Karanfil Yağı Faydaları Zararları, Karanfil Yağının Kullanım Yeri ve Şekli

Karanfil yağı faydaları zararları, özellikleri, kullanım yeri ve şekli üzerine olan bu yazımızda karanfilden elde edilen bu güzel yağın çeşitli etkilerinden bahsedeceğiz. Karanfil yağının faydaları sadece sağlığınız için değil, yaşam tarzınız üzerinde de olumlu bir etki gösterir. Çeşitli enfeksiyonları tedavi ettiği bilinmektedir ve diş bakımı için de harikadır. Cildiniz için son derece iyidir ve yaşlanmanın etkileriyle savaşmak için kullanılabilir. Bağışıklık sisteminizi güçelndirip, kanınızı arındırıp tüm istenmeyen toksinlerden kurtarabilir. Stres ve baş ağrıları için harika bir ilaçtır ve depresyon ve anksiyeteye de yardımcı olabilir. Ayrıca solunum problemlerini tedavi edebilir, sindirime iyi gelir, erken boşalma sorununa faydalı olabilir ve belirli kanser türlerini önleyebilir. Bu nedenle, bu yağı kullanmak bir ton sağlık yararına yol açabilir.

Karanfil Yağı Faydaları Zararları, Özellikleri, Kullanım Yeri ve Şekli

Karanfil yağı faydaları, zararları ve genel özellikleri bakımından merak edilen ve ülkemizde çok kullanılmasa da tüm dünyada etkin bir şekilde kullanılan bir baharatın yağıdır. Karanfil uçucu yağı karanfilden çıkarılır ve karanfilin içerdiği tüm faydalara sahiptir. Çok yönlü bir yağdır. Yemek pişirmek için ve tıbbi faydaları için de kullanılabilir. Tüm dünyada yaygın olarak bulunur ve satın almanız zor değildir. Karanfil esansiyel yağı, son derece hoş ve sakinleştirici bir kokuya sahip olmasıyla da bilinir.

Karanfil Yağı Faydaları Zararları ve Besin Değeri

Karanfil lezzet ve beslenme ile doludur ve bundan faydalanmanın en iyi yolu, baharatın daha güçlü bir versiyonu olan karanfil esansiyel yağı kullanmaktır. 100 gram karanfil içinde 274 kalori vardır. 4 gr doymuş yağ, 7 gr çoklu doymamış yağ ve 11 gr tekli doymamış yağ ile toplam 13 gr yağ içerir. İçerisinde 0.3 gr trans yağ da vardır. Karanfilde kolesterol yoktur. 100 gr karanfil ayrıca 227 mg sodyum ve 1.020 mg potasyum içerir. 2.4 gr şeker ile toplam 77 gr karbonhidrat içeriğine sahiptir.

Karanfil Yağı Faydaları

Karanfil yağı faydaları oldukça zengin olan besin içeriğinden gelmektedir. Dilerseniz bu faydaları başlıklar altında tek tek inceleyelim:

Karanfil Yağı Enfeksiyonları tedavi eder

Karanfil yağı enfeksiyonları tedavi etmenize yardımcı olabilir. Yüksek antiseptik nitelikler taşır ve derideki çürükler, açık yaralar, uyuz, mantar enfeksiyonları ve diğer yaralanma ve enfeksiyon türlerinde kullanılabilir. Bu yağı ayrıca böcek ısırıkları ve sokmalarında tedavi etmek için de kullanabilirsiniz. Narin bir cildiniz varsa, uygulamadan önce zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırmanız yararlı olacaktır. Karanfil uçucu yağı, kirpik dibi enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Kullanımda şişme ve kaşıntıyı önemli ölçüde azaltır.

Karanfil Yağının Yararları Diş Bakımı İçin Kullanılır

Karanfil yağı en çok ağız bakımı için tercih edilir. Etkili bir mikrop temizleyicidir ve diş ağrılarını diş eti sorunlarını ve hatta ağızdaki ülserleri hafifletmek için bile kullanılabilir. Bu yağın seyreltilmiş bir formuyla gargara yaparsanız, boğaz tahrişlerinden ve ağrıdan da kurtulabilirsiniz. Ayrıca, karanfil esansiyel yağı da kötü nefes için bir çare olarak kullanılır.

Karanfilin Yağı Cildinize İyi Gelir

Karanfilin yağı cildinize de fayda sağlar. Akneden mustarip olan veya ten rengini açmak isteyenler için harika bir araçtır. Temiz bir bezin üzerine sürülerek yüze nazikçe masaj yapılarak kullanılabilir. Akne tedavisinin yanı sıra, karanfil esansiyel yağı cildiniz için bir dizi faydaya sahiptir. Kırışıklıklardan ve yaşlanma belirtilerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Sarkma görünümünü azaltabilir. Diğer yandan uyarıcı etkiler de gösterdiği için deriyi gençleştirmeyi tetiklemek için de kullanılabilir. Bu nedenle, derinin altında yer alan damarlardaki kan akışını yükseltir ve hasarlı veya yaşlı cildin tekrar sağlıklı ve genç görünmesini sağlar.

Karanfil Yağının Yararları Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Karanfil yağının yararları, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve vücudunuzu bir bütün olarak daha sağlıklı hale getirmek için kullanılabilir. Çünkü karanfil antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar, enfeksiyonlara veya hastalıklara yol açabilecek serbest radikallerin bertaraf edilmesinden sorumludur. Vücudunuz bu yağ sayesinde sadece serbest radikallerden arındırılmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemi de güçlenir. Karanfilin yağı ayrıca kanınızı arındırmaya ve vücudunuzun birçok hastalığa karşı direncini artırmaya da yardımcı olur.

Karanfilin Yağı Stresi Azaltır

Karanfilin yağı stresinizi azaltmak için birebirdir. Çünkü bu yağ aynı zamanda bir afrodizyaktır ve bu nedenle stresi azaltmaya da yardımcı olabilir. Zihni uyarır, yorgunluk veya bitkinlik hissini giderir. Bu yağı yuttuğunuzda, zihninizin yenilenmiş ve aktif hissetmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, uykusuzluk sorunu olan hastalarda uyku getirmeye yardımcı olabilir. Karanfil yağı depresyon, anksiyete ve hatta hafıza kaybı için iyi bir tedavi seçeneğidir.

Karanfil Yağının Baş Ağırsına da Faydası Vardır

Karanfil yağının alına veya şakaklara uygulanması, baş ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olabilecek bir soğutma hissi verir. Çünkü karanfil yağında flavonoidler vardır ve bunlar sinüslerdeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Solunum Problemlerini Tedavi Eder

Karanfil esansiyel yağının neden olduğu anti-enflamatuar ve soğutma etkisi, daha iyi ve daha sağlıklı nefes almayı sağlayan burun deliklerini temizlemek için de kullanılabilir. Bu yağ, bronşit, astım, öksürük, soğuk algınlığı, tüberküloz ve sünizit gibi bir dizi farklı solunum problemi için etkili bir tedavi olarak kullanılabilir.

Sindirimi Artırır

Karanfilin uçucu yağı hazımsızlığı tedavi etmek için iyidir ve bu nedenle sindirim sisteminin işleyişini iyileştirmek için kullanılabilir. Şişkinlik, hazımsızlık ve hıçkırık gibi farklı sorunları tedavi etmek için tercih edilebilir. Ayrıca, bulantı ve kusmanın tedavisinde yardımcı olabilir. Yastığınıza birkaç damla yağ uygulamak ve uyurken solumak, bulantı ile ilgili birçok sorunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Karanfilin Yağı Kan Dolaşımını Uyarır

Karanfilin yağı vücudunuzun metabolizması için harika bir uyarıcıdır. Bunun nedeni kan dolaşımınızı arttırması ve aynı zamanda genel vücut sıcaklığınızı düşürmesidir. Bu nedenle, kandaki oksijen çeşitli organlarınıza çok daha hızlı bir şekilde ulaşarak etkinliklerini ve işlevlerini arttırır. Bu, enerjinizi ve dayanıklılığınızı artırmanıza yardımcı olur. Diyabet hastaları için özellikle iyidir, çünkü kan akışının azalması, özellikle amputasyon ve ölüm gibi birçok soruna yol açabilir. Ayrıca kan damarlarının açılmasına yardımcı olur, böylece kan daha hızlı hareket eder ve gerginlik baş ağrılarının oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Karanfil Yağının Kullanımı

Karanfil yağının birçok farklı kullanımı vardır. Böcekleri uzak tutmak için kullanılabilir ve çoğunlukla böcek öldürücü spreylerin içerisinde de kullanılır. Doğal ilaçları tercih eden insanlar, aynı etki için karanfil yağı esanslı mumları yakmayı deneyebilirler. Çarşaflarınıza birkaç damla karanfil yağı eklemek bile böceklerin uzak tutulmasına yardımcı olabilir. Karanfilin esansiyel yağı, cilde faydalı olduğu için bir dizi losyon, krem ​​ve kozmetik üründe de yer alır. Yiyecek ve içecek endüstrisinde aroma maddesi olarak kullanılır. Farklı ve güçlü aroması nedeniyle sabunlar ve parfümler oluşturmak için de kullanılabilir. Ayrıca karanfilin bu yağı aromaterapi için de kullanılır. Portakal, gül yağı, tarçın, greyfurt, biberiye, limon, hindistan cevizi, fesleğen, nane, sardunya ve lavanta yağı gibi çeşitli esansiyel yağlarla çok iyi karışır. Çok yönlülüğü nedeniyle aromaterapide kullanılan popüler bir yağdır.

Karanfil Yağı Zararları ve Yan Etkileri

Karanfil yağı zararları ve yan etkileri genellikle yanlış ve bilinçsiz kullanımından kaynaklanır. Ayrıca karanfil içerisinde bulunan öjenol alerjiye yatkın bazı kişiler için risk oluşturabilir. Bu yağı kullanma risklerinden bazıları, özellikle küçük çocuklarda görülebilen böbrek ve karaciğer yetmezliği ile bağırsak sorunlarıdır. Hamile kadınlar ve çocuk emziren kadınlar bu yağı kullanmaktan kaçınmalıdır. Bu maddeyi diyetinize veya yaşam tarzınıza eklemeden önce doktorunuzla konuşmak her zaman en iyisidir. Dilerseniz Karanfilin Zararları Nelerdir? Karanfil Yemenin Yan Etkileri ve Diş ağrısına ne iyi gelir evde çözüm İbrahim Saraçoğlu bitkisel tedavileri başlıklı yazıları da okuyabilirsiniz.

Kaynak