Karabaş Otu Zararları Nelerdir? Karabaş Otunun Zararı ve Yan Etkileri

Karabaş otu zararları ve yararları oldukça merak edilen konular arasında yer alır. Karabaş otunun diğer adı lavantadır. Karabaş otundan elde edilen birçok ürün sağlık ve kozmetik alanında kullanılmaktadır. Örneğin karabaş otu yağının, böcek ısırıklarının erken iyileştirilmesinde ve ufak yanıkların hafifletilmesinde kullanılabilmesini sağlayacak antiseptik etkilere sahip olduğu düşünülmektedir. Ancak bunların zararlı ve faydalı etkileri açısından çeşitli endişeler de bulunmaktadır. Bu yazımızda karabaş otunun zararları ve yararları hakkında detaylı inceleme gerçekleştirdik.

Karabaş Otu Zararları ve Faydaları

Karabaş otu zararları ve yararları konusunda dilerseniz ilk olarak hangi hastalıklara iyi geldiği ve ne için faydalı olduğunun detaylarına değinelim ardından yan etkilerine bakalım.

Karabaş otu üzerine gerçekleştirilen araştırmalar depresyon, anksiyete, uykusuzluk ve huzursuzluk gibi sıkıntıların iyileştirilmesinde yararlı olabileceğini öngörülmektedir. Bazı çalışmalar, Karabaş otunun çay olarak tüketilmesinin kusma, bulantı, bağırsak gazı, mide bulantısı ve karın şişliği gibi sindirim sorunlarına da yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Sindirim sorunlarına yardımcı olmanın yanı sıra, Karabaş otu baş ağrısından, burkulmalardan, diş ağrılarından ve yaralardan kaynaklanan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için de tercih edilmektedir. Saç dökülmesini önlemek için de kullanılabilir. Özetle karabaş otu zararları ve faydaları konusu içinde faydalar kısmına yönelik tercih edilen durumlar; mantar enfeksiyonlarının tedavisi, yara iyileşmesi, saç kaybının azaltılması, anksiyete bozukluğu ve ilgili durumların iyileştirilmesi gibi sıralanabilir.

Karabaş Otu Yan Etkileri ve İlaç Etkileşimleri

Karabaş otu zararları konusunda yan etkiler ve ilaç etkileşimleri öne çıkmaktadır. Bu yüzden ilaç etkileşimleri konusunda karabaş otunun zararlarından korunmak adına aşağıdaki maddelerle kullanımda temkinli olunması şarttır:

  • Benzodiazepinler (Uyku İlaçlarında Kullanılır)
  • Barbitüratlar (Uyku İlaçlarında Kullanılır)
  • Ambien (Uyku İlaçlarında Kullanılır)
  • Kaptopril (Tansiyon Üzerinde Etki Gösterir)
  • Nalapril (Tansiyon Üzerinde Etki Gösterir)
  • Losartan (Tansiyon Üzerinde Etki Gösterir)

Listede yer alan ilaçları kullanıyorsanız karabaş otunun zararlı etkilerinin ortaya çıkmaması adına bu ilaçlarla birlikte karabaş otunu kullanmayın. Eğer bilinçsiz bir şekilde bu ilaçlarla birlikte karabaş otunu da kullandıysanız mutlaka bir doktora başvurun.

Karabaş Otunun Zararları

Karabaş otunun yan etkileri üzerine yapılan bir araştırma, ciltte Karabaş otu yağının tekrar tekrar kullanılmasının ergenlik öncesi erkeklerde meme dokusunda büyümeye neden olan bir durum olan prepubertal jinekomastiyi tetikleyebileceğini göstermiştir.

Hamilelikte Karabaş Otu Zararları

Hamilelikte karabaş otunun zararları konusunda yeterli araştırma bulunmamaktadır. Dolayısıyla hamilelik sırasında veya emzirme döneminde Karabaş otu almanın güvenliği de doğrulanmamıştır. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, karabaş otunun yağını, çayını veya takviyelerini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Karabaş Otu Kullanımı Zararları

Ameliyat öncesi ve sonrası karabaş otu kullanımının da zararlı olabileceği düşünülmektedir. Karabaş otunun merkezi sinir sistemini yavaşlattığı düşünülürse, doktorların hastalarına ameliyattan en az 2 hafta önce Karabaş otu kullanmayı bırakmalarını tavsiye etmesi de gayet normaldir. Dilerseniz karabaşotu hakkındaki Lavanta Çayının Faydaları, Zararları ve Lavanta İçmenin Yan Etkileri başlıklı yazıyı da inceleyebilirsiniz.

Kaynak