Karanfilin Zararları Nelerdir? Karanfil Yemenin Yan Etkileri

Karanfilin zararları ve yan etkileri konusunda çok dikkate alınmayan faydalı olduğu kadar aşırı kullanımı riski olan bir baharattır. Yiyecek ve içeceklerin lezzetlendirilmesinde kullanıldığı gibi diş macunları, sabunlar ve kozmetiklerde de önemli bir bileşendir.

Karanfilin Zararları ve Yan Etkileri

Karanfilin zararları birçok faydası olmasına rağmen, bazı yan etkilerle ortaya çıkabilir. Çalışmalar, karanfil içinde önemli bir bileşik olan öjenolün alerjiye neden olabileceğini göstermektedir. Dilerseniz karanfil zararlarından diğerlerine değinelim.

Karanfilin Yan Etkileri Kanamayı Artırabilir

Karanfilin yan etkileri, Warfarin gibi kan inceltici ilaçların etkilerini artırarak kanama riskini artırabilir. Karanfil ayrıca aspirin, klopidogrel, dipiridamol, heparin ve tiklopidin gibi diğer antitrombosit ilaçlara da müdahale eder. Bu aynı zamanda kanama riskini de arttırır.

Karanfilin Zararları Kan Şekerini Aşırı Derecede Düşürebilir

Karanfilin zararları içindeki bir diğer faktör de aslında yerine göre kullanıldığında yararlı olan kan şekeri düşürücü etkisinden gelir. Bir çalışmada karanfilin uzun süre antihiperglisemik aktiviteyi sürdürdüğü bulunmuştur. Bu, özellikle diyabetle uğraşan kişiler için iyi bir haberdir. Ancak karanfilin, özellikle diyabet ilaçları kullanıyorsanız, kan şekeri seviyenizi çok düşürebilme olasılığı vardır. Karanfilin kan şekeri düzeylerini çok fazla düşürüp düşüremeyeceğini belirleyecek kesin bir veri yoktur. Fakat diyabet ilaçları kullanıyorsanız, lütfen karanfil almadan önce doktorunuzla konuşun.

Karanfil Zararları Alerjiye Neden Olabilir

Karanfil alerjik zararlar yönünden içindeki öjenol nedeniyle risklidir. Bu bileşik doğrudan vücut proteinleri ile reaksiyona girer ve kontakt dermatite neden olur. Ayrıca lokal tahrişe de neden olabilir. Karanfil ayrıca bazı kişilerde solunum alerjisine de neden olabilir. Bu, özellikle karanfil tozunu soluyan baharat (karanfil) işleme fabrikalarında çalışan işçiler için geçerlidir. Üst ve alt solunum yollarının tahrişi ve akciğer fonksiyon bozukluğu başlıca semptomlardan ikisidir. Karanfil içindeki öjenol ayrıca ağız mukozasını da tahriş edebilir. Çok fazla karanfil tüketen kişiler ağızda yanma ve ağrı hissi yaşayabilirler.

Karanfil Kimi Durumlarda Zehirli Olabilir

Karanfilin toksisitesi yani zehirleyici zararlı etkisi bazı durumlarda belgelenmiştir. Özellikle karanfil yağının komaya kadar varabilen akut karaciğer hasarına neden olduğu bulunmuştur. Bir deneyde belli aralıklarla 5 ve 10 ml karanfil yağı uygulanan 2 yaşında bir erkek çocuk 3 saat içinde derin bir komaya girmiştir. Karanfil yağı gibi uçucu yağlar, bir grup olarak, fazla kullanıldığında koma, böbrek ve karaciğer yetmezliği ve hatta hipoglisemiye neden olabilir. Karanfil güçlü faydalı özelliklere sahiptir. Ancak diğer herhangi bir besin gibi, aşırı tüketildiklerinde ciddi etkilere neden olabilirler. Bu nedenle, karanfilin kabul edilebilir dozaj sınırlarının farkında olmak önemlidir.

Günde En Fazla Kaç Tane Karanfil Tüketilebilir?

Günde en fazla kaç tane karanfil tüketilebileceğine en iyi cevap Dünya Sağlık Örgütü’nden gelmektedir. Buna göre, günde kabul edilen günlük karanfil dozu, 1 kg vücut ağırlığı başına 2.5 mg’dır. Yani 70 kg ağırlığındaki bir kişi 210 mg kadar karanfil tüketebilir, yani bir gramın beşte biri kadar karanfil tüketmek risk oluşturmaz fakat bunun ötesinde herhangi bir kullanım komplikasyonlara neden olabilir.

Karanfilin Zararları Hakkında Son Sözler

Karanfilin zararı aşırı tüketiminden ve bünyedeki hassasiyetlerden meydana gelmektedir. Karanfil çoğu mutfağın ayrılmaz bir parçasıdır ve kararında kullanıldığında böyle olmaya da devam edecektir. Yemeklere lezzet katarlar ve inanılmaz faydalar sunarlar. Ama görüldüğü gibi hafife alınan karanlık bir tarafı da var. Bu yüzden karanfilin zararlarından korunmak için kesinlikle aşırı tüketmeyin. Ciddi bir sağlık sorununuz varsa, lütfen diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışın. Dilerseniz Doğal Ağrı Kesici Bitkiler, Bitki Çayları, Yiyecekler ve Ağrı Kesici Yağlar başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak