Kahve Tansiyon Düşürür mü? Tansiyon Hastaları Ne Kadar Kahve İçebilir?

Kahve tansiyon düşürür mü sorusu tansiyon problemi yaşayanların merak ettikleri arasında yer alır. Bu yazımızda kahvenin tansiyonu düşürme ve yükseltme konusunda nasıl bir etkisi olduğuna ve kimlerin hangi durumlarda kahve tüketmemesi gerektiğine değineceğiz.

Kahve Tansiyon Düşürür Mü?

Kahve tansiyon düşürür mü sorusu aslında yanlış bir soru olabilir. Zira kahvenin içinde bulunan kafeinin tansiyon yükseltici bir etkisi olabileceği birçok uzman tarafından dile getirilmektedir. Kafein, yüksek tansiyonunuz olmasa bile, kan basıncınızda kısa ama çarpıcı bir artışa neden olabilir. Kan basıncında bu artışa neyin neden olduğu ise belirsizdir. Bazı araştırmacılar, kafeinin damarların genişlemesine yarayan hormonu engelleyip devre dışı bırakabileceğine inanıyor. Bazıları da kafeinin adrenal bezlerinizin daha fazla adrenalin salgılamasına neden olduğunu ve bunun da kan basıncınızın artmasına yol açtığını ileri sürmektedir.

Kahvenin Tansiyonu Yükseltme ve Düşürme Üzerindeki Rolü

Kahve tansiyonu düşürür mü sorusuyla yola çıkıp aksi bir sonuç elde ettiğimizin göstergesi olan çeşitli deneysel ve istatistiksel çalışmalar da mevcuttur. Düzenli olarak kafeinli içecekler içen bazı kişilerin ortalama tansiyonu, içmeyenlere göre daha yüksektir. Ancak uzun süre düzenli olarak kafeinli içecekler içenlerde zamanla kafeine tolerans gelişir. Sonuç olarak, kafeinin kan basıncı üzerinde uzun süreli yükseltici bir etkisi yoktur. Dilerseniz Nescafenin Zararları Nelerdir? Neskafe 3ü 1 Arada İçmek Zararlı mıdır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Tansiyon Hastaları Günde Ne Kadar Kahve İçebilir?

Yüksek tansiyonunuz varsa, doktorunuza kafeinli içecek içmeyi sınırlamanız veya durdurmanız gerekip gerekmediğini sorun. Kafeinin tansiyondaki etkisinden endişeleniyorsanız, tükettiğiniz kafein oranını gün içinde 200 miligramla sınırlandırmaya gayret edin bu yaklaşık olarak orta boy bir fincan kahve ile aynı miktardadır. Kahve ve diğer içeceklerdeki kafein miktarının markaya ve hazırlama yöntemine göre değiştiğini de unutmayın. Ayrıca, yüksek tansiyonunuz varsa, egzersiz, ağırlık taşıma veya ağır fiziksel işler gibi kan basıncınızı doğal olarak artıran etkinliklerden hemen önce kafeinden kaçının.

Kahve tansiyon düşürür mü yükseltir mi gibi konulardan korkuyorsanız bir fincan kahve veya başka bir kafeinli içecek içmeden önce tansiyonunuzu ölçün ve içtikten sonra 30 ila 120 dakika sonra kan basıncınızı tekrar kontrol edin. Tansiyonunuz belirli şekilde artarsa kafeinin kan basıncını arttırıcı etkilerine duyarlı olabilirsiniz. Kafeini içecekleri azaltmayı planlıyorsanız, aniden bırakmadan kaynaklı baş ağrılarını önlemek için birkaç gün ila bir hafta içinde kademeli olarak bırakmayı deneyin.

Kaynak