Kahve Hazmı Kolaylaştırır Mı? Kahvenin Sindirime Faydaları ve Zararları

Kahve hazmı kolaylaştırır mı sorusu ağır yemeklerden sonra mide sorunları yaşadığımızda bulabileceğimiz çarenin cevabı için sorulur. Evet kahve sadece dinçlik ve uyanıklık vermez; bir fincan kahve bağırsaklarımızı hareket ettirip hazma yardımcı olabilir. Günde birkaç kez tuvalete gitmek oldukça sağlıklıdır, bu nedenle kahve içmek normal bağırsak hareketlerini korumak için gerçekten yararlı olabilir.

Kahve Hazmı Kolaylaştırır Mı?

Kahve hazmı kolaylaştırır mı sorusunun cevabını biraz daha detaylandıralım. Bağırsaklar bir kastır ve kafein kasları uyardığından, kafein alımı mide ve kolon yolunun ritmik kasılmalarını uyarabilir. Kafein aynı zamanda metabolizma hızında da yükseliş sağlayıp sindirimi ve dolayısıyla hazmı hızlandırabilir. Kafein müshil olarak da işlev görebilir. Bu nedenle kahve içmek bazı insanların tüketimden kısa bir süre sonra bağırsak hareketine neden olabilir. Ancak bunun tersi de geçerli olabilir. Kafein bir diüretik görevi görebilir ve idrar üretimini artırabilir, böylece dehidrasyona ve olası kabızlığa katkıda bulunabilir. Bu nedenle kahve tüketirken bolca su içmek de hazmı kolaylaştırmak adına yararlı olabilir. Aksi takdirde hazımsızlık sorununu çözmek isterken daha kötü hale sokabilirsiniz.

Kahve Hazmı Kolaylaştırmada Gerçekten Etkili midir?

Kahve içmek sindirim üzerinde kesinlikle etkilidir. Ancak kahvenin sindirimi kolaylaştırıp kolaylaştırmayacağı konusunda çelişkili yaklaşımlar mevcuttur. Kimi araştırmacılar kafein sayesinde sindirim ve metabolizmanın hızlanacağı bu sayede hazmın kolaylaşacağını iddia ederken. Kimi araştırmacılar da kahve tüketiminin vücuttaki su oranını azaltacağından sindirimde problemlere neden olacağı ve hazımsızlığı körükleyeceği görüşlerine yer vermektedir. Ancak kahvenin kesin olan bir etkisi de kalp atış hızını ve dolayısı ile kan dolaşım hızını artırmasıdır. Bu da metabolizmanın hızlanması anlamına gelmektedir. Hızlı bir metabolizma ise yiyecekleri daha çabuk hazmeder.

Kahvenin Olası Yan Etkileri

Burada kahvenin yan etkilerine de dikkat etmek gerekir. Zira kahve aynı zamanda ishale karşı da kullanıla gelen kabızlık yapıcı etkiye ve kalp çarpıntısı yapabilecek kafeinli bir içeriğe sahiptir. Kahve içmek kesinlikle sindirimi etkileyecektir, ancak yeterli su alımı sağlanmadığında bağırsakların doğal işleyişi de bozulabilir. Sonuçta, kahvenin içinde yer alan kafein asidiktir ve sindirim sisteminizin astarına zarar verebilir. Çok fazla kafein tüketimi, ülser oluşumuna ve mide duvarının iltihaplanmasına neden olabilir. Bu olası zararlı etkileri de göz önünde bulundurarak hazımsızlık probleminizin giderilmesi için en doğru yolun bir doktor tavsiyesi almak olduğunu söylememiz gerekir. Dilerseniz Menengiç kahvesinin faydaları ve zararları nelerdir, Yapılışı Nasıldır? başlılı yazıyı da okuyabilirsiniz.

Kaynak