Keten Tohumunun Faydaları: Neye iyi gelir? Kilo verdirirmi, zayıflatırmı?

Keten tohumunun faydaları birçok yerde karşınıza çıkmaktadır. Peki, keten tohumu nedir, nasıl kullanılır, yararları ve iyi geldiği hastalıklar nelerdir gibi detayları biliyor musunuz?

Keten tohumu ürünleri giyim sektöründe ve yemeklerde ana madde olarak kullanılan bir bitkidir. Son yıllarda,  keten tohumu, çok sayıda tıbbi yarar sağlayan ve güzellik bakımını artıran besinleri içerdiği kanıtlandığı için oldukça iyi bilinen bir ürün haline gelmiştir. Bu tohumlar Omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar ve takviye görevi gören diğer hayati maddeler bakımından zengindir. Sağlığınızı iyileştirmek için keten tohumundan büyük yardım alacaksınız.

Keten Tohumunun Faydaları, İyi Geldiği Hastalıklar ve Kilo Vermede Etkileri

Keten tohumu, birçok doğal sağlık yararına sahip olduğundan, birkaç kilo verme yönteminde de diyetin bir parçası olarak önerilmektedir. Keten tohumlarının günlük diyetinizin bir parçası olarak faydaları kilo verme ile sınırlı değildir. Bu yazıda, size sağlıklı yaşam için keten tohumunun birçok faydasını anlatmak istiyoruz, böylece bu bitkinin büyük yararlarından emin olabilirsiniz. Bu yüzden okumaya devam edin.

Keten Tohumunun Faydaları

Keten tohumunun faydaları kısaca liste ve maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir:

 • Keten tohumu kilo vermeye yardımcı olur
 • Kolesterolü dengeler
 • İltihaplı hastalıklara iyi gelir
 • Kanser savaşçısıdır
 • Hormonları dengeler
 • Sindirime iyi gelir
 • Enerji sağlar
 • Kalp ve damar sorunlarına faydalıdır
 • Erken yaşlanmaya karşı etkilidir
 • Şişkinliği ve ödemi azaltır.

Bu yararların dışında keten tohumunun faydaları içerisinde birçok yan yararları da bulunmaktadır. Dilerseniz bu faydaları detaylandıralım ve diğer yararlar hakkında daha çok açıklama yapalım.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır İbrahim Saraçoğlu başlıklı makalemiz de size yardımcı olabilir.

Keten Tohumu Kilo Verdirirmi

Keten tohumunda da bulunan bitkisel lifler, sağlıklı bir şekilde kilo vermede çok yardımcıdır. Bu besinler sindirim süreçlerini iyileştirir ve daha doygun hissetmenizi sağlar, böylece aşırı kalori alımını önler.

Dilerseniz Zeytinyağı içmek zayıflatırmı? Faydaları Nelerdir ve Ne Kadar İçilmeli? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Keten Tohumunun Faydaları Kolesterole İyi Gelir

Keten tohumunun yüksek lif içeriği, kolesterolün damarlar üzerindeki olumsuz etkilerini önler ve doğal olarak kolesterolü damar yollarında uzaklaştırır. Bunun nedeni, bu tohumlardaki lifin zararlı lipitlerin etrafına sararak kan dolaşımına sıkışmalarını engellemesidir.

Keten Tohumu İltihaba Yararlıdır

Keten tohumu iltihaplı hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur. Birçok uzman, çok sayıda kronik hastalığın vücudun enflamatuar süreçlerinin bozulmasından kaynaklandığına inanmaktadır. Bu tohumlar, vücudun sağlığı için çok iyi olan, iltihap önleyici etkiye sahip linolenik asit adı verilen bir madde içerir. Bu fayda nedeniyle, keten tohumu günlük tüketim için önerilir ve aşağıdaki sağlık sorunlarını önler ve tedavi eder:

 • Gastrit Sorunu
 • Tendinit
 • Kolit
 • Artrit
 • Osteoartrit

Ayrıca iltihap kurutucu doğal çözümler için İltihap Sökücü Bitkiler ve Kurutucu Çaylar Nelerdir, Enfeksiyona Ne İyi Gelir başlıklı yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

Keten Tohumu Kanser Hastalığı ile Savaşır

Keten tohumlarında bulunan 27 anti-kanserojen bileşik, kanserin önlenmesinde kilit bir rol oynayabilir. Bu konuda en faydalı bileşiklerden biri, lignindir ve E vitaminden çok daha güçlü bir antioksidandır. Bu etki sayesinde keten tohumu ,  hücre hasarına karşı korur ve memelerde olduğu gibi kötü huylu tümörleri sınırlar.

Keten Tohumu Hormonsal Sorunları Dengeler

Pek çok beslenme uzmanı, keten tohumunun menopoz kaynaklı hormonal dengesizliği olanlar için en iyi ürünlerden biri olduğuna inanıyor. Bunun nedeni, keten tohumunun doğal olarak hormonları dengeleyen fitoöstrojenler içermesidir. Ek olarak, keten tohumu yemek cinsel verimliliği arttırır ve bazı çalışmalara göre menopoz semptomlarının kontrolüne yardımcı olur.

Keten Tohumu Yemek Sindirimi iyileştirir

Keten tohumu kabızlığa yardımcı olur. Bitki dokularındaki çözünen ve çözünmeyen lifler, sindirim problemlerinin tedavisinde faydalıdır. Bu hastalıklar mide ekşimesi, mide ülseri ve kabızlığı içerir. Yüksek derecedeki emiciliği nedeniyle, keten tohumu mide asitliğini ve mide ülserlerini etkili bir şekilde azaltır. Keten tohumu ayrıca bağırsaktaki bakteri üremesinin kontörlünü sağlar ve vücuttaki pH değerini etkilemeden dışkılamayı kolaylaştıran doğal bir kayganlaştırıcı ve müshil görevi görür.

Daha Fazla Enerji İçin Keten Tohumunun Faydaları

Keten tohumu, fiziksel performansın iyileştirilmesine yardımcı olur. Keten tohumu düşük kaloriye sahip olsa da, fiziksel ve zihinsel performansınızı iyileştirmek istiyorsanız kullanmanız gereken besinlerden biridir. Bu tohumları yemek, egzersiz veya diğer fiziksel aktiviteler için daha fazla enerji sağlarken kalori yakımını da hızlandırır.

Keten Bitkisinin Tohumu Kalp Ve Kan Damarlarının Sağlığını Korur

Çünkü keten tohumu omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar içerir, bunlarda kalp ve damar sisteminin daha iyi çalışması ve sağlıklı kalması adına en etkili maddelerdir. Keten tohumunun bu yararlı özellikleri, eğer dengeli bir diyetin parçası olarak yenirse ve diğer sağlıklı alışkanlıklar ile birleştirilirse her zaman kullanılabilir.

Keten Tohumu Erken Yaşlanmayı Önler

Keten tohumu erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur. Keten tohumunda da bulunan antioksidan vitaminler,  erken yaşlanmayı önlemede faydalıdır. Erken yaşlanma serbest radikallerin zararlı etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Erken Yaşlanmayı Önleyen Vitaminler Şunlardır:

 • Folik asit de içeren B vitaminleri
 • C vitamini
 • Vitamin E

Keten Tohumu Sıvı Tutulmasını Azaltarak Şişkinlik Ve Ödemi Alır

Keten tohumu, mineraller ve lifler bakımından zengin olduğu için, böbrek fonksiyonlarını iyileştirerek vücuttaki fazla suyu atmalarına ve sodyumları filtrelemelerine yardımcı olur. Bu ve benzeri yararları keten tohumunu günlük olarak tüketerek alabilirsiniz. Ana öğünlerin her birinde veya öncesinde yemenizde fark veya sakınca yoktur.

Kaynak: https://askelterveyteen.com/10-syyta-syoda-pellavansiemenia/