Kirazın Faydaları: Cilde, Kalbe, Kansere... Kiraz Zayıflatırmı?

Kirazın faydaları; artirt ağrılarından kansere kadar kendini göstermektedir. Kirazlar şeflerin favorisidir çünkü çeşitli tariflerde kullanılabilirler, yemekleri daha çekici ve lezzetli hale getirirler. Kiraz özleri genellikle lezzet vermek için içeceklere ve işlenmiş yiyeceklere eklenir. Lezzetli ve besin dolu, özellikle C Vitamini ve beta karoten içerir, lezzet ve sağlık için mükemmel birleşimini arıyorsanız, kesinlikle kiraz iyi bir seçenek olacaktır.

Kirazın Faydaları ve İyi Geldiği Hastalıklar

Kiraz faydaları ve kirazın iyi geldiği sağlık sorunlarını kısaca maddeler halinde liste olarak şöyle sıralayabiliriz:

 • Artrit Ağrısını Rahatlatır
 • Anti-Kanser Özellikleri Bulunur
 • Huzurlu Uykuyu Sağlar
 • Kalbe Yararlıdır
 • Yüksek Tansiyonu Dengeler
 • Zayıflamaya Etki Eder
 • Migren Ağrılarını Hafifletir
 • Kas Sorunlarını Azaltır
 • Cinsel Gücü Artırır
 • Kansızlığa İyi Gelir
 • Cilde Yararlıdır
 • Saçlara İyi Gelir

Ayrıca okuyunuz: Bozanın Faydaları Zararları

Kiraz Artrit Ağrısını Rahatlatır

Kanda fazla ürik asit bulunması, artrit ve gut ile ilişkili ciddi ağrı, şişme, hassasiyet ve iltihaplanmalara neden olabilir. İki güçlü asidik kiraz bileşiği, antosiyaninler ve biyoflavonoitler, artrit ve gut sırasında ortaya çıkan ağrıları ve ayrıca osteoartrit ve romatoid artritin etkilerini önleyen ve hafifleten, siklo-oksijenaz-1 ve -2 enzimlerini tetikler. Bunun nedeni eklemler ve böbrekler etrafında oluşabilen üre kristallerinin çözünmesine yardımcı olmasıdır. California Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre, kadınların 280 gram ekşi kiraz tüketmesiyle % 15 daha düşük ürik asit seviyesine sahip oldukları sonucuna varılmıştır.

Gut hastalığının bitkisel tedavisi hakkındaki Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu ve Bilimsel Yorumlarla başlıklı yazımız da size yardımcı olabilir.

Kirazın Faydaları Kanser Haslığını Önlemede Etkili Olabilir

Kirazın kanser savaşçısı olmasını sağlayan özellikler, kirazlara koyu kırmızı bir renk veren flavonoidlerin ve vücuttaki serbest radikallere karşı savaşan güçlü antioksidanların varlığına bağlanabilir. Siyanidin, kanser hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde büyümesini önleyen antosiyanin grubundan çıkan bir flavonoiddir. Ayrıca en güçlü antikanser ilaçlarından biri olarak kabul edilen quercetin bakımından zengindirler. Ellagik asit, anti-kanser / anti-mutajenik özellikleri ile bilinen doğal olarak oluşan bir bitkisel fenoliktir. Kirazlar ayrıca, tüm kanserlerin insidansını azaltmada etkili bir araç olan perilil alkol (POH) olarak adlandırılan çok güçlü bir bileşik içerir. Bu bileşikler kirazları mükemmel bir anti-kanser ajanı yapar.

Kiraz Yemek Yada Kiraz Suyu İçmek Uyku Kalitenize Fayda Sağlar

Zayıf uyku düzenleri büyük ölçüde dengesiz hormonlar, ekstra stres ve sağlıksız alışkanlıklar nedeniyle ortaya çıkar. Kiraz, dinlendirici bir uykuya neden olan bir hormon olan melatonin içerir. Yatmadan önce iki yemek kaşığı kiraz suyunun alınması, iyi bir uyku sağlamak için melatonin takviyesi kadar etkilidir.

Kirazın Faydaları Kalbe De İyi Gelir

Michigan Üniversitesi bünyesinde geçekleştirilen bir çalışma, kirazların kalbe yararlarının bazı ilaçlarla eşdeğer olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni, asidik kirazlara kırmızı renk veren antosiyaninlerin, vücut dokularında yağ ve glikozu düzenleyen, böylece yüksek kolesterol, kan basıncı ve diyabeti önleyen PPAR'ı aktive etmesidir. Kirazca zenginleştirilmiş bir diyet, kolesterolü düşürerek ve enflamasyonu hafifleterek kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Yüksek Tansiyonu Dengelemek Kirazın Faydaları Arasındadır

Kirazlar, vücuttaki fazla sodyumdan kurtularak kandaki basıncı azaltmada önemli bir etken olan potasyum için mükemmel kaynaklardır. Kiraz tüketimi, hipertansiyonu önleyen potasyum ve sodyum dengesinin korunmasına yardımcı olur. Bir bardak kiraz suyu, muzla aynı miktarda potasyum içerir; bu da onu muz için iyi bir alternatif yapar.

Kiraz Yemek Zayıflatırmı

Kirazın kalorisi ve yağ oranları düşüktür ve çoğunlukla sudan oluşur. Bu nedenle, kiraz yemek, özellikle karın yağlarında kilo vermenize yardımcı olabilir. Bir fincan kiraz 100'den az kalori içerir ve sizi daha uzun süre tok tutabilecek 3 gram lif içerir. Ayrıca, metabolizma ve besin maddelerinin enerjiye dönüştürülmesi için gerekli olan tiamin, riboflavin ve B6 Vitamini gibi B vitaminlerini de içerirler. Yüksek su içeriği, enerji seviyelerini yükseltir ve metabolizmayı hızlandırır. Bu nedenle, kilo kaybı için kiraz çok faydalıdır.

Arıca zayıflamak için kullanılan kiraz sapı çayı hakkındaki Kiraz Sapının Faydaları, Zararları ve Kullanımı – Zayıflatırmı-Nasıl Demlenir başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Migren Ağrıları Azaltmak İçin Kirazın Faydaları

Kirazlarda bulunan antosiyaninler ve biyoflavonoitler vücuttaki iltihabı azaltarak baş ağrılarını ve migren ataklarını hafifletmeye yardımcı olur. Bu bileşiklerin etkisi, aspirin ve ibuprofen'inkiyle eşdeğerdir.

Kiraz Yemek Kas Sorunlarını Hafifletir

Bir bardak ve bir buçuk bardak kadar kiraz suyu, sıkı bir egzersizin ardından oluşabilecek kas iltihabını ve hassasiyetini önemli ölçüde azaltabilir. Amerika'da Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, uzun mesafeli koşular öncesi kiraz suyu içen sporcuların yarıştan sonra diğer meslektaşlarına göre daha az kas ağrısı yaşadığı tespit edilmiştir. London Bank University'den bir başka çalışma, kiraz suyunun içilmesinden sonra sporcuların 24 saat boyunca normal kas kuvvetlerinin % 90'ını geri kazandığını göstermiştir. Bu fayda, kirazın olağanüstü anti-enflamatuar özelliklerine bağlanabilir.

Kirazın Faydaları Cinsel Güce Katkı Sağlar

A ve C Vitaminleri ile dolu olan kirazlar kadınlarda ve erkeklerde libidoyu artırabilir. C vitamini testosteron ve östrojen seviyelerini arttırırken, cinsel isteği yükseltmekte ve erkeklerin sperm hacmini arttırmaktadır.

Kiraz Yemek Kansızlığa da Yararlıdır

Kara kirazlar demir bakımından yüksektir ve bu nedenle düzenli tüketimi demir eksikliği nedeniyle oluşan kansızlığı önleyebilir.

Kirazın Cilde Faydaları

Antioksidanlar ve A ile C vitaminleri cilt için faydalıdır. İşte kiraz sayılan bu vitamin ve antioksidanları bünyesinde barındırmaktadır. Bu da kiraz yemenin cilt için ne kadar yararlı olabileceğini zaten göstermektedir. Dilerseniz kirazın cilde faydaları konusunu biraz daha açalım…

Kirazın Anti-Aging Faydaları

Kiraz meyvesi, serbest radikallerle savaşan, çizgileri, kırışıklıkları, lekeleri azaltan ve yaşlanma belirtilerini önleyen antioksidanlar ile C Vitamini bakımından zengindir. Ayrıca, cildi yaşlandıran ve kırışıklıkları artıran kötü enzimleri baskılayarak kırışıklıkları önleyen antosiyanidin adı verilen bir bitki pigmenti içerir. Bazı kiraz türleri, 17 antioksidan bileşikten oluşan en yüksek antioksidan seviyelerine sahip olabilirler.

Kiraz Suyu Akne Ve Sivilce Sorunlarına İyi Gelir

Kiraz suyu akne, sivilce ve siyah nokta gibi cilt hastalıklarının tedavisinde etkili bir alternatiftir. Kirazın yüksek vitamin içeriği ve antibakteriyel özellikleri kandaki toksinleri uzaklaştırır ve derinin altında kalan bakterileri temizler. Ayrıca patates püresi ile karıştırılarak cilde uygulandığında cildiniz için pürüzsüz ve yumuşak bir temizleyici görevi görür.

Kirazın Saça Yararları

Kirazdaki çok çeşitli besin, vitamin, mineral ve antioksidanlar, kirazı kafa derisi ve saç için de faydalı kılar. Saç yapısına uygun ve yeterli miktarda besin içeren kirazı yemek saçlarınızın daha parlak ve canlı kalmasına yardım sağlayacaktır. Kirazlar saç sağlığı için önemli olan antosiyanin ve beta-karoten kaynaklarıdır. Kiraz özleri, çeşitli karışımlarda ve saç bakım ürünlerinde, kırılmış saç uçları ve saç dökülmesi gibi saç problemleriyle mücadele etmek için kullanılır.

Kirazın İçindeki Vitaminler Ve Mineraller

Bu harika lezzetli küçük meyveler, besinlerin ve eşsiz antioksidanların sağlığa faydalarıyla doludur. Antioksidan ve C vitamini içeriği yüksek olan en besleyici meyveler kategorisine de girerler. Kirazın içindeki vitaminler, mineraller ve besin değerleri şu şekildedir (100 gr ölçüsünde):

 • Kaloriler, Şekerler ve Karbonhidratlar: 100 gr kirazda 97 kalori, 20 gram şeker, 25 gram karbonhidrat içerir.
 • Kirazdaki Diyet Lifleri: Kirazlar, günlük önerilen miktarın % 13'üne tekabül eden kısım olan 3 gram diyet lifi içerir.
 • Kirazdaki Vitaminler: Kirazlar 100 gr başına 10,8 miligram A vitamini içerir ve C Vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca düşük miktarda K Vitamin ve B6 Vitamini içermektedir.
 • Kirazdaki Mineraller: Kirazlar, günlük olarak önerilen mineral alımının % 10'u olan 342 mg oranında potasyum içerir. Ayrıca az miktarda bakır, manganez, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve çinko içerirler.

Kaynak: https://fi.nurturaa.com/14-hyodyt-kirsikka-hedelma-ja-sen-ravintoarvo/