Karabiberin Zararları, Yan Etkileri ve Karabiber İlaçlarla Etkileşime Girermi?

Karabiberin zararları ara sıra ve az miktarlarda kullanıldığında ortaya çıkmasa da aşırı tüketiminde yada hassas bünyelerde çeşitli zararlara yol açan yan etkiler oluşturabilir. Tipik olarak yemek pişirmede, paketlenmiş yiyeceklerde ve geleneksel köfte harçlarında yer alarak hemen hemen herkesin yemek masalarında bir şekilde karabibere bulunur. Fazla miktarda karabiber kullanımı serbest radikal üretimini artırabilir . Bağırsak tahrişini tetikleyebilen bir oksidatif etkidir bu durum. Daha yüksek dozda karabiber, bağırsak ve mide kanamasına neden olabilir. Bağışıklık sisteminin çoğu bağırsakta bulunduğundan, idrar yolu, prostat ve potansiyel olarak başka bir yerde işleviyle birlikte bağışıklık da tehlikeye girebilir.

Karabiberin Zararları ve Yan Etkileri

Karabiberin zararları ve yan etkilerinden ziyade birçok insan karabiberin bitki besin maddelerinin emilimini artırabildiğini duymuştur, ancak bunun nedeni sadece olumlu değildir, bağırsağın karabiber tarafından tahrişi sonucunda bağırsağın astarında meydana gelen zarar nedeniyle bileşikler doğrudan kan dolaşımına emilir. Karabiberden kaynaklanan sorunlar bu tarz olumlu gibi görünen etkileri nedeniyle fark edilmeyebilir. Ancak birçok insan karabiberin yan etkilerinin ortaya çıkardığı zararları gösteren ortak semptomlar vardır. Bunlardan başlıcaları epigastrik ağrı, dispepsi ve mide ekşimesi gibi belli başlı etkilerdir.

Karabiberin Yan Etkileri Nasıl Önlenir

Karabiberin zararları ile ilgili sorun siyah ve beyaz kadar keskin olmayabilir. Zira karabiber antioksidan etkileri ile serbest radikalleri de kontrol edebilen phytonutrient piperine içerir. Bu faydalı maddeler kararında karabiber tüketildiğinde sizin için oldukça yararlı etkiler ortaya da çıkarabilir. Ancak bir çok insan karabiberin bu faydalarından yararlanabilmek adına aşırı miktarlarda tüketim yoluna gidebilmektedirler. Durum böyle olduğunda da karabiber faydalı bir baharat olmaktan çıkıp zararlı yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Şüphesiz karabiberin zararları ve faydaları genellikle bireysel olsa da, kesinlikle hassas sindirim, bağırsak ve bağışıklık sistemine sahip olanlar aşırıya kaçmamalıdırlar.  

Günde En Fazla Ne Kadar Karabiber Tüketmek Gerekir

Günde en fazla ne kadar karabiber tüketmek gerekir sorusunun cevabı 5-20 mg  arası doz olarak bilinmektedir, ancak karabiberin günlük kullanım dozu hakkında yeterli deneysel araştırma bulunmamaktadır. Bununla beraber, aşırı miktarda karabiber tüketmek veya yüksek dozda karabiber takviyeleri almak, boğazda veya midede yanma hissi gibi zararlı temel yan etkilere neden olabilir.

Karabiber Hangi İlaçlarla Etkileşime Girer?

Karabiber, alerji belirtilerini azaltmak için kullanılan antihistaminik ilaçlar da dahil olmak üzere bazı ilaçların etkisini veya emilimini artırabilir. Bu, zayıf emilen ilaçlar üzerinde faydalı etki gösterse de, diğer ilaçların tehlikeli derecede yüksek emilimine de sebep olabilir. Karabiber kullanmak veya içerisinde karabiber bulunan takviyeleri tüketmeyi düşünüyorsanız, olası yan etkileri ve ilaçlarla etkileşimleri hakkında sağlık uzmanınıza danışın.

Karabiberin Zararları Hakkında Son Sözler

Karabiber zararlarından korunmak için günde en fazla 20 mg’a tüketmeye gayret edin. Ancak her ne şekilde kullanılacak olursa olsun yine de, karabiberin ilaçların emilimini artırabileceği ve bazı ilaçlarla zararlı yan etkilere yol açabileceği unutulmamalıdır. Dilerseniz Ihlamurun faydaları nelerdir Hangi Hastalıklara Yararlıdır? başlıklı yazıyı da inceleyebilirsiniz.

Kaynak 1, Kaynak 2