Kivi Cilt Lekelerine İyi Gelirmi-Kivi Maskesi Tarifi Uygulanışı Cilde Faydaları

Kivi cilt lekelerine iyi gelirmi sorusu akla kivinin cilde faydaları ve olası diğer zararları nelerdir sorularını da getirmektedir. Biz de bu yazımızda kivi nasıl kullanılır, kivinin faydaları var mıdır, zararları nelerdir, kivi cildi gençleştirip güzelleştirir mi konularında detaylara değindik.

Kivi Cilt Lekelerine İyi Gelirmi

Kivi cilt lekelerine iyi gelirmi sorusu güzelliğine ve sağlığına düşkün insanların cevabını en merak ettiği sorulardandır. Kivinin cilde faydaları saymakla bitmez elbette bu faydalarından biri de cilt lekelerine iyi gelmesidir elbette. Peki kivinin cilde diğer yararları nelerdir?

Kivinin Cilde Faydaları ve Kivi Cilt Lekelerine Nasıl Etki Eder

Kivinin cilde faydaları kısaca liste halinde şu şekildedir:

1. Kivi Cilt İçin Şifa Kaynağıdır: Kivi, yara iyileşmesine yardımcı olan C vitamini nedeniyle ciltteki kesik ve sıyrıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

2. Sıkı Bir Cilt İçin Kivi Faydalıdır: Kivi püresinin cilde uygulanması hayati besinlerin cilt tabakasına taşınmasına yardımcı olur. Bu yöntem de, cildin sıkılığını geri kazanmada yardımcı olur.

3. Güneş Hasarlarını Onarmaya Yardım Eder: Kivi, C vitamini ve amino asitler bakımından oldukça zengindir. Bu, güneşin zararlı ışınlarından savunmaya yardımcı olur ve cildin zarar görmesini önler.

4. Kividen Doğal Yüz Temizleyici: Lezzetli kivi, mükemmel bir yüz temizleyici olarak da kullanılabilir. Tahmin edin neden? Çünkü cildi zararlı serbest radikallere karşı korur ve doğal pH dengesinin geri kazanılmasına yardımcı olur hem de zararlı kimyasalların yardımı olmadan.

5. Ölü Cilt Hücrelerini Kivi Kabuğuyla Temizleyebilirsiniz: Kivinin kabuğunu soyduğunuzda ve kesinlikle atmayın çünkü kivi kabuğuyla cildinizi ovalarsanız, cildinizi kusursuz ve pürüzsüz hale getiren enzimler sayesinde ölü cilt hücrelerini kolayca temizleyebilirsiniz.

6. Kivi Cildi Gençleştirir: C ve E vitamini ile antioksidanlar gibi cilt dostu besinleri içermesi nedeniyle kivi cilt sağlığını güçlendirir ve gençleştirir.

7. Hücre Yenilenmesi Hızlandırır: Kivi meyvesi yüksek miktarda E Vitamini içerir - bu da cildi genç ve esnek hale getirir ve cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

8. Kivi Ciltteki Aşırı Yağlanmayı Dengeler: Kivi cilde uygulandığında yüzde oluşan sivilcelenme ve yağlanmaya da iyi gelir.

9. Kivi Yaşlanma Karşıtı Doğal Bir Mucizedir: Kivi, ciltteki serbest radikalleri temizler. Bu sayede kırışıklıklar, yaşlılık ve cilt lekeleri ile ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini geciktirir.

10. Kivi Akne ile Mücadele Eder: Yüzdeki akneler ve siyah noktalar genellikle can sıkıcı olurlar ancak bunun için de adeta doğal bir cilt kremi olan kiviyi kullanabilirsiniz. Ayrıca sivilce ile savaşmaya da yardımcı olan kivi ciltteki gözenekleri temizleyen anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir.

Kivi Cilt Lekelerine Olduğu Kadar Diğer Cilt Sorunlarına da Faydalıdır

Kivi cilt lekelerine iyi gelirmi sorusunu da detaylandırmakta fayda var zira cilt lekelerinin türü ve kaynağı değişiklik göstermektedir. Aşağıda yer alan kivinin cilde faydaları cilt lekelerinin doğal tedavisinde size yol gösterici olabilir.

11. Cilde Parlaklık ve Canlılık Katmak Kivinin İşi: Kivinin içerisindeki C vitaminin faydalı bir etkisi de cilde parlaklık katmak söz konusu olduğunda devreye girer! Kivi meyvesi, cilt tonunu açmaya yardımcı olan ve ona parlaklık katan bolca C vitaminine sahiptir.

12. Kivi ile Işıldayan Bir Cilt: Capcanlı, taze ve ışıldayan bir cilt için günde bir defa kivi yemeniz size yardımcı olacaktır.

13. Kivi Doğal Bir Cilt Nemlendiricidir: Kahverengi kabuklu bu lezzetli yeşil meyve, cildinizi nemlendirme yetenekleriyle de yeniler.

14. Cildi yumuşatır: Kivi yemek zamanla cildinizin daha yumuşak ve taze bir hal almasına yardımcı olabilir.

Kivi Cilt Lekelerine ve Göz Altı Morluklarına İyi Gelir

15. Göz Altı Morluklarına ve Torbalarına Kivi Uygulayın: Göz altlarına ve göz çevresine uygulanan kivi morlukların ve torbaların azalmasına yardım eder. Kiviyi hem yiyerek hem de bir maske gibi uygulayarak kullanabilirsiniz.

16. Kivi Cilt Hastalıklarını Önler: Kivi, sizi çeşitli cilt hastalıklarına ve cilt kanserine karşı da koruyan omega-3 yağ asitlerine sahiptir.

17. Doğal Bir Antienflamatuar: Kivi, antienflamatuar bir besindir. Cilt altındaki oksidatif hasarları azaltmaya yardımcı olur.

Kivi Maskesi Tarifi ve Uygulanışı (Tüm Cilt Tipleri İçin)

Kivi maskesi tarifi ve uygulanışı sayesinde cildinizi tazeleyip güçlendirebilirsiniz. İşte başlıca kivi maskesi uygulanışı ve tarifleri:

Kivi Püresi Maskesi Tarifi

Bu maske tarifi oldukça basittir. Kivinin kabuğunu soyun veya bir bıçak yardımıyla kazıyın ve için güzelce macun kıvamına gelinceye kadar ezin ya da blenderden geçirin.

Kivi Püresi Maskesi Uygulanışı

Kivi püresi maskesinin uygulanışı da tarifi kadar kolaydır. Yapmanız gereken tek şey bu püreyi yüzünüze ve boynunuza sürmektir. Başlarda yüzünüzde karıncalanma hissedebilirsiniz. Ancak herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına yüzünüzde aşırı derecede uzun süre bekletmeyin.

Bademli Kivi Maskesi Tarifi

Bademli kivi maskesi tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler: Birkaç tane badem ve bir adet kividir. Kullanacağınız bademleri bir gece önceden suya ıslatın ki yumuşasınlar. Suda beklemiş bademleri ve kabuğunu soyduğunuz kiviyi blenderden geçirip macun haile getirin, dilerseniz içerisine çok az miktarda un koyabilirsiniz.

Bademli Kivi Maskesi Uygulnışı

Macun kıvamına getirdiğiniz bademli kivi maskesini cildinize eşit bir şekilde uygulayın ve kuruyana kadar yüzünüzde bekletin. Maske kuruduktan sonra cildinizi yıkayıp temizleyebilirsiniz. Bu maskede bademden gelen E vitamininin ve kividen gelen C vitamininin faydalarından yararlanılmaktadır.

Yoğurtlu Kivi Maskesi Tarifi

Yoğurtlu kivi maskesi tarifi yapımında bir çorba kaşığı yoğurt ve bir adet kiviye ihtiyacınız olacaktır. Kivinin kabuğunu soyun çok ince bir şekilde doğrayın ya da macun kıvamına gelene kadar ezin. Ardından yoğurtla birlikte iyice karışmasını sağlayın. Yoğurtlu kivi maskesi artık uygulanmaya hazırdır.

Yoğurtlu Kivi Maskesi Uygulanışı

Yoğurtlu kivi maskesi uygulanışı için size 15 ila 20 dakika arasında bir süre yetecektir. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra belirtilen süre kadar cildinizde kalmasına izin verin. Ardından yüzünüzü yıkayıp kurulayabilirsiniz. Yoğurt ve kivi cilt besleme açısından oldukça yararlı içeriklere sahip iki ayrı besindir. Bu iki muhteşem gıdanın birleşiminin sonucu da muhteşem olacaktır.

Limonlu Kivi Maskesi Tarifi

Limonlu kivi maskesi tarifi için bir adet kivi ve bir adet limona ihtiyacınız olacaktır. Kivinin kabuklarını soyun ve hamur gibi olana kadar iyice ezin. Ardından bir adet limonunun suyunu sıkarak kivi ezmesinin üzerine ekleyip karıştırın. Oldukça sıvı halde olan bu karışımı uygulamak içinde bir adet pamuğa ya da temiz bir beze ihtiyacınız olacak.

Limonlu Kivi Maskesi Uygulanışı

Limonlu kivi maskesi uygulanışı için hazırladığınız karışımı ve bir adet temiz bez ya da pamuğu alın. Ardından bezi bu karışıma batırıp yüzünüze sürün tüm yüzünüze uygulayana kadar sürmeye devam edin. Ardından 15 dakika boyunca cildinizde bekletin. Fazla bekletmeyin çünkü asidik yapıdaki iki meyveden oluşan bu karışım cildinizi yakabilir. Daha sonra bolca suyla yüzünüzü durulayın, işlem tamamdır.

Kivinin Zararları Nelerdir?

Kivinin zararları nelerdir sorusuna yanıt vermek pek kolay değildir zira kivi meyvesi yemek genellikle güvenlidir. Ancak, bazı bünyelerde alerjik reaksiyon oluşturabileceğinden dikkatli olmak gerekebilir.

Kivi Alerjisi: Kivi alerjisi, diğer kuruyemişlerin oluşturduğu alerjiye göre daha az ciddiyet gösterir. Kivi alerjisi semptomları arasında hafif şişlik, ishal, mide ağrısı, ağızda kaşıntı vardır. Durum ne olursa olsun, derhal doktorunuza danışın.

Kivinin Zararları Ağızdaki Tahrişe Neden Olabilir: Aşırı derecede kivi tüketmek asitli yapısı nedeniyle ağız ve dişlere zarar verebilir.

Kivi İshal Yapar mı: Kivi doğal bir müshil olmasına rağmen yüksek lifli bir yapıya da sahiptir ancak bu meyvenin aşırı tüketilmesi bazı durumlarda ishale yol açabilir.

Kanama Riski Kivinin Zararları Arasındadır: Kanama bozukluğu olan kişilerin kivi tüketiminde risk vardır. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız ya da beyin kanaması, inme gibi sorunlar yaşama riskiniz varsa kivi tüketmekten uzak durun ya da doktorunuza danışın.

Hamilelerin de kivi tüketiminde dikkatli ve kararında davranmalarında ve hatta doktorlarına başvurmalarında kesinlikle fayda vardır.

Dilerseniz Cilt Tipine Göre Bakım Nasıl Yapılır? Yağlı, Kuru, Karma başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kaynak: https://www.fashionlady.in/kiwi-benefits-for-skin/29304