Kekik Çayının Zararları, Yan Etkileri ve Etkileşime Girdiği İlaçlar Nelerdir?

Kekik çayının zararları nelerdir sorusu faydalı bir bitki olması nedeniyle pek akla gelmemektedir. Ancak kekik çayının da sağlık durumuna, kullanım miktarına ve şekline göre çeşitli zararlı yan etkileri vardır. Bu yazımızda özellikle ağız kokusu, kolik, boğaz ağrısı, bademcik iltihabı ve kulak enfeksiyonları gibi birçok alanda kullanılan kekik çayının olası olumsuz etkilerinden bahsettik.

Kekik Çayının Zararları Nelerdir?

Kekik çayının zararları giriş bölümde de bahsettiğimiz gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bazen kronik bir rahatsızlığı tetiklemesi, bazen alerji oluşturması ve bazen de kullanılan ilaçlarla etkileşime girmesi gibi nedenlere çeşitli yan etkiler oluşturmaktadır. Bu zararlı etkileri dilerseniz başlıklar halinde ele alalım.

Kekik Çayının Olası Yan Etkileri Hakkında

Kekik çayı normal miktarlarda tüketildiğinde güvenli olarak kabul edilir. Kekik çayı, ağız yoluyla kısa süreler boyunca alındığında herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Ancak nadir durumlarda bazı insanlarda sindirim sistemi rahatsızlığına, baş ağrısına veya baş dönmesine neden olabilir. Kekik çayı, suyu veya yağı cilde uygulandığında da genel olarak zararsız kabul edilir. Hassas cilde sahip bazı insanlarda, kekik yağını cilde uygulamak tahrişe neden olabilir. Kekik yağının ise kekik çayının aksine yüksek dozlarda ağızdan alınmasının güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli bilgi yoktur.

Çocuklar Kekik Çayı İçebilir mi?

Kekik çayı, az miktarlarda çocuklar tarafından tüketildiğinde güvenli kabul edilmektedir. Kekik kısa süre ilaç niyetine kullanıldığında da herhangi bir sakınca doğurmaz ancak aşırıya kaçılmamalıdır. Kekik çayı yerine kekikten elde edilmiş diğer ürünlerin çocuklar tarafından kullanılıp kullanılamayacağı konusunda ise kesin bir bilgi mevcut değildir.

Emzirme Döneminde ve Hamilelikte Kekik Çayı İçmek Zararlı mıdır?

Hamilelikte ve emzirme döneminde kekik çayını az miktarlarda tüketmek güvenli olarak kabul edilmektedir. Ancak kekik çayının aşırı miktarlarda kullanılmasının güvenli olup olmadığı bilinmemektedir. Gebelik sırasında ve emzirme sürecinde her ihtimale karşı aşırı derecede kekik çayı içmekten kaçının.

Kekik Çayının Zararları

Kekik çayını olası yan etkileri ve zararları şunlardır:

  • Kekik ve benzeri bitkilere alerji: Kekik veya diğer Lamiaceae türlerine alerjisi olan kişiler de kekik çayı alerjisi olabilir.
  • Kanama bozuklukları: Kekik çayı kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Kekik çayı içmek, özellikle büyük miktarlarda kanama riskinizi artırabilir.
  • Meme kanseri, endometriozis, yumurtalık kanseri, rahim kanseri, veya rahim fibroidleri gibi hormona duyarlı hastalıklarda: Kekik çayı vücutta östrojen hormonu gibi davranarak hormon dengesini bozabilir. Hormonlarla ilgili bir rahatsızlığınız varsa kekik çayı içmek sizin için tehlikeli olabilir. Bu yüzden hamilelik ve emzirme döneminde aşırı derecede kekik çayı içmekten kaçınmak şarttır.
  • Cerrahi: Kekik çayı kanın pıhtılaşma hızını azaltabilmektedir. Bu nedenle cerrahi bir müdahale sırasında ve sonrasında oluşabilecek kanama ihtimalini artırabileceğine dair bazı görüşler bulunmaktadır. Planlanmış bir ameliyattan en az 2 hafta önce kekik çayı kullanmayı bırakın.

İlaç Etkileşimleri Sonucu Oluşabilecek Kekik Çayının Zararları Nelerdir?

Kan pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlar (Antikoagülan / Antiplatelet ilaçlar) kekik çayı ile etkileşime girer. Kekik çayı kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu yüzden kan pıhtılaşmasını azaltan ilaçlarla birlikte kekik çayının tüketilmesi oldukça büyük risk oluşturmaktadır.

Kan pıhtılaşmasını yavaşlatan bazı ilaçlar arasında klopidogrel (Plavix), aspirin, ibuprofen (Advil), diklofenak (Voltaren, Cataflam, diğerleri), Motrin, naproksen (Anaprox, Naprosyn, diğerleri), enoksaparin (Lovenox), dalteparin (Fragmin), heparin, warfarin (Coumadin) yer alır.

Günde Ne Kadar Kekik Çayı İçilebilir?

Uygun kekik çayı dozu, yaş, sahip olunan hastalıklar ve yaşam tarzı gibi bir çok koşula bağlıdır. Şu anda kekik çayı için uygun miktarı söyleyebilecek bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle kekik çayı içmeden önce doktorunuza danışmakta fayda vardır. Bu tür imkanlarınız yoksa günde bir en fazla iki bardak kekik çayı içerek sağlık durumunuzu takip edebilir, olası zararlı etkiler gördüğünüzde kekik çayı içmeyi bırakabilirsiniz. Dilerseniz Çemen Çayının Faydaları Zararları: Çemen Otu Çayı Neye İyi Gelir? ve Kimyon Çayının Faydaları Zararları ve Kimyon Çayı Nasıl Hazırlanır? başlıklı yazıları da okuyabilirsiniz.

Kekik Çayının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kekik çayının olası yan etki ve zararları maddeler halinde şu şekildedir:
– Baş ağrısı,
– Baş dönmesi,
– Sindirim sorunu,
– Hormon dengesizliği,
– Kanamaya yatkınlık,
– Alerji,
– Kan inceltici ilaçlarla etkileşim.

Kaynak