Kakule Çiğnemek : Kakule Nasıl Çiğnenir Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kakule çiğnemek özellikle ağız kokusu ve diş çürükleri için tercih edilen bir alışkanlıktır. Baharat olarak özellikle Hindistan’da çok kullanılan kakule ülkemizde çok fazla bilinmemektedir. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan kakule çiğnemek ne gibi etkiler gösterir faydaları ya da zararları nelerdir yazımızın devamında detaylandıralım.

Kakule Çiğnemek Ağız Kokusuna Neden İyi gelir?

Kakule çiğnemek üzerine yapılan bir bilimsel araştırmada, kakulenin ağızda bulunan ve kötü kokuların ortaya çıkmasına neden olan bakterileri yok ettiği ve böylelikle anti bakteriyel bir etki ortaya koyduğu anlaşılmıştır. Yani kakulenin ağız kokularını gidermedeki en önemli rolü kokuları bastırmak değil kokunun kaynağını ortadan kaldırmak olduğu görülmüştür.

Kakule Çiğnemek Diş Çürümesini Engelleyebilir mi?

Kakule çiğnemek yukarıda da bahsettiğimiz etkileri nedeniyle diş çürümelerinin önüne geçebilir. Dişler genellikle diş minesinin zayıflaması sonucu bakterilerin diş üzerinde etki göstermeye başlaması nedeniyle gerçekleşir. Kakulenin anti bakteriyel özelliği sayesinde dişlerde üreyebilecek bakterilerin ölmesi de diş çürümesini engelleyebilir ya da geciktirebilir.

Kakule nasıl çiğnenir ve çekirdek kakule nasıl kullanılır?

Kakule nasıl çiğnenir ve çekirdek kakule nasıl kullanılır sorusu genellikle kakuleyi toz olarak tanımış olmamızdan gelebilir ancak kakule kabuklu ve içerisinde tohumları olan bir baharattır. Yani kakulenin çiğnenebilmesi için öğütülmemiş ham haliyle elde edilmiş olması gerekir. Ağız kokusundan kurtulmak ve mideyi rahatlatmak için bir adet kakulenin kabuğu açılı ve içerisindeki tohumlar yani çekirdekleri çiğnenerek yutulur. Elinizde toz kakule var ise kakuleli kahve ya da demleme kakule çayı yapılabilir.

Kakule çiğnemenin faydaları kısaca maddeler halinde şöyledir:

  • Mideyi rahatlatır hazımsızlığa iyi gelir.
  • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.
  • Mesane ve böbrek sorunlarına da iyi geldiği söylenir.
  • A vitamini kaynağıdır.
  • Psikolojik sorunlara iyi geldiği söylenebilir.
  • Yatıştırıcı, sakinleştirici bir etki gösterir.
  • Soğuk algınlığı, bronşit ve astım gibi sorunlarda da rahatlatıcı bir etkisi olduğu dile getirilmektedir.

Ağız kokusu bazen iltihabik sorunlar nedeniyle de ortaya çıkabilir doğal iltihap sökücü bitkiler hakkındaki yazımızı da okuyarak ağız kokusunu giderebilmek için kakule dışında ne kullanılabilir öğrenebilirsiniz.

Kakule hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Wikipediadaki kakule sayfasını da ziyaret edebilirsiniz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kakule