Kavun Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Kavun çekirdeği nasıl tüketilir?

Kavun çekirdeğinin faydaları içeriğindeki mineral ve vitaminlerin zenginliğinden gelir. Kavun çekirdeği yararları arasında bağırsaklar başta olmak üzere sindirimi rahatlatmak, A ve C vitaminini ihtiyaçlarını karşılaması gelmektedir. Bu yazımızda kavun çekirdeğinin vücudumuz için ne gibi faydaları olduğu konusunda daha fazla bilgi bulabileceksiniz.

Kavun Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kavun çekirdekleri genellikle, temizlenip çöpe atılan, değersiz bir atık muamelesi gören kavun tohumlarıdır. Kabak çekirdeği gibi yenmesi kolay olmasa da birbirinden değerli yararları içinde barındırın kavun çekirdekleri de hak ettiği değeri bulmalıdır.

Özellikle vejeteryan beslenme tarzına sahip kişilerin özellikle tercih etmesi gereken gıdalardan biri de kavun çekirdeğidir. Çünkü, kavun çekirdekleri içeresindeki vitaminler etten alınan proteinlerin yerini doldurmaya yardımcı olabilirler.

Dünyanın bazı bölgelerin, özellikle Çin’de kavun çekirdeği faydaları dikkate alınmakta, çorbalar başta olmak üzere birçok yemekte lezzet verici ve kıvam artırıcı bir madde olarak kullanılmaktadır.

Kavun Çekirdeğinin Faydaları Soya Sütünün Yerini Tutabilir

Kavun tohumunun faydaları içerisinde bulunan yüzde 3,6 protein, 4 yağ ve 2,5 karbonhidrat oranlarındaki zenginliğinden kaynaklanmaktadır. Yapılan bir çok araştırma kavun çekirdeğinden elde edilen özün, yani sıvının soya sütü kadar protein, yağ ve karbonhidrat içerebileceğini ortaya koymuştur. Bu da çöpe atılan kavun çekirdeklerinin aslında ne kadar değerli olduğunu, sağlık faydaları için ve ekonomiye katkı amacıyla kolaylıkla kullanılabileceğini göstermektedir.

Maddeler Halinde Kavun Çekirdeğinin Faydaları

Kavun çekirdeğinin yararları liste halinde kısaca şu şekildedir:

  • Kavun çekirdeği et ürünlerine alternatif olarak iyi bir protein kaynağıdır.
  • A,E ve C vitamini açısından oldukça zengin içeriğe sahiptir.
  • TİP-2 diyabet için faydalıdır.
  • Fosfor, magnezyum ve potasyum kaynağıdır.
  • Antioksidan deposudur.
  • Omega-3 yağ asitleriyle kalp damar sağlığını destekler.
  • Kavun çekirdeğinin faydaları saç ve tırnakların sağlığı için de önemlidir.
  • Bağırsaklarda oluşan solucan ve kıl kurdu gibi parazitlerin temizliğinde etkilidir.
  • Kilo vermeye yardım eder.

Kavun Çekirdeğinin Kullanımı

Kavun çekirdeğinin kullanımı genellikle bildiğimiz çekirdek gibi kuruyemiş olarak tüketimiyle gerçekleştirilebilir. Ancak küçük yapısı nedeniyle yemesi zahmetli olabileceğinden alternatif olarak toz haline getirilerek çorbalarda kullanılabilir yada yoğurt ve benzeri gıdalarla karıştırılarak da tüketilebilir. Kavun çekirdeği genellikle kavrularak tüketilir. Dilerseniz Kavrulmuş Kavun Çekirdeği Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kavun Çekirdeği Yemenin Yararları Hakkında Son Sözler

Kavun çekirdeği yemek kilo vermeden, kalp damar sağlığına kadar birçok alanda faydalı olarak kullanılabilmektedir. Özellikle et yemeyi sevmeyen kişilerin bir alternatif olarak tüketebileceği ürünlerden olan kavun çekirdeği oldukça kıymetlidir. Siz de evinizde tükettiğiniz kavunların çekirdeklerini bir bez üzerine serip kurutarak kullanabilir ya da ev ekonominize katkı sağlamak amacıyla kavun çekirdeği satan kuruyemişçilere ve aktarlara satabilirsiniz.

Kaynak 1, Kaynak 2