Kestanenin Faydaları Zararları Saraçoğlu: Hamilelikte, Cinsellikte Etkileri

Kestanenin faydaları, zararları ve özellikleri hakkındaki bu yazımızda, çiğ kestanenin faydaları, kestanenin cinselliğe yararları, hamilelikte kestane yemek ne gibi etkiler gösterir, kestane kabuğunun faydaları nelerdir ve filizlenmiş kestane yenirmi yenmezmi gibi soruları cevaplamaya çalıştık.

Kestanenin Faydaları, Zararları ve Özellikleri

Ülkemizde yetişen en güzel fındık türlerinden olan ve çoğunluk tarafından çok sevilen kestane sonbahar ile kış mevsimi arasında yetişir. Çok sevilmesi nedeniyle sokak aralarında, parklarda kestane pişirilen tezgahlara da çoklukla rastlarız.

Kestane çekirdek gibi kuruyemişlere nazaran daha düşük kaloriye ve daha az yağ oranına sahiptir. Ancak bunun yanında sağlığa faydalı vitamin ve zengin mineral ile besin kaynağıdır. Kestane B1, B2 ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Kestane aynı zamanda çok farlı uçucu yağlar ile birlikte protein, potasyon, fosfor, magnezyum ve kalsiyum gibi yüksek mineral içermektedir. Kestane düşük yağ ve yüksek nişasta değerleri ile diğer fındık ve türlerinden daha farklıdır. Ufalanan tatlı bir dokusu ve hafif bir lezzeti vardır. Kestanenin yararları ve zararları aşağıda belirtilmiştir.

Kestanenin Faydaları

Kestanenin yararları liste halinde kısaca şöyledir:

 • Kestane yüksek ateşi düşürmeye faydalıdır.
 • Sakinleştirici özelliği ile stres ve depresyon gibi rahatsızlıkların önüne geçer.
 • Kestane hücrelerin erken yaşlanmasını önler.
 • Kestanenin detoks özellikleri vardır. Vücudu toksinlerden arındırır.
 • Yüksek miktarda selenyum ve V1, V2, E vitaminleri içerir.
 • Kestane mide hastalıklarını hafifletir.
 • Beyin hücrelerini tazeler.
 • Kestane unutkanlığı ve alzheimer rahatsızlığını önler.
 • Kolesterolü ve kan basıncını düzene sokar.
 • Kanser riskini azaltır.
 • Kestane anemiyi önler.
 • Tok tutucu özelliği sayesinde fazla yemek yemeği önler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kalbi olası rahatsızlıklara karşı korur.
 • Güçlü bir antitoksidandır.
 • Kas ve kemik yapısını kuvvetlendirir.
 • Dişleri kuvvetlendirir.

Burada sayılan kestanenin faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da sıklıkla dile getirilmektedir.

Kestanenin Zararları

Çok fazla kestane tüketilmesi kilo alınmasına sebep olabilir.

Zengin lif içerdiği için ishal sürecinde aşırı tüketilmemelidir.

Aşırı tüketilmesi halinde şişkinlik yaratabilir.

Genel olarak çok fazla tüketilen kestanenin zararları mide ve bağışıklık sistemine olmaktadır. O nedenle herkesin aşırıya kaçmadan kestane tüketmesi gerekir.

Çiğ Kestanenin Faydaları

Kestane pişirilerek tüketilebildiği gibi, çiğ olarak ta tüketilmektedir. Çiğ kestanenin faydaları saymak gerekirse: özellikle diyet yapanlara çiğ kestane tüketmesi önerilir. Çiğ kestane stresin en büyük düşmanıdır. Çiğ kestane özellikle mide hastalıklarının tedavisinde çok etkilidir. Kansızlık açısından da çok faydalıdır. Özellikle Akciğer kanseri ile mücadelede en etkili besin maddelerinden birisidir.

Kestanenin Cinselliğe Faydaları

Kestanenin birçok faydasının yanında kestanenin cinselliğe faydaları da çoktur. Özellikle cinsel isteği artırdığı ve enerji verdiği yönünde birçok bulgular mevcuttur. Ayrıca içerdiği selenyum sebebiyle prostat kanserine karşı mücadele eder.

Hamilelikte Kestanenin Faydaları

Her anne için hamilelik dönemi çok dikkatli yaşanılan, ne yediğine ve içtiğine çok özen gösterilen bir zamanlardır. Dolayısıyla yenilen besinin çocuğa faydalı mı zararlı mı olduğu sürekli araştırılır.

Hamilelikte kestanenin faydaları aşağıda belirtilmiştir.

Anne adayının çoklukla görülen kas ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.

Kestane bünyesinde barındırdığı düşük yağ ve zengin vitaminler ile anne adayının damar sertliği, hipertansiyon gibi rahatsızlıklar ile mücadele etmesine yardımcı olur.

Kestane içerisindeki zengin C vitamini ile anne adayının çabuk yorulmamasına yardımcı olur.

Anne adayının kas ve kemik yapısını kuvvetlendirerek ağırlaşan vücudu nedeniyle ayak ve bacaklara binen ağırlığı azaltır.

Kestane Kabuğunun Faydaları

Kestane çiğ ve pişirilerek tüketilen bir besin maddesidir. Aynı zamanda kestane kabuğunun faydaları da vardır. Kestane kabuğu ufalanarak bal benzeri besinler ile karıştırılarak tüketilebildiği gibi, kaynatılarak da suyu da kullanılabilir. Kestane kabuğunun faydaları aşağıda belirtilmiştir.

Kestane kabuğunun kaynatılarak elde edilen suyunun ateş düşürücü etkisi vardır. Aynı zamanda suyu ile saçlar yıkanırsa saçların canlı ve taze görünmesini sağlar. Saçları kızıl renge boyamak içinde kullanılabilir.

Kestane kabuğunun ufalanarak içine bal eklenirse, yemek konusunda sıkıntısı olan çocukların iştahının açılmasını sağlar.

Filizlenmiş Kestane Yenir mi?

Kestanelerin uzun süre beklediği durumlarda herkesin aklına filizlenmiş kestane yenir mi? şeklinde bir soru gelebilir. Filizlenen kestanenin tadı biraz kötüleşse de sağlık açısından zararlı değildir.

Kestane çok fazla beklemiş ve filizlenmiş ise yapılacak en güzel işlem kestaneyi toprağa gömerek yeni bir kestane ağacı yetiştirmeye çalışmaktır.

Dilerseniz kestane hakkındaki diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz:

Kestanenin Faydaları ve Zararları İbrahim Saraçoğlu Yorumuyla

Kestanenin Faydaları İbrahim Saraçoğlu, Maranki, Dumankaya Gözünden.

Wikide kestane: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kestane