kadınlar folik asit alımını arttırmalıdır. Bu esansiyel vitamin, fetüsün hücrelerinin gelişmesini sağlar. Folik asit yeterince mevcut değilse, durum fetal malformasyonlara ve spina bifida adı verilen bir bozukluğa yol açabilir. Hamilelik sırasında kivi meyvesi yemek, folik asitlerin uygun şekilde alınmasını sağlamak için yeterli bir çözüm olabilir.

Konu hakkında daha detaylı bilgiye Hamilelikte Kivi Yemek Zararlı mı Faydalı mı (Gebelikte kivi yenir mi?) başlığından ulaşabilirsiniz.

Kivi Spor Sırasındaki Performansı Arttırır

Kivi sporcular için de oldukça faydalıdır. Birçok insan muz meyvesini sporcular için en uygun meyve olarak düşünür. Ancak kivi meyvesinin faydaları aslında daha fazla potasyum ve daha az sodyum içerdiğinden daha büyüktür ve ayrıca E vitamini, lutein ve diyet lifi de sağlar.

Sonuç daha iyi performans ve daha fazla güçtür ve kivi yemek kramp riskini de azaltır, daha hızlı kas iyileşmesi sağlar. Elbette kivinin faydalarından yararlanmak için bir sporcunun yaşam tarzına ihtiyacınız yoktur, örneğin geceleri sık sık bacak krampları yaşıyorsanız, diyetinize kivi eklemek isteyebilirsiniz.

Kivinin Faydaları Arasında Kalp Sağlığına Katkıları da Vardır

Kivi düşük bir glisemik indekse sahiptir, bu yüzden vücut yağını daha hızlı yakmanıza yardımcı olur. Kivi yiyerek, kan damarlarının ve arterlerin sağlığına katkıda bulunur ve böylece kalp hastalığı riskini azaltırsınız. Kivi kan kolesterol seviyelerini düzenler ve diyabet riskini azaltır, ayrıca kan pıhtılarını önler. Proteolitik asit kalp üzerindeki kivinin faydaları için temel kaynaktır.

Yüksek tansiyonunuz varsa, haftada 2-3 tane kivi yemek size iyi gelebilir. Bu tüketim şekli, ayrıca böbrekleriniz, gözleriniz ve beyniniz gibi en önemli organlarınızdaki problemleri önlemeye de yardımcı olacaktır.

Kivi Yemek Psikolojik Sorunları Hafifletir

Kivi yediğinde anında hislerinizde olumlu değişmeler olur. Kivi ferahlık verir ve sıkıntı hissini azaltır, bunun nedeni ise bazı enzimlerdir. Bu enzimler beyine sinyaller göndererek, kişinin ruh halini iyileştirir. Eğer depresyonda, üzgün veya stresli iseniz, bu lezzetli yeşil meyveyi yemelisiniz.

Kaynak: https://askelterveyteen.com/8-kiivin-arvokasta-terveyshyotya/