Karadut Şurubu Boğaz Enfeksiyonu ve Bademcik Şişmesine İyi Gelir mi?

Karadut şurubu boğaz enfeksiyonu için faydalı mıdır? Bademcik iltihabı ve şişmesine karadut şurubunun yararları iyi gelir mi? Gibi sorular son dönemce oldukça sık bir şekilde sorulmaktadır. Biz de bu yazımızda boğazdaki iltihaplanmalarda yararlı olduğu söylenilen bu şurup hakkındaki detaylı araştırma sonuçlarına yer verdik.

Karadut Şurubu Boğaz Enfeksiyonu İçin Faydalı Mıdır?

Karadut şurubu boğaz enfeksiyonu için alanında uzman kişilerce tavsiye edilmektedir. Karadut şurubu adından da anlaşılacağı üzere mor dut olarak da adlandırılan siyah renkli dutlardan elde edilen bir özdür. Ayrıca olgun dut meyvesi ve ağaç kabuğu ilaç yapmak için de yaygın olarak kullanılır. Genellikle bademcik iltihabı, grip, nezle gibi durumların etkileri hafifletmek ve özellikle burun akıntısı ve rinit gibi sorunları tedavi etmek için kullanılır. Genel olarak kabızlık da meyvesini yemenin yararlı olduğu karadut şurubunun boğaz enfeksiyonu gibi hastalıklara kesin olarak iyi geldiğine dair daha fazla kanıt gereklidir. Peki, ama karadut şurubunun hangi özellikleri bademciklere iyi geldiği iddia edilmektedir?

Karadut Şurubu Boğaz Enfeksiyonu ve Diğer Hastalıklar İçin Faydaları

  • Karadut şurubu boğaz enfeksiyonu ve grip gibi hastalıklarda çok önemli rol oynayan bol miktarda C vitamini barındırır.
  • Karadut şurubu bağışıklığı artırır.
  • Karadur şurubu vücudunuzun her tarafına oksijen taşımak gibi çeşitli işlevlere sahip önemli bir mineral olan demir içerir.
  • Kan pıhtılaşması ve kemik sağlığı için önemli olan K1 vitamini de karadut şurubu içerisinde bulunur.
  • Yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilecek önemli bir olan potasyum da karadut şurubunda yer alır.
  • Oksidatif hasarlara etkili antioksidan olan E vitamini de bu şurupta vardır.

Karadut Şurubu Boğaz Enfeksiyonu İçin Kullanılmadan Önce Dikkat Edin

Karadut şurubu boğaz enfeksiyonu gibi bir çok alanda tercih edilmektedir. Ancak bilinçsiz ve aşırı kullanımları çeşitli yan etkilere ve zararlar yol açabileceğinden aşağıdaki durumlarda karadut şurubu kullanma konusunda dikkatli olmalısını:

  • Hamileyseniz veya emziriyorsanız, karadut almanın güvenliği hakkında yeterli güvenilir bilgi yoktur. Güvenli olmak adına bu dönemlerde karadut şurubu kullanmaktan kaçının.
  • İncir gibi meyvelere alerji olan insanların karadut şurubuna karşı da hassasiyeti olabilir.
  • Karadut kan şekerini düşürebilir. Diyabetiniz varsa, kan şekeri seviyenizi yakından izleyin. Bu nedenle kan şekerindeki olası dengesizlikleri önlemek adına karadut şurubu kullanmaktan uzak durun.
  • Karadut şurubunun kan şekeri seviyelerini düşürmesi ameliyat sırasında ve sonrasında kan şekeri dengesi bozabilir. Bu nedenle planlanmış bir ameliyattan önce ve sonra 2 hafta boyunca karadut şurubu tüketmeyin.

Karadut Şurubu İlaçlarla Etkileşime Girer mi?

Özellikle boğaz enfeksiyonu sırasında farklı ilaçlarla birlikte karadut şurubu kullanmak etkileşim açısından risk oluşturabilir. Ayrıca kronik hastalıklarınız için kullandığınız ilaçlar da karadut şurubu ile etkileşim gösterebilir. Özellikle karaciğer tarafından değiştirilen ilaçlar açısından dikkatli olun. Bazı ilaçlar karaciğer tarafından değiştirilir ve parçalanır. Karadut şurubu da, karaciğerin bazı ilaçları parçalama hızını yavaşlatabilir. Karadutun karaciğerin işlediği bazı ilaçlarla birlikte kullanılması, bu ilaçların etkilerini ve yan etkilerini artırabilir. Karadut şurubu kullanmadan önce, karaciğerce değiştirilen bir ilaç kullanıyorsanız sağlık uzmanınızla irtibata geçin.

Karadut Şurubun Etkileşime Girdiği İlaçlar

Etkilenebilecek ilaçlar arasında lovastatin (Mevacor), itrakonazol (Sporanox), ketokonazol (Nizoral), triazolam (Halcion) , feksofenadin (Allegra) ve diyabet için kullanılan ilaçlar (Antidiabetes) gliburit (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), glimepirid (Amaril), insülin , rosiglitazon (Avandia), pioglitazon (Actos), klorpropamit (Diabinese), tolbutamid (Orinase) , glipizid (Glucotrol) riskli olanlar içerisinde yer alır.

Kimler Karadut Şurubu İçemez ve Kullanamaz

Tedavi olarak kullanılmak üzere uygun karadut şurubu dozu, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı faktörler gibi çeşitli durumlara dayanır. Şu anda karadut şurubu için uygun bir doz oranı oluşturmak için yeterli bilimsel çalışmaz bulunmamaktadır. Bitkisel ürünlerin güvenli olmayabileceğini ve kullanım miktarlarının önemli olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bademciğe Ne İyi Gelir Bitkisel Doğal Kürlerle Evde Tedavi Yöntemleri, Boğaz Gıcıklığına Ne İyi Gelir Doğal Bitkisel Öneriler ve Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Yutkunamıyorum Diyenler Bu Yazıya Göz Atın başlıklı yazılar da ilginizi çekebilir.

Kaynak 1, Kaynak 2, Kaynak 3, Kaynak 4