X

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır İbrahim Saraçoğlu

Keten tohumu nasıl kullanılır ve ne işe yarar sorusunun cevabını sizler için derledik, yüksek besin içeriği ile sağlığa oldukça yararlı bir besin maddesidir. Asya ve Afrika kıtalarında yararları fark edilen tohum, geleneksel mutfağın ana maddeleri arasına girmeyi başarmıştır. Ham hali ile tüketilebilen keten tohumu, İbrahim Saraçoğlu tarafından da faydalı bulunmakta ve kullanımı önerilmektedir. Yararları düşünüldüğünde keten tohumu nasıl kullanılır sorusu aralıklarla gündeme getirilmektedir.

Keten Tohumunun İçeriği

Keten tohumu içerisinde; Omega-3, Omega-6 ve az miktarda da Omega-9 yağ asitleri bulunmaktadır. Tohum içerisinde bulunan Omega-3 değeri bir balıktakinin yaklaşık 7000 katı kadardır. Bunun dışında tohum; C vitamini, B6 Vitamini, kalsiyum ve demir açısından da oldukça zengin değerlere sahiptir.

Keten tohumu bitkisel bir protein ve zengin bir diyet lifi olması ile de dikkat çekmektedir. İçerdiği lif değerleri ile kan şekerini kontrol altında tutma özelliğine sahiptir. Lifler mideyi dolu tutarak açlık hissinin bastırılmasını sağlamaktadır.

Keten Tohumunun Sağlığa Faydaları

Keten tohumu doğru kullanıldığında çok sayıda rahatsızlığa karşı kullanılabilmektedir. Bu konuda uzmanlığa sahip Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da bazı yorumlarda bulunmaktadır. Bu yorumlara göre özellikle genetik olarak; kanser, Alzheimer ve Parkinson riski taşıyanlar keten tohumunu düzenli tüketmelidir.

Antioksidan özelliğine sahip keten tohumu kansere karşı ana etken olarak görev almaktadır. Bunun yanı sıra keten tohumu kullanımı ile vücut hormonları da dengelenmektedir. Keten tohumunun düzenli kullanımında menopoz semptomlarının hafiflediği ve diyabet etkilerinin azaldığı da gözlemlenmektedir. Ancak keten tohumu ile başarıya ulaşabilmenin yolu keten tohumunun nasıl kullanılılacağı sorusunun cevabını anlamaktan geçmektedir. Bu konu için doğru adres keten tohumu nasıl kullanılır ibrahim saraçoğlu yorumlarıdır.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır

Keten tohumu içerdiği besin değerleri ile vücuda oldukça yararlı bir üründür. Buna göre keten tohumu nasıl kullanılır İbrahim Saraçoğlu yorumlarına bakıldığında tohum, soğuk press olarak kullanılmalıdır. Keten tohumunun kesinlikle kavrulmaması gerektiğini vurgulayan Saraçoğlu, havanda ezilmesinin bir problem yaratmadığını savunmaktadır.

Menopoz dönemindeki kadınlar için tohumdan sabah ve akşam birer tatlı kaşığı tüketilmesi önerilmektedir. Havanda dövülen keten tohumları saf halde tüketilemediğinde yemek ve salatalar ile de karıştırılabilmektedir. Yine ezilen tohumlar, zeytinyağı ile karıştırılarak da içilebilmektedir.

Dilerseniz suyun birbirinden önemli faydaları hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Wikide keten tohumu: https://tr.wikipedia.org/wiki/Keten